Baza chorób - Klinika leczenia bólu

pokaż wszystkie

Co to jest ból?Ból towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów

Jego opisy i sposoby leczenia można znaleźć już we wczesnej historii, np. na babilońskich tabliczkach i egipskim papirusie. Wyraz ból pochodzi od łacińskiego słowa „poena”, co oznacza karę. W dawnych czasach uważano bowiem, że ból powodowany jest przez demony lub jest sygnałem niezadowolenia bogów. Egipcjanie wierzyli też, że ból wywoływały duchy umarłych, które po zmroku wchodziły do ciała poprzez nozdrza lub uszy.


Ból jest zjawiskiem nieodłącznie związanym z życiem człowieka

Podobnie jak podwyższona temperatura, jest sygnałem mówiącym o tym, że coś złego dzieje się w organizmie. Jednocześnie jest również zjawiskiem psychicznym, zmysłowym oraz emocjonalnym. Ból jest nieprzyjemnym doznaniem powstającym pod wpływem bodźców uszkadzających tkankę lub zagrażających jej uszkodzeniem.


Jak dochodzi do bólu?

Proces powstawania odczucia bólowego nosi nazwę nocycepcji i obejmuje cztery etapy: transdukcję, przewodzenie, modulację i percepcję. W procesie transdukcji zmiana energii działającego bodźca uszkadzającego na impuls elektryczny, przewodzony włóknami nerwowymi, odbywa się w obwodowych zakończeniach neuronu nocyceptorowego, tzw. nocyceptorach, zlokalizowanych w obwodowych zakończeniach włókien A delta i C, wyspecjalizowanych w przekazywaniu informacji bólowej. Podczas procesu przewodzenia informacji nocyceptywnej do wyższych pięter układu nerwowego, podlega ona procesowi modulacji (hamowania lub torowania), czego efektem jest zmniejszenie lub zwiększenie uwalniania neuroprzekaźników lub zmiana aktywności neuronalnej. Końcowym etapem nocycepcji jest zjawisko percepcji, zachodzące w korze mózgowej (miejsce w którym dochodzi do uświadomienia istnienia bólu oraz jego lokalizacji). Kora jest odpowiedzialna za interpretację stymulacji bólowej i odpowiednią reakcję. Jest to reakcja osobnicza, uzależniona w dużym stopniu od wcześniejszych doświadczeń. Typowe zachowania będące odpowiedzią na ból to lęk, obawa, agresja lub gniew.

 

Symptom choroby

Ostry ból pełni w organizmie rolę ostrzegawczo-obronną. Jednak w przypadku braku lub nieskutecznej terapii przeciwbólowej, utrzymujący się ostry ból powoduje powstanie zmian patofizjologicznych w ośrodkowym układzie nerwowym. Ostra postać bólu może przekształcić się w przewlekły zespół bólowy.

 
Leczenie bólu


W ostatnich latach nastąpił dynamiczny rozwój badań neurofizjologicznych i farmakologicznych, co w  istotny sposób wpłynęło na możliwość zrozumienia i poznania wielu procesów związanych z powstawaniem bólu oraz mechanizmów działania leków i innych metod stosowanych w jego leczeniu. Najbardziej powszechnym sposobem walki z bólem patologicznym jest używanie środków przeciwbólowych. Pierwszym lekiem przeciwbólowym była morfina, która została wyodrębniona w 1804. Dużym przełomem w leczeniu bólu było odkrycie przez F. Hoffmana w 1897 roku aspiryny o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym oraz synteza nowoczesnych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jednym z ważniejszych zagadnień jest zwalczanie bólów nowotworowych. Podstawą jest tu  trójstopniowa drabina analgetyczna, opracowana przez Światową Organizację Zdrowia. Zgodnie z jej zasadami, leki przeciwbólowe dobiera się w zależności od nasilenia bólu. Na każdym stopniu podaje się coraz wyższe dawki leków określonego stopnia, a po osiągnięciu ich dawki maksymalnej, dołącza lek ze stopnia wyższego lub następuje zmiana na lek silniejszy. Właściwe leczenie bólu to postępowanie wielokierunkowe.  Dzięki osiągnięciom nowoczesnej medycyny, pacjenci mogą żyć godnie, nie odczuwając bólu.

 

Jatrejon PR

 

Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.