Baza chorób - Klinika leczenia bólu

pokaż wszystkie

Bolesne odciski - modzele i nagniotkiODCISKI - CZYLI  MODZELE  I NAGNIOTKIModzele - czym się różnią od nagniotków

W zależności od miejsca i wyglądu zmiany skórnej - mówimy o modzelach i nagniotkach. Modzele powstają na dłoniach i podeszwach; nagniotki na stawach palców stóp oraz na powierzchniach stycznych palców.


Dlaczego modzele powstają?

Powstają pod wpływem stałego ucisku lub tarcia. Najczęściej odczuwamy ich bolesną obecność nad wystającymi stawami palców stóp, ale także między palcami, po stronie podeszwy, na dłoniach, wszędzie tam gdzie skóra niekiedy rogowacieje. Łącznie nazywamy je popularnym terminem - odciski.
Modzel

Modzel to ognisko wzmożonego rogowacenia. modzele to dość duże, plackowate narośla zgrubiałej skóry - stosunkowo miękkie, żółtawe o niewyraźnych granicach. Występują zazwyczaj na podeszwie stopy, pod jedną z główek kości śródstopia. Powstają w odpowiedzi na nierównomierne obciążenie stopy, przeciążenie, itp. Nieustannie ugniatana skóra nie jest dobrze ukrwiona i obumiera, tworząc narośla "wyspy" - modzele. Chociaż mogą też umieścić się u nasady palców, jako skutek noszenia butów twardych i zbyt ciasnych. I co najważniejsze i przykre – są modzele bardzo bolesne!


Trudne do zniesienia pieczenie stóp


Zwłaszcza duży modzel może sprawiać dolegliwości. Typowym objawem jest piekący ból przy tzw. „głębokim ucisku”. Ugniatana silnie skóra nie jest ukrwiona i obumiera. Jeżeli nie zmienimy butów, pod modzelami rozwinie się stan zapalny i każde stąpnięcie będzie przypominało spacer po rozżarzonych węglach.


Usuwanie modzeli

Eliminacja modzeli polega na ich regularnym ścieraniu lub wycinaniu. Pozbyć się modzeli można tylko z pomocą specjalisty. Samodzielne ścinanie ich nożykiem jest niebezpieczne, bo każde zacięcie skóry w tym drażliwym miejscu może zakończyć się zakażeniem, a poza tym przynosi tylko chwilową ulgę. Możemy jednak dopomóc sobie kupując i naklejając w miejsce narośli specjalny plaster na odciski. Po kilku dniach odklejamy plaster, a odcisk po wymoczeniu ścieramy specjalnym pilnikiem.


Leczenie i profilaktyka

Skuteczne leczenie opiera się m.in. na poważnym zabiegu ortopedycznym, jakim jest podwyższeniu sklepienia stopy. Jest już zadanie dla specjalisty ortopedy. Częściej jednak specjalista od chorób stóp nie proponuje operacji, lecz dobiera nam odpowiednie wkładki do butów, które korygują wadę konstrukcji stopy. Umożliwia to równomierny rozkład masy ciała i może dobrze chronić przed nawrotami modzeli. Sporą ulgę daje również noszenie tzw. pelotek śródstopnych - miękkich podkładek z żelu lub gąbki, które można kupić w aptece..
NAGNIOTKI

Nagniotki

Nagniotki powstają wskutek ucisku obuwia, zbyt szybkiego rogowacenia naskórka lub wad budowy stóp. Warstwa rogowa, która nie może się oddzielić, powoduje powstanie ziarnistych zgrubień lub twardego rdzenia wnikającego w skórę. Nagniotek powoduje przykre dolegliwości bólowe.


Jak zbudowany jest nagniotek

Nagniotki stanowią sterczące zrogowacenia skóry w kształcie stożka. Po ich zdrapaniu widoczny jest nieduży, wielkości łebka szpilki rdzeń. Ten ciemny punkt w środku odcisku to zakończenie tzw. korzenia, który wrasta w głąb palca i przy każdym kroku wbija się w ciało jak ostry gwóźdź. Nagniotki mogą więc boleć samoistnie lub pod wpływem ucisku.


Gdzie powstają?

Nagniotki powstają zwykle na palcach lub podeszwach stóp, czyli w miejscach, na których występuje największy ucisk obuwia. Są niekiedy mylone z brodawkami pospolitymi, ponieważ objawy tych schorzeń są bardzo podobne. Brodawkę można jednak odróżnić od nagniotka tym, że brodawka nie posiada wyraźnego, centralnego rdzenia i po nacięciu krwawi.

Usuwanie nagniotków

Niewielkie nagniotki usuwamy sami. Odciski, które się znajdują między ostatnimi palcami u nóg, dobrze jest odseparować od zdrowej skóry, zakładając specjalny klin z gumy. Najlepiej zacząć eliminację z anim nagniotek się rozrośnie. W tym celu stosuje się specjalne plastry, kremy, maści bądź żele na odciski. Rozmiękczają one skórę na tyle skutecznie, że po wymoczeniu nóg łatwo usunąć odcisk razem z korzeniem.


Plastry na odciski

Najłatwiej jest stosować chemiczne zmiękczanie nagniotków plastrami na odciski i następnie mechaniczne ich usuwanie. W tym celu miejsce zrogowacenia zaklejamy plastrem na odciski. (Do chemicznego zmiększania nadają się też kremy, żele i maści). Po kilku dniach odklejamy plaster, a odcisk zrywamy lub ścieramy pilnikiem do stóp. Ale uwaga! Nagniotek usunięty niedokładnie powraca.


Zabieg chirurgiczny

Nagniotki duże i głębokie powinien jednak usuwać chirurg. Nagniotki takie wycina się specjalnym, pustym w środku wiertłem. Najtrudniejszy do usunięcia jest korzeń. Zabieg nie wymaga znieczulenia, pozostawia niewielką rankę, którą należy zakleić plastrem z opatrunkiem. Profesjonalnie zajmują się tym chirurdzy lub gabinety pedikiuru.


Walka z nawrotami nagniotków

W zapobieganiu nawrotom nagniotków najważniejsze jest noszenie wygodnego obuwia, nie uciskającego stóp, miękkiego, dobrze dopasowanego, by nogi nie przesuwały się podczas chodzenia. Osobom ze szczególną skłonnością do tworzenia się odcisków zaleca się noszenie profilaktycznych poduszeczek, krążków, wkładek, itp. Raz powstały nagniotek jest jednak jak wańka-wstańka - po pewnym czasie uparcie tworzy się ponownie w tym samym miejscu, Dlaczego? Po pierwsze nie łatwo pozbyć się eleganckich, ale niewygodnych butów a co dopiero mówić o wadzie budowy stopy. Jednak tajemnica nawrotów może być spowodowana np. podskórnymi nierównościami kostnymi. W takim przypadku, jeśli wady kontrukcji stopy powoduja stałe nawroty uciążliwych nagniotków należy udać się do lekarza. Również osoby z zaburzeniami pracy układu krążenia i chore na cukrzycę nie powinny same usuwać nagniotków i modzeli - zawsze powinien robić to chirurg lub zaufana pedikiurzystka.

RED
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.