Baza chorób - Klinika leczenia bólu

pokaż wszystkie

Ból neuropatyczny - neuralgia popółpaścowa

Wiele osób cierpi z powodu przewlekłego bólu neuropatycznego po przebytym zakażeniu wirusem półpaśca. Częstość występowania neuralgii popółpaścowej gwałtownie wzrasta wraz z wiekiem. U chorych powyżej 80 roku życia po przechorowaniu półpaśca wynosi prawie 100%.  

ABC wiedzy o neuralgii popółpaścowej  

Neuralgia popółpaścowa to zespół przewlekłego bólu neuropatycznego, który może rozwinąć się u pacjentów po zakażeniu wirusem półpaśca. Jest powodowana przez uszkodzenie nerwów obwodowych i ośrodkowego układu nerwowego i wiąże się z występowaniem takich objawów jak ból o charakterze piekącym, kłującym i przeszywającym.  

Przyczyny i objawy choroby  

Przyczyną choroby jest zakażenie wirusem półpaśca. Wirus powoduje infekcję u 9-15% zakażonych.  Wiąże się to z odczuwaniem dokuczliwych objawów w postaci miejscowego bólu o charakterze piekącym, kłującym i przeszywającym. Dolegliwościom mogą również towarzyszyć depresja, stany lękowe i zaburzenia snu, co często prowadzi do istotnego pogorszenia jakości życia pacjenta.  

Ta dolegliwość ekstremalnie nasila objawy bólowe  

Często neuralgia popółpaścowa wywołuje występowanie allodynii, czyli bólu  w odpowiedzi na działanie bodźców, które zazwyczaj nie są odczuwane jako bolesne i ekstremalnie nasilonego bólu w odpowiedzi na bodziec, który w zwykłej sytuacji nie generuje tak silnego bólu.  

Choroba generuje ból oporny na leczenie  

Podobnie jak inne zespoły bólu neuropatycznego, neuralgia popółpaścowa jest trudna do leczenia. Wielu pacjentów oczekuje na ulgę w bólu miesiące lub nawet lata, a u niektórych dolegliwości bólowe utrzymują się do końca życia. Warto też wiedzieć, że agresywna terapia lekowa zagraża poważnymi skutkami  niepożądanymi.  

Bezpieczne leczenie miejscowe  

Obecnie lekarze stosując dostępną terapię ogólnoustrojową często muszą decydować się na kompromis pomiędzy bezpiecznym a skutecznym terapeutycznie dawkowaniem silnych leków – ze względu na możliwość wystąpienia ubocznych działań niepożądanych. Obenie coraz więcej lekarzy uważa, że skuteczną opcją terapeutyczną jest metoda miejscowego łagodzenia dolegliwości bólowych – np. przy pomocy specjalnych plastrów uśmierzających  ból neuropatyczny.  

Zalety plastrów uśmierzających  ból neuropatyczny – objaśnia wyjaśnia specjalista anestezjolog dr Małgorzata Malec-Milewska.  

„Plaster dzięki wysokiej skuteczności i lokalnemu mechanizmowi działania oraz potwierdzonemu korzystnemu profilowi bezpieczeństwa, stanowi nowe podejście terapeutyczne do leczenia objawów bólu neuropatycznego.„Znalazło to swoje odzwierciedlenie w międzynarodowych wytycznych zalecających stosowanie plastra leczniczego zawierającego 5% lidokainę, jako leku pierwszego wyboru w leczeniu bólu neuropatycznego w przebiegu neuralgii popółpaścowej. Do leków pierwszego wyboru obok 5% lidokainy w neuralgii popółpaścowej zaliczamy również gabapentynę i leki przeciwdepresyjne. Dzięki wprowadzeniu plastrów z 5% lidokainą na polski rynek również nasi pacjenci mają szansę na skorzystanie z tej nowej opcji terapeutycznej” – dodaje Małgorzata Malec-Milewska.  

Mechanizm leczniczy plastra  

Pojedynczy plaster nakleja się bezpośrednio na bolesny obszar skóry raz na dobę i pozostawia na okres do 12h. Lidokaina zawarta w plastrze przenika nieprzerwanie do skóry, wywierając długotrwałe miejscowe działanie przeciwbólowe. Działanie to nasila się w miarę wielokrotnego stosowania leku.  

Lek działa miejscowo - tylko w obrębie bolesnego obszaru skóry  

W odróżnieniu od leków stosowanych ogólnoustrojowo takich jak np. tabletki, roztwory dożylne itp. plaster leczniczy działa tylko w obrębie bolesnego obszaru skóry, co ogranicza do minimum oddziaływanie lidokainy na cały organizm. Prowadzi to do poprawy tolerancji leczenia i zmniejszenia ryzyka wystąpienia działań niepożądanych. Dodatkowo sam plaster jako bariera mechaniczna zapewnia osłonę nadwrażliwego obszaru skóry i dzięki zawartości hydrożelu wywiera natychmiastowe działanie chłodzące i kojące.    

 

Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.