Baza chorób - Klinika leczenia bólu

pokaż wszystkie

Napięciowy ból głowy

 

Jak to się zaczyna…


Zaczyna się zgoła niewinnie, typową domową sprzeczką, trochę gniewnych okrzyków i chwilę później na głowę głównego bohatera spada uścisk ciężkiej obręczy bólu. Tak zaczyna się ból głowy, wywołany negatywnymi emocjami. Stres i emocje wytwarzają nadmierne napięcie mięśniowe, które poraża jak prąd elektryczny. Porażający skurcz mięśni szyi, ramion i pleców uznawany jest za praprzyczynę bólu.


Przykurcz mięśni – ból Atlasa

Lekarze dopatrzyli się w bolesnym przykurczu mięśni szyi, ramion i pleców imitacji sylwetki mitologicznego Atlasa dźwigającego cierpiętniczo na swych barkach i głowie cały glob ziemski - nazwali obrazowo bólami Atlasa.Przyczyny bólu napięciowego

Ten ból może wywoływać wiele przyczyn: stres, emocje, brak snu, przemęczenie, niezbyt wygodna pozycja pracy, zmiany atmosferyczne, nadużycie alkoholu. Nic więc dziwnego, że ten ból jest najczęstszy spośród innych i dotyka większość ludzi wielokrotnie. Wystarczy zmęczenie pracą, długim czytaniem, czy wspomniany już stres i emocje aby pojawił się uporczywy, tępy ból obejmujący całą głowę. Może on dotknąć studentów uczących się do egzaminy, Kowalską, którą niesłusznie zrugał przełożony, a przede wszystkim osoby łatwo ulegające ekstremalnym emocjom i denerwujące się z byle jakiego powodu.


Najważniejsze podłoże psychogenne?

Pomimo kontrowersji co do przyczyn bólu większość znawców uważała do niedawna, że ból napięciowy ma podłoże psychogenne. Co to znaczy ? Najlepiej wyjaśnił to pewien lekarz, który powiedział, że jest to ból sam w sobie - ból duszy, który odczuwany jest nie tylko w głowie, ale i całym ciele. Obecnie jednak większość lekarzy przychyla się do opinii, że napięciowy ból głowy wynika ze zmian fizjologicznych. Kłopot w tym, że z tych zmian widoczne są głównie wspomniane już przykurcze mięśni, zaś pełen mechanizm bólu nie jest dotąd wyjaśniony.


Czym ból napięciowy się różni od migreny

Ból napięciowy - bo o nim mowa - wieloma cechami różni się od migreny. Po pierwsze nie poprzedzają go tzw. zwiastuny bólu, nie jest połowiczny, lecz obejmuje na ogół całą głowę. Ból jest stały, najczęściej bywa określany, jako uczucie „ściągania”, w obu skroniach lub w okolicy potylicy, jako opaska lub czapka ściskająca głowę lub jako świdrowanie, ciężar, ucisk. Cierpiący opisują go na ogół, jako ucisk żelaznej obręczy wywołującej tępy, uporczywy ból głowy, lub jako uczucie wielkiego ciężaru przyciskającego głowę, co daje się porównać z samopoczuciem wzmiankowanego mitologicznego Atlasa. Nie występuje też skłonność do wymiotów, cechująca na ogół bóle typu migrenowego. Charakterystyczne są też objawy lęku i depresji. Bol nasila się pod wpływem wysiłku, emocji. Migrena zazwyczaj dotyczy połowy głowy, ból napięciowy całej.


Jak długo od tego boli głowa?

Niezwykła jest amplituda czasowa bólu napięciowego, który może trwać tylko pół godziny lub ciągnąć się aż...tydzień ! Może być sporadyczny, występować np. kilka razy w miesiącu lub w krańcowych przypadkach występować codziennie i nękać przez cały dzień.


Czy tylko ból głowy?

Wielu pacjentów dotkniętych bólem głowy typu napięciowego podejrzewa u siebie guza lub inną chorobę. Prawidłową reakcją, uspakajającą pacjenta jest więc sprawdzenie, czy właściwą przyczyną bólu nie jest czasem choroba oka, uszu, zębów, nosa, itd. Dokładne badanie lekarskie może ujawnić taką fizjologiczną przyczynę bólu. Jeśli jednak jedyną dającą się zidentyfikować przyczyną żelaznej obręczy na głowie jest dotkliwy skurcz mięśni barku i szyi -to już samo takie badanie działa uspakajająco na pacjenta i tym samym może przyczynić się do zmniejszenie bólu.  LECZENIE NAPIĘCIOWEGO BÓLU GŁOWY


Najpierw zapobiegać


Zapobieganie bólom typu napięciowego polega przede wszystkim na unikaniu czynników sprzyjających występowaniu bólu (unikanie stresu, zmęczenia); na stosowanie psychoterapii, ćwiczeniach relaksacyjnych, blokadzie tzw. punktów spustowych bólu (na czepcu i karku) środkami miejscowo znieczulającymi (lidokaina). W relaksacyjnym oddziaływaniu na stan fizyczny organizmu bardzo korzystny wpływ ma odpoczynek, ciepło, masaż, ostrożne naciąganie mięśni potylicy i karku. Te proste metody w połączeniu np. z relaksacją mogą niekiedy bardzo skutecznie zmniejszyć lub usunąć ból.


Leczenie krótkotrwałych (epizodycznych) bólów napięciowych

W większości przypadków napięciowy ból głowy dobrze daje się leczyć zwykłymi środkami przeciwbólowymi (niesteroidowe leki przeciwzapalne NLPZ). Popularnymi środkami przeciwbólowymi są: kwas acetylosalicylowy, paracetamol, ibuprofen, naproksen, itp. Nie podaje się natomiast opioidowych leków przeciwbólowych, mało skutecznych w tego typu bólach głowy.

Leczenie przewlekłych bólów napięciowych

W postaci przewlekłej, pomimo stosowania NLPZ, może wystąpić zaostrzenie dolegliwości. Zalecane są wówczas leki przeciwdepresyjne (amitryptylina, fluoksetyna), uspokajające (benzodwuazepiny) oraz leki obniżające napięcie mięśniowe.


Niebezpieczeństwo nadużywania leków

Jest jednak niebezpieczeństwo w stałym używaniu środków przeciwbólowych. Polega ono na tym, że po kilku godzinach, z chwilą ustania dobroczynnego działania leku ból może powracać. Jest zrozumiałe, że pacjent ponownie aplikuje sobie leczniczą dawkę. Może więc nastąpić silne uzależnienie się od środków przeciwbólowych. Dotyczy to zwłaszcza osób często cierpiących na napady bólu. W takich przypadkach grozić może zamiast bólu napięciowego tzw. polekowy ból głowy.


Jak zapobiec nadużywaniu leków?

Dobrym sposobem jest połączenie przeciwbólowego działania leku z wspomnianymi prostymi sposobami terapeutycznymi oddziaływania na stan fizyczny ciała, tj. odpoczynkiem, relaksacją, masażem, aromaterapią, itp. Jeszcze lepiej jest starać się jednocześnie oddziaływać na stan psychiczny starając się eliminować negatywne emocje będące przyczyną pojawiania się bólu. Niekiedy wymaga to odważnych prób rozwiązania trudnych konfliktów życiowych, czasem wystarczy kilka rozmów z doświadczonym psychologiem.


oprac. mgr Edward Ozga Michalski
konsultacja lek med. Tomasz Rosochowicz
 
 
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.