Baza chorób - Klinika leczenia bólu

pokaż wszystkie

Bolesny atak kolki żólciowejJak się zaczyna napad kolki żółciowej?

Około południa Pani Janina poczuła gwałtowny ból w prawym podżebrzu i w dołku podsercowym, promieniujący do prawej łopatki. Po zjedzeniu obiadu wystąpiły nudności i torsje, które nie chciały się zakończyć, mimo wrażenia opróżnienia całego żołądka. Poczuła też, że ma gorączkę.


Jak Pani Janina rozpoznała kolkę żółciową?

Jako doświadczona pielęgniarka wiedziała, że powyższy zespół objawów – ból w prawym podżebrzu, nudności i torsje - wskazuje na kolkę żółciową. Wiedziała również, że pod wpływem ucisku ręki na prawy łuk podżebrza ból sie zwiększy i stanie się nie do wytrzymania. Ponieważ ucisk tego miejsca okazał się bardzo bolesny - potwierdzał samorozpoznanie kolki żółciowej.


Jak długo trwa napad kolki żółciowej?


Ból w prawym podżebrzu i w dołku podsercowym trwa on od kilku do kilkunastu godzin.Co może być bezpośrednią przyczyną kolki?

Najczęściej napad bólu jest spowodowany spożyciem pokarmów, które powodują odruchowy skurcz ścian pęcherzyka żółciowego i wzmożony wypływ żółci. Do pokarmów tych należą: czekolada, żółtka jaj, śmietana, tłuste mięsa, a także wszystkie potrawy smażone i pieczone na tłuszczu. Bardzo często atak kolki żółciowej występuje w kilka godzin po spożyciu obfitego posiłku z alkoholem. Dolegliwości występują najczęściej dopiero w nocy, w kilka godzin po spożyciu niedozwolonych pokarmów.


Inne przyczyny kolki żółciowej

Atak może wywołać również nadmierny wysiłek fizyczny. W rzadkich przypadkach, podczas silnego stresu może u człowieka wystąpić tzw. podniesienie żółci i dolegliwości bólowe.


Patomechanizm bólu zwanego kolką

Atak kolki żółciowej występuje w następstwie przemieszczenia się kamienia żółciowego z pęcherzyka do przewodu pęcherzykowego lub z przewodu żółciowego wspólnego do dwunastnicy.  Przemieszczające się bardzo małe kamienie żółciowe zwykle nie powodują objawów - problem dotyczy tych kamieni o wielkości zbliżonej do średnicy przewodu. Mechanizm inicjacji bólu jest następujący. W czasie ruchów perystaltycznych (robaczkowych) kamienie nieco mniejsze od światła przewodów żółciowych mogą się do nich wpaść i utkwić. Zatkanie przez kamień przewodu powoduje tarcie i bolesny stan zapalny oraz przejmujący ból.


Jak doraźnie leczyć atak kolki żółciowej

Podstawowym zadaniem jest eliminacja bólu. Dolegliwości bólowe napadu kolki żółciowej ustępują na ogół na pewien czas po zastosowaniu silnych środków rozkurczowych i przeciwbólowych. W przypadku bardzo silnego bólu lekarz zapisze więc zastrzyk z odpowiedniego leku. Jeśli występuje gorączka – stosuje się antybiotyki lub sulfamidy. Obowiązuje unieruchomienie chorego. Po ustąpieniu bólów zalecane jest podawanie łagodnych leków przeciwskurczowych przez okres do 10 -14 dni.


Postępowanie wobec chorego

W napadzie ostrej kolki żółciowej Konieczne jest wstrzymanie się od 1 do 2 dni od pokarmów stałych, a ograniczenie się do pokarmów płynnych, takich jak: soki owocowe, napary z ziół, lekko słodzona herbata, itp. Stopniowo w miarę poprawy zaleca się kleiki, kasze, gotowane warzywa, niewielkie ilości masła, itp. Po tym zalecana jest dieta tzw. wątrobowa podobna jak w przypadku osób z przewlekle chora wątrobą, tj. bez potraw tłustych i smażonych, bez przypraw drażniących przewód pokarmowy, alkoholu, itp. Jeśli napady kolki często się powtarzają, gdy kamienie są duże i twarde usuwa się operacyjnie pęcherzyk żółciowy lub usuwa się kamienie przy pomocy endoskopu lub innymi metodami (o tym poniżej).
 
Leczenie kamicy żółciowej


 oprac. eom-red.

P iśmiennnictwo:
1. „Postępy w diagnostyce i leczeniu chorób dróg żółciowych” Ewa Nowakowska-Duława, Andrzej Nowak; Klinika Gastroenterologii Śląskiej Akademii Medycznej Kierownik Kliniki: prof. dr hab. Andrzej Nowak; Postępy Nauk Medycznych (2/2001)
2. Leki roślinne; Jerzy Lutomski, Jerzy Alkiewicz, PZWL 1993, s 19; oraz artykuł internetowy pt. Ziołolecznictwo w chorobach wewnętrznych; Jan Hasik, Jerzy Lutomski,
3. Podstawy patogenetyczne leczenia chorób przewodu pokarmowego; doc. dr hab. med Jan Stasiewicz; Wydawnictwa Lekarskie PZWL 1993
4. Wademecum diagnostyki i terapii. Wydawnictwa Lekarskie PZWL 1993
5. Pharmindex, dane producentów
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.