Baza chorób - Klinika leczenia bólu

pokaż wszystkie

Choroby wskutek których boli głowaBoli nas głowa od migreny, czy urazu. Boli gdy „złapało” nas przeziębienie, zapale nie zatok, grypa i wiele innych infekcji lub gdy się zatruliśmy lub mamy nadciśnienie tętnicze.Lista chorób i przyczyn, w których ból głowy jest dotkliwym objawem towarzyszącym:

♦ Infekcje przeziębieniowe, w tym grypa
♦ Lokalne infekcje w obrębie czaszki dot. uszu, zatok obocznych, zębów, itp.
♦ Bóle głowy w wyniku zmian zwyrodnieniowych w obrębie szyi i karku.
♦ Nadciśnienie tętnicze i inne zaburzenia naczyniowe
♦ Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
♦ Nerwobóle czaszkowe, itp.
♦ Ból pourazowy
♦ Guzy mózgu
♦ Zatrucia toksycznymi substancjami
♦ Choroby wzrokuJak rozpoznać „przeziębieniowy” ból głowy?

Kiedy „złapie” nas przeziębienie, a zwłaszcza prawdziwa grypa często skarżymy się na ból głowy. Silny ból głowy jest objawem dominującym prawie każdej grypy. Określamy go jako „rozsadzający głowę”. Jest dotkliwy i ustępuje dopiero wraz z końcem choroby.


Zapalenie zatok – częsta przyczyna bólu głowy

Niekiedy po przemarznięciu, przemoknięciu lub „zawianiu” pojawia się katar, któremu zaczyna towarzyszyć uporczywy ból głowy umiejscowiony w okolicach zatok. Przyczyną bólu są infekcje wirusowe lub bakteryjne powodujące przewlekłe zapalenie błon śluzowych zatok przynosowych. Objawem jest tępy ból głowy z charakterystycznym uciskiem nasilający się w godzinach przedpołudniowych lub wieczornych.

Ostre zapalenie zatok przynosowych - przebieg i leczenie
Zapalenie okostnej, zgorzel zęba przyczyną bólu głowy

Częstą przyczyną bólu głowy jest stan zapalny zęba i okostnej. Bóle głowy są wówczas skutkiem promieniowania procesu zapalnego z tzw. sąsiedztwa. Najczęściej boleśnie promieniuje stan zapalny okolic zębów trzonowych. Również zgorzel zębów powoduje dotkliwe objawy bólowe w obrębie głowy.


Bóle głowy w wyniku zmian zwyrodnieniowych w obrębie szyi i karku

Tym bólom głowy towarzyszą także bóle karku oraz zawroty głowy. Zazwyczaj występują między 40. a 60. rokiem życia. Niekiedy chorzy określają go jako ból promieniujący. Zaczyna się zwykle po wykonaniu czynności związanych z odchyleniem głowy ku tyłowi.


Ból głowy a nadciśnienie tętnicze

Wysokie nadciśnienie tętnicze może prowokować ból głowy. Wskazywać na to mogą tzw. poranne migreny - nadciśnienie rankiem osiąga bowiem wartości najwyższe. Jeśli mamy aparat pomiarowy i prowadzimy samokontrolę ciśnienia krwi – to możemy sami potwierdzić swą diagnozę. Ale uwaga - podobne podłoże mają bóle głowy, które powstają przy współistnieniu guzów nadnerczy (pheochromocytoma). Schorzenie to bowiem prowadzi do podwyższenia ciśnienia krwi.

Guz chromochłonny - przyczyna nadciśnienia?
Zapalenie tętnicy skroniowej

zmianami zapalnymi w obrębie naczyń głowy, głównie w okolicy skroniowej. Pochodzenie tej choroby jest nieznane.


Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych a ból głowy


Choroba zaczyna się od silnego bólu głowy. Towarzyszy mu na ogół sztywność karku - określana przez lekarzy w badaniu neurologicznym jako objaw oponowy. W chorobie występuje też wysoka gorączka, dreszcze, nudności i wymioty.

Odkleszczowe wirusowe zapalenie mózgu  Bakteryjne zapalenie opon mózgowych
Nerwobóle nerwów czaszkowych - wskutek zapalenia lub uszkodzenia.

Szczególnie szczególnie charakterystyczne są:
- neuralgia nerwu twarzowego: cechuje się napadowymi bólami jednej strony twarzy, które trwają 1-2 minuty i powtarzają się kilka razy dziennie
- neuralgia Arnolda: ból przypomina krótkie wyładowania elektryczne występujące na tle stałego bólu. (dotyczy nerwu Arnolda, który zaczyna się na karku, z prawej lub lewej strony i biegnie przez czubek głowy aż po brew)


Ból pourazowy

Ból pourazowy jest mylący – bowiem nie zawsze pojawia się bezpośrednio po urazie - może się pojawić również po kilku tygodniach czy miesiącach.


Guzy mózgu a ból głowy

Obiegowy lęk przed guzem mózgu wyrażany słowami – „boli mnie stale głowa – może to guz mózgu?” - jest bezzasadny. Guzy mózgu zaczynają się od innych objawów niż ból głowy, np. od porażeń, czy zaburzeń wzroku lub napadów epilepsji. Jednak niektóre objawy mogą wskazywać na guz mózgu u osoby skarżącej się na bóle głowy. Należy do nich pojawianie się nagłego bólu u ludzi po 40 r.ż. z towarzyszącymi wymiotami.  


Najczęstsze zatrucia substancjami chemicznymi wywołujące ból głowy to:

- nadużycie alkoholu, papierosów
- zatrucie toksynami- tlenek węgla (czad), alkohol etylowy, metylowy
- zatrucie farbami i lakierami: np. benzen, nitrobenzen


Uwaga - nie rozpoznane choroby wzroku mogą być przyczyną bólów głowy.
Szczególnie dotkliwy ból głowy pojawiaja się w przypadku nie leczonej jaskry.
oprac. mgr Edward Ozga Michalski
konsultacja lek med. Tomasz Rosochowicz


 
 
 
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.