Baza chorób - Klinika leczenia bólu

pokaż wszystkie

ABC wiedzy o ranach i skaleczeniachABC WIEDZY O RANACH I SKALECZENIACH


Raną nazywamy uszkodzenie ciągłości skóry sięgające głębszych tkanek lub narządów ciała. Uszkodzenie skóry może być skutkiem losowego urazu mechanicznego, termicznego, chemicznego, jak też być objawem skórnym niektórych chorób. Uszkodzenie ciągłości skóry może też być zamierzone, jako skutek operacji chirurgicznej.
 

Skaleczenie, czyli niewielka rana

Niewielką ranę – tj. uszkodzenie ciągłości tkanek skóry sięgające do skóry właściwej i tkanki podskórnej z ich bogatym ukrwieniem mikrotętniczek i żył oraz krwionośnych naczyń włosowatych nazywamy zwykle skaleczeniem.


 Ryc. Skaleczenie a  warstwy skóry:

A - naskórek; B - skóra właściwa; C - tkanka podskórna
  1. Brodawki skórno - naczyniowe
2. Zaczep mieszka włosa
3. Gruczoł łojowy
4. Włos
5. Krwionośne naczynia włosowate
6. Komórki tłuszczowe
7. Tętnice i żyły skóry
8. Gruczoły potowe
9. Mieszek włosowy
10. Zakończenia receptorów nerwowych


    
Przyczyny skaleczeń
 
Najczęściej skaleczenie, czyli  niewielka rana lub innego rodzaju  uraz skóry powstaje w wyniku przypadkowego działania ostrego przedmiotu: ostrza, zębów małego zwierzęcia domowego, uderzenia ostrą krawędzią, oparzenia, itp. W tego typu urazach skóry uszkodzeniu ulegają również struktur podskórnych – uszkodzeniu ulegają również lokalne naczynia krwionośne, co niekiedy powoduje obfite krwawienie. W głębokich skaleczeniach może ulec przecięta tkanka podskórna.

 
Otarcie skóry

Dla mniej głębokich uszkodzeń skóry niż skaleczenie –  ograniczonych głównie do naskórka zarezerwujemy słowo otarcie. Otarcie może jednak być rozległe i bolesne, np. po zetknięciu się dużej powierzchni skóry z szorstką powierzchnią podczas upadku. Wówczas uszkodzeniu ulegają drobne naczynia krwionośne, znajdujące się pod naskórkiem. Skutkiem są liczne punktowe krwawienia i wysięki.
 

Formy uszkodzeń skóry

W zależności od sposobu zderzenia skóry z czynnikiem uszkadzającym: narzędziem, przedmiotem, czynnikiem chemicznym czy termicznym, zębami zwierzęcia lub powierzchnią uszkadzającą skórę - rozróżnia się różne formy uszkodzenia tkanek skóry i podskórnych:

-  uszkodzenia cięte, rany cięte

-  uszkodzenia kłute, rany kłute

-  uszkodzenia postrzałowe, rany postrzałowe

-  uszkodzenia tłuczone,

-  uszkodzenia szarpane, rany szarpane

-  uszkodzenia kąsane.

- uszkodzenia chemiczne

- uszkodzenia termiczne


Istnieją rany które powstają w wyniku określonych chorób:


-  owrzodzenie żylakowe,

-  owrzodzenie troficzne (odleżyna),

-  owrzodzenie neuropatyczne,

-  rany powstałe w wyniku niedokrwienia lub zakażenia tkanek (liszajec, róża, itp.)

Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.