Baza chorób - Klinika leczenia bólu

pokaż wszystkie

Skaleczenie choć boli – zwykła rzeczOdróżnijmy na początek rany cięte od skaleczeń

W obu przypadkach mamy do czynienia z krwawieniem. Przyjmijmy jednak do wiadomości, że, że rozcięta skóra jest warstwą grubą i mocną. W większości składa się z włókien kolagenowych. Kolagen jest jedną z najsilniejszych struktur białkowych, jakie spotykamy w przyrodzie. Nawet niewielkie przecięcie tej struktury i odżywiających ją naczyń włosowatych powoduje krwawienie. W przypadku niewielkich ran ciętych i otarć mówimy o skaleczeniach. Kiedy linia cięcia jest duża i głęboka, a krwawienie obfite – mamy ranę! Traktujemy ranę, jako nagły wypadek!

Ryc. Skaleczenie a  warstwy skóry:

A - naskórek; B - skóra właściwa; C - tkanka podskórna
  Mogą być uszkodzone i krwawić:
1. Brodawki skórno - naczyniowe
2. Zaczep mieszka włosa
3. Gruczoł łojowy
4. Włos
5. Krwionośne naczynia włosowate
6. Komórki tłuszczowe
7. Tętnice i żyły skóry
8. Gruczoły potowe
9. Mieszek włosowy
10. Zakończenia receptorów nerwowych


Nagły wypadek – wzywamy pogotowie!

Silne krwawienie z dużej rany ciętej wskutek przecięcia ostrym narzędziem naczyń krwionośnych, w tym żył lub tętnic, powinno być traktowane jako nagły wypadek! Należy natychmiast zastosować ucisk dokładnie w miejscu zranienia, aby spowodować zaciśnięcie się końców uszkodzonych naczyń krwionośnych. Gdy pozwalają na to warunki, trzeba ranę odkazić jodyną, spirytusem czy wodą utlenioną.


Skaleczenie leczymy sami środkami z domowej apteczki

W przypadku niewielkich ran ciętych i otarć mówimy o skaleczeniach i możemy zdezynfekować i opatrzyć ranę w domu przy pomocy opatrunków z domowej apteczki. Nie jest ono niebezpieczne dla dziecka. Proces gojenia, polegający na odrastaniu tkanki właściwej lub zabliźnianiu się ubytku włóknami kolagenowymi, zależy od głębokości i długości nacięcia skóry.


Skaleczenie – zwykła rzecz, a jednak na ogół brak nam pod ręką odpowiedniego środka odkażającego rankę

Denerwujemy się, gdyż źle zdezynfekowana ranka goi się powoli, często pojawiają się ropne zakażenia wtórne i trzeba np. aplikować dziecku zastrzyk przeciwtężcowy. Jak zapobiec takiemu scenariuszowi?


O czym nie należy zapominać w opatrywaniu skaleczeń?

Przede wszystkim o umyciu skaleczonej powierzchni pod niewielkim strumieniem bieżącej, zimnej wody. Jako środka myjącego można użyć zwykłego mydła. Dopiero po tym dokładnie dezynfekujemy ranę – np. nowoczesnym preparatem na bazie jodyny i nakładamy jałowy opatrunek.


Kiedy ranka jest większa a krwawienie obfite

Uwaga! W przypadku poważniejszych skaleczeń i małych ranek o obfitym krwieniu – staramy się doraźnie zdezynfekować ranę i zatamować krew gotowym opatrunkiem. Nakładamy go na ranę, a następnie bandażujemy ściśle bandażem elastycznym. Jeśli go nie mamy, trzeba użyć czystego kawałka materiału, najlepiej płóciennego. Pamiętamy przy tym, że w czasie opatrywania rękę dziecka trzeba trzymać uniesioną do góry. Następnie należy niezwłocznie zawieźć dziecko na pogotowie, ponieważ może być konieczne założenie szwów.


red.
 
 
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.