Baza chorób - Klinika leczenia bólu

pokaż wszystkie

Ból u dziecka sygnałęm alarmowymBól sygnałem alarmowym!

Ból towarzyszy ludziom od zawsze i pierwszy wskazuje na jakieś poważne odstępstwo od stanu zdrowia. Często jest pierwszym widocznym sygnałem alarmowym, który każe nam szybko reagować. Może być spowodowany urazem,oparzeniem, skaleczeniem, uderzeniem, złamaniem, infekcją, zatruciem, stanem zapalnym narządu, itp.  


Ból łatwy i trudny do zlokalizowania

Niekiedy ból u dziecka jest łatwy do zlokalizowania i oceny, czy niezbędna jest interwencja lekarza, czy wystarczy samopomoc domowa. Zdecydowanie trudniejsze jest postępowanie, jeśli przyczyny bólu nie widać. Pół biedy, gdy dziecko potrafi mówić…Jak rozpoznać ból u niemowlęcia?

Niemowlę inaczej krzyczy, gdy jest głodne, ma mokro, złości się (tak, niemowlęta też to potrafią), a inaczej jeśli je coś boli. Niekiedy obserwuje się podniesienie włosów na główce (tzw. jeżyk). Trzeba również brać pod uwagę fakt, że niektóre niemowlęta nie reagują płaczem na ból, wtedy niezmiernie ważna jest obserwacja mimiki twarzy.


Starsze dziecko potrafi powiedzieć i pokazać, gdzie je boli

Najczęściej – poza określonymi urazami – skarżą się, że boli je głowa lub brzuch. Jeśli dziecko mówi, że boli je brzuch, trudno jest mu zlokalizować, w którym miejscu, a oprócz tego pojawiają się wymioty, ale nie odczuwa bólu głowy – to istnieje prawdopodobieństwo


Ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego

Wtedy najlepiej nic mu nie dawać ani do picia, ani żadnych środków przeciwbólowych, zamazujących objawy chorobowe, tylko jak najszybciej udać się do lekarza. Dopiero po dokładnym zbadaniu dziecka można powiedzieć, czy potrzebna jest operacja, czy nie.


Zatrucie pokarmowe u dziecka?

Natomiast jeśli bólowi brzucha i wymiotom towarzyszy ból głowy, wtedy można podejrzewać zatrucie pokarmowe lub inną chorobę na ogół nie wymagającą interwencji chirurga.


Gdy coś dziecko mocno boli

Nie należy podawać nic do jedzenia ani do picia - w przypadku: urazu oraz gdy istnieje prawdopodobieństwo operacji lub innego zabiegu wymagającego znieczulenia ogólnego. Dlaczego? Ponieważ środki znieczulające można podawać dopiero po upływie 6 godzin od ostatniego posiłku. Wcześniej może dojść do zachłyśnięcia się treścią żołądka, przedostania się jej do drzewa oskrzelowego i wystąpienia powikłań.


Ból się udziela małym dzieciom?

Jeśli np. dziecko znajduje się wśród innych płaczących, samo też chce płakać i krzyczeć. Zbytnio pocieszane przez nadopiekuńczą matkę, użalającą się nad nim cierpi ponad miarę, roztkliwia się nad sobą; ale utulone, a jednocześnie zachęcane do dzielności mniej odczuwa ból.


Ból sam w sobie też dotyka dzieci?

Niekiedy obserwujemy u dzieci – podobnie jak u dorosłych – ból samoistny - pochodzenia psychogennego. Może to być też wywołany tym podłożem ból migrenowy, itp. Taki ból może być spowodowany np. kłopotami w szkole (niesprawiedliwi nauczyciele, strach przed agresywnymi kolegami), w domu (kłótnie rodziców, ich rozwód, dokuczliwe rodzeństwo). W takich przypadkach należy wnikliwie ocenić sytuację, która doprowadziła do powstania dolegliwości bólowych i starać się ją zmienić. W żadnym przypadku nie wolno krzyczeć na dziecko, zarzucać mu udawania choroby, bo to tylko pogłębia dolegliwości.


Czy noworodki odczuwają ból?

Do niedawna panował błędny pogląd, że małe noworodki nie odczuwają bólu i nie leczono np. bolesnego ząbkowania. Również starszym dzieciom nie zawsze podawano środki przeciwbólowe, kiedy skarżyły się na migrenę. Tymczasem ból – po postawieniu dokładnej diagnozy, poznaniu jego przyczyny – należy likwidować, ponieważ może być przyczyną wielu powikłań. Wiadomo, że bólowe reakcje metaboliczne i hormonalne zakłócają działanie leków, a ostry, długotrwały ból wpływa niekorzystnie na układ immunologiczny.


Paracetamol środek przeciwbólowy zalecany dla dzieci

Obecnie powszechnie zalecanym środkiem przeciwbólowym dla dzieci jest paracetamol (Acetaminofen) doustnie lub w czopkach. Podaje się go niemowlętom 15 mg/kg masy ciała co 6 godzin, ale nie więcej niż 60 mg/kg/dobę. Starszym dzieciom można podawać 20–25 mg/kg masy ciała. Paracetamol, używany od roku 1893, jest metabolitem fenacetyny. Hamuje cyklooksygenazy kwasu arachidonowego, co powoduje m.in. syntezę prostaglandyn (substancji hormonalnych działających m.in. rozszerzająco na naczynia krwionośne, a tym samym obniżających ciśnienie krwi). Zmniejsza wrażliwość na działanie mediatorów, takich jak serotonina i kinina. To powoduje podwyższenie progu odczuwania bólu i zmniejszenie jego dotkliwości. Obniżenie poziomu prostaglandyn działa przeciwgorączkowo. Paracetamol nie ma jednak działania przeciwzapalnego. Dolegliwości bólowych u żadnego dziecka nie należy lekceważyć, ponieważ są objawem wielu chorób.


Bolesne ząbkowanie
Migrena od dziecka

red.
 
 
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.