Baza chorób - Dermatologia praktyczna

pokaż wszystkie

Witaminy stosowane zewnętrznie na skóręDo osłony skóry przed nadmiarem wolnych rodników tlenowych i przed działaniem szkodliwych wewnątrz- i zewnątrzpochodnych substancji stosuje się najczęściej witaminy A, E, C.Witaminy wnikają do wnętrza skóry

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach - A , D, E - posiadają szczególne znaczenie dla skóry, gdyż mogą przenikać hermetyczną rogową powierzchnię naskórka do wnętrza skóry i pełnić ważne fizjologiczne funkcje. Nie dotyczy to witaminy D, ponieważ powstaje ona sama w skórze pod wpływem umiarkowanego naświetlania promieniami ultrafioletowymi.


Prozdrowotne efekty stosowania witaminy A

Znane są korzystne efekty stosowania witaminy A, a zwłaszcza jej prowitaminy beta karotenu w zapobieganiu uszkodzeniom posłonecznym i wywołanemu nim starzeniu się skóry. Dzięki jej doustnemu stosowaniu, jak też miejscowemu działaniu na naskórek i komórki skóry właściwej – skóra unika nadmiernej suchości i rogowacenia, naskórek szybciej się regeneruje. Znacznie zmniejsza się liczba komórek nieprawidłowych, co ma np. znaczenie w leczeniu łuszczycy. W skórze właściwej dochodzi do szybkiej odbudowy prawidłowych struktur kolagenowych, wzrasta ilość kolagenu i elastyny, co poprawia wytrzymałość, szczelność i elastyczność skóry. Ma to znaczenie dla poprawnej regeneracji skóry po skaleczeniach, oparzeniach i odmrożeniach.

 
Ważne jest znaczenie kosmetyczne witaminy A i jej pochodnych - retinoidów

Przykładowo stosowany miejscowo kwas retynowy (RA) w stężeniu 0,05% powoduje, że skóra po kilku tygodniach zmienia odcień, staje się wygładzona i delikatniejsza. Znikają przebarwienia, a po paru miesiącach spłyceniu ulegają drobne zmarszczki. Poprawia się stopień napięcia i elastyczność skóry. Toteż pomimo działania drażniącego kwas retynowy nadal pozostaje składnikiem leków i kosmetyków leczniczych. Zainteresowanie stosowaniem retinoidów i technologiczny postęp ostatnich lat zaowocował wprowadzeniem do terapii skóry łagodniejszej formy witaminy A - czystego retinolu. Kosmetyki lecznicze z retinolem mają podobne, choć słabsze działanie i nie wymagają ścisłego nadzoru na kuracją lekarza dermatologa. W niektórych preparatach łączy się witaminę C z retinolem, co wspomaga dodatkowo syntezę i regenerację kolagenu.


Witamina C stosowana miejscowo na skórę

Również stosowana na skórę (miejscowo) witamina C jest antyutleniaczem zapobiegającym niekorzystnym zmianom związanym z utleniającym wpływem UV. Przykładowo, nowoczesne preparaty zawierające stabilną witaminę C w postaci kwasu L-askorbinowego chronią przed utlenianiem lipidów i białek skóry. Działanie miejscowe tej witaminy jest szczególnie skuteczne w preparatach zawierających bardzo wysoką, ponad 15% zawartość tego składnika. Opisano np. wpływ kwasu askorbinowego na syntezę kolagenu w sztucznych hodowlach skóry.


Witamina C zwalcza zmarszczki

Na podstawie wieloletniej praktyki kosmetologicznej zaobserwowano, iż miejscowo stosowany krem zawierający 5% witaminę C w postaci kwasu L-askorbinowego ogranicza pojawiające się wraz z wiekiem zmiany naskórka, prowadzące do powstawania pierwszych zmarszczek. Efekty te związane są zarówno z korzystnym wpływem witaminy C na tkankę łączną, jak i z jej delikatnym działaniem złuszczającym.

cd- s 2 
cd 2

Uszkodzenia skóry trudno się regenerują

Właściwa ochrona skóry przed czynnikami zewnętrznymi, uwłaszcza przed promieniowaniem ultrafioletowym powinna być prowadzona od dzieciństwa. Tylko wówczas można zmniejszyć objawy starzenia się skóry nawet o 80 proc." – twierdzi w swych wypowiedziach znany specjalista prof. dr hab. med. Sławomir Majewski, dermatolog, kierownik Instytutu Wenerologii AM w Warszawie. Dlatego skórę należy chronić przed słońcem od najmłodszych lat i stosować środki profilaktyczne – w tym kosmetyki z filtrami przeciwdziałające promieniowaniu ultrafioletowemu i wolnym rodnikom. Należy bowiem pamiętać, że uszkodzenia tego typu się nawarstwiają i kumulują.W SYTUACJI NIEDOBORU ANTYOKSYDANTÓW

Optymalne reguły stosowania witamin A, E, C na skórę

W sytuacji niedoboru poleca się stosowanie tych witamin doustnie (wewnętrznie) i miejscowo nakładając na powierzchnię skóry (zewnętrznie). Wydaje się, że jeżeli wysyci się w ten sposób nimi organizm, w tym także głębsze partie ciała i naczynia krwionośne, to substancje te nie będą „uciekały” ze skóry, co może mieć miejsce przy samym tylko stosowaniu zewnętrznym w kosmetykach, a pozostaną tam dłużej i będą aktywniej ją chronić" - uważa np. znana specjalistka prof. dr n. med. Maria Noszczyk.WITAMINY SYNTETYZOWANE W SKÓRZE


Witamina D - kalcyferol

W wydzielinie łoju skórnego znajdują się prekursory witaminy D w postaci tzw. prowitamin (np. cholekalcyferolu, czyli witaminy D3). Są to pochodne cholesterolu, które pod wpływem promieni ultrafioletowych słońca stają się aktywną witaminą D.


Witamina D zapewnia zdrowy i atrakcyjny wygląd skóry

Ale ponadto warunkuje prawidłowy rozwój kośćca u dzieci oraz regenerację kości u dorosłych. Jednak zimą, gdy dni są krótkie i rzadko słoneczne, łatwo o jej niedobór, który u dorosłych objawia się nerwowością, bezsennością.


Przyjmuje się, że średnie zapotrzebowanie na witaminę D wynosi 500 j.m

Wielkość zapotrzebowania na witaminę D zależy od wieku, od ilości witaminy D powstałej w skórze pod słońca, ilości i wzajemnej proporcji wapnia i fosforu w diecie. Podstawowym źródłem witaminy są żółtka jaj, nabiał, podroby, tłuste ryby, tran.

oprac. mgr Edward Ozga-Michalski

 

Piśmiennictwo
1. Dermatologia Praktyczna; Małgorzata Opalińska, Katarzyna Prystupa, Wadim Stąpór, Wyd.Lek. PZWL 1997
2. Witaminy, skłądniki mineralne, numery E, U.Unger-Gobel ,wyd. MUZA SA, 1997
3. L/Stefan Ball, Antyoksydanty w medycynie i zdrowiu człowieka, Medyk-2001
4. Gawędy o witaminach i biopierwiastkach; prof. dr hab.Andrzej Danysz, wyd. Holbex, 1999
5, Biochemia Harpera, Wyd. Lek. PZWL 2000
6. Witryny internetowe:http://www.rozanski.henryk.gower.pl/; http://www.sfd.pl/
7. Terapia 2001 – Starzenie się skóry i jej kosmetyczna terapia -publ. Internet Esculap Dr med. Maria Noszczyk Instytut Centrum Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN Dyrektor: prof. dr hab. med. Mirosław J. Kossakowski
8. PHARMINDEX 

 
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.