Baza chorób - Klinika leczenia bólu

pokaż wszystkie

Bolesna angina bakteryjna

 

 Podstawową dolegliwością anginy bakteryjnej jest ból gardła, nasilający się przy połykaniu, który może promieniować do ucha.


BOLESNE I NIEBEZPIECZNE POWIKŁANIE  - ANGINA BAKTERYJNA


Jak często atakują nas anginy bakteryjne


Zakażenia bakteryjne stanowią 10-30% zapaleń migdałków. Zakażają i powodują zapalenia migdałków przede wszystkim paciorkowce ropne grupy A. Najczęściej zakaża paciorkowiec Streptococcus pyogenes grupy A (90-95% angin bakteryjnych).  


Inne anginy bakteryjne

Możliwe, ale rzadkie jest również zakażenie  anginą niepaciorkowcową – bakteriami: Streptococcus pneumoniae,  Staphylococcus aureus (K+), Moraxella catarrhalis, Haemophilus influenzae.Angina bakteryjna wywołana przez przez paciorkowcowe.

Angina tego typu wywołana paciorkowcem ropotwórczym o nazwie Streptococcus pyogenes grupy A  stanowi 90-95% angin bakteryjnych. U wielu osób drobnoustrój ten bytuje na migdałkach w sposób bezobjawowy, ale w przypadku gwałtownego oziębienia czy przegrzania, czy innego osłabienia lokalnej odporności – a więc w niesprzyjających warunkach – z niewinnego kolonizatora staje się groźnym agresorem i powoduje anginę paciorkowcową, która różni się wyraźnie od zakażenia wirusowego. W anginie „paciorkowcowej” gardło jest intensywnie przekrwione i występuje wysoka gorączka; nie towarzyszą jej natomiast katar, chrypa ani wyciek z nosa – typowe objawy dla wirusowego zapalenia nosogardzieli, które może przebiegać bezgorączkowo lub z niewysoką gorączką.


Czy zakażenie paciorkowcem jest niebezpieczne dla zdrowia?

 Drobnoustrój ten jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ może powodować chorobę reumatyczną, jak i ostre zapalenie nerek. Ten, jak inne paciorkowce wytwarzają co najmniej 20 toksycznych związków niszczących tkanki chorego. Najważniejsze z nich to streptolizyna O i S, powodujące rozpad czerwonych ciałek krwi (erytrocytów) i uszkodzenia innych komórek. Paciorkowce wytwarzają również inne toksyny, w tym takie które wywołują wysoką gorączkę, jak też egzotoksynę A – która odpowiada za zespół wstrząsu toksycznego.


Rozpoznawanie anginy paciorkowcowej

Wyhodowanie paciorkowca z wymazu z gardła i migdałków uznawane jest za tzw. złoty standard rozpoznawania anginy paciorkowcowej. W latach 80-tych pojawiły się szybkie testy określające czy w zakażeniu – tj. w wymazie pobranym z gardła występują paciorkowce. Dokładność tych testów wynosi ok. 60-90%, co w znacznym stopniu ułatwia diagnozę i leczenie lecznie zwalnia z wykonania tzw. posiewu, którego wynik oceniany pod mikroskopem jest podstawą rozpoznania.


Możliwe objawy anginy paciorkowcowej

Występuje wysoka gorączka, bolesne powiększenie węzłów chłonnych szyi. Choroba objawia się bólem gardła i trudnościami i bólem w połykaniu, bólem ucha, bólem głowy i ogólnym złym samopoczuciem, często bólem brzucha. Migdałki podniebienne są powiększone i przekrwione, a z ich krypt może wydostawać się ropa. Błona śluzowa gardła jest zmieniona zapalnie – zaczerwieniona. U większości chorych jest obrzęknięta, z wysiękiem osocza krwi. Węzły chłonne szyi są powiększone i bolesne.  Mogą pojawić się wymioty i bóle brzucha.


Angina Plauta i Vincenta

Ta angina bakteryjna występująca głównie u mężczyzn ma nietypowy przebieg. Zmiany występują na 1 migdałku i maja charakter brudnoszarego nalotu. Główna dolegliwość to lekkie bóle gardła – po stronie zmienionego migdałka – nasilają się przy połykaniu. Powiększone są węzły chłonne po stronie chorego migdałka. Charakterystyczny jest przykry zapach z ust chorego.


Błonica (dyfteryt)

Ta postać anginy bakteryjnej (wywołana przez maczugowce błonicy, itp.) dotyczy głównie dzieci i jest niebezpieczną dla życia chorobą zakaźną wywoływana przez bakterie. Większość dzieci jest na nią odporna dzięki szczepieniu di-te-per (przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi).


Dlaczego dyfteryt zagrażą zdrowiu i życiu dziecka?

Ta choroba może wywołać zapalenie płuc oraz niewydolność serca spowodowaną porażeniem układu bodźcowo-przewodzącego mięśnia serca. Mogą też pod jej wpływem ulec porażeniu mięśnie kończyn.


Kiedy może dojść do zakażenia błonicą?

Do zakażenia może dojść, kiedy dziecko z jakichś względów nie zostało objęte obowiązkowym szczepieniem lub nie przeszło jeszcze podstawowego cyklu szczepień. Ponieważ błonica przenosi się przez kichanie, kaszel a nawet przez dotyk, dziecko z dyfterytem powinno być odizolowane od otoczenia.


Typowe objawy dyfterytu

Błonica zaczyna się tak jak angina: zapaleniem, bólem gardła, bólem głowy. Dziecko ma kaszel i chrapliwy głos oraz temperaturę powyżej 38°C.  i przykry zapach z ust. Węzły chłonne mogą być bardzo powiększone. Na migdałkach pojawiają się białawe naloty.

 
Oprac. mgr Edward Ozga Michalski

Piśmiennictwo:
1. Stany zapalne błony śluzowej nosa i gardła u dzieci - prof. dr hab. med Grażyna Niedzielska z Kliniki Otolaryngologii Dziecięcej, Foniatrii i Audiologii Akademii Medycznej w Lublinie; Medycyna Rodzinna 8 (4/1999)
2. Zapalenie gardła u dzieci - Dr n. med. Teresa Oleniacz; Zakład Audiologii, Foniatrii i Laryngologii IP-CZD; Warszawa;  Słuzba Zdrowia nr 3-4 2001
3. Rola paciorkowców ropnych w zapaleniu gardła i migdałków, Danuta Dzierżanowska, Witryna internetowa firmy Lek_Sandoz-2004
4. Aptekarz doradza- Leczenie przeziębienia- doc. dr hab. Jadwiga Leszczyńska – Gazeta Farmaceutyczna 2000.
5. Dziecko – poradnik od A do Z – dr. Miriam Stoppard Oficyna Wydawnicza Atena
6. Domowy poradnik medyczny s 348 WZWL, 1992
 
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.