Baza chorób - Klinika leczenia bólu

pokaż wszystkie

Bolesna ostroga w pięcieCo to za dolegliwość?


Ostroga to wyrośl kostna pomiędzy kośćmi pięty po stronie podeszwowej kości piętowej. Uciska ona tak niefortunnie ścięgna i więzadła, że pod wpływem tego rozwija się stan zapalny. Pięta boli tak bardzo, że prawie nie można chodzić. Ból i wrażliwość pięty po stronie podeszwy nasilają się przy chodzeniu.


Przyczyny wyrośnięcia ostrogi

Przyczyny pojawienie się wyrośli nie do końca są rozpoznane. Jednak za głównego winowajcę uważa się przeciążenie lub uraz okolicy pięty, zwłaszcza wówczas, gdy powoduje to częste stany zapalne i zwapnienie więzadeł stopy (tzw. rozcięgna podeszwowego). Proces ten często prowadzi do powstania wyrośli kostnej zwanej ostrogą. W razie trudności w rozpoznaniu - obraz zwapnienia więzadeł ustala się na podstawie zdjęcia rentgenowskiego kości stopy.Czynniki sprzyjające kontuzjom pięty

Częste i intensywne uprawianie sportu – bieganie, gry sportowe (tenis, siatkówka, jogging, itp.). Tego typu wysiłek powoduje nadwerężenie okolic pięty i stan zapalny, który przyczynia się do zwapnienia więzadeł pięty i powstania wyrosłej.


Profilaktyka

Chorzy powinni zadbać o właściwą wagę i nosić buty na niewysokich obcasach i miękkich podeszwach, ze sztywnymi zapiętkami, szerokimi noskami i wkładką podtrzymującą sklepienie podbicia. Należy też unikać wysiłków, które długotrwale przeciążają stopy. Ortopedzi często zalecają fizykoterapię, aby zlikwidować stan zapalny i częściowo ból. Profilaktyka i leczenie ostrogi piętowej jest bardzo ważne, gdyż możliwe są przykre powikłania w postaci to bólu krzyża lub kolan spowodowane stałym utykaniem.


Leczenie bolesnej ostrogi piętowej

Tę dolegliwość bardzo trudno leczyć. Zasadą jest więc nadzór nad terapią lekarza ortopedy. Lekarz zwykle zleci miękkie podkładki pod piętę lub specjalne wkładki ortopedyczne. W miarę nasilenia sie bólów stosuje się leki przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz preparaty sterydowe wstrzykiwane w chore miejsce. W zwalczaniu bólu pomocna jest codzienna gimnastyka stóp i noszenie wkładek odciążających pięty. W zaostrzeniu ulgę przynoszą zimne okłady, na okolicę chorej pięty (kilka razy dziennie przez ok. 10 minut). Bardzo rzadko konieczne jest leczenie chirurgiczne


Leczenie chirurgiczne

Zwykle dolegliwości ustępują po leczeniu zachowawczym. Leczenie operacyjne polega na usunięciu ostrogi kostnej. Operacyjnie usuwa się ostrogi głównie wtedy, gdy znacznie się rozrosną i zdeformują stopy.


Stałego kontaktu z lekarzem wymaga:

Długotrwałe utrzymywanie sie dolegliwości bólowych pięty, zwłaszcza utrzymywanie się tych dolegliwości pomimo leczenia.


Zadbaj o odpowiednią wagę i obuwie

Pamiętaj, że twoja stopa i pięta doskonale odczuwa noszony ciężar ciała. To co codziennie dźwigasz - odciska się co chwilę na skórze pięty! Sprawdź więc swoją wagę. Jeśli dźwigasz dużo kilogramów nadwagi to sprawdź swą należną masę ciała i odchudź się. Bardzo ważną rolę odgrywa również twoje obuwie. Wybieraj takie buty (lub sandały), które mają prawidłowo wyprofilowane wkładki i dobrze wspierają piętę.oprac. eom
 
 
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.