Baza chorób - Dermatologia praktyczna

pokaż wszystkie

Witaminy antyoksydanty odmładzają skórę


Największym wrogiem skóry są wolne rodniki tlenowe - znane też pod nazwą utleniaczy lub oksydantów. Wolne rodniki zaburzają metabolizm skóry, a gdy występują w dużej ilości powodują tzw. stres oksydacyjny, który uszkadza komórki skóry i tkankę łączną.

Do osłony skóry przed nadmiarem wolnych rodników tlenowych i przed działaniem szkodliwych wewnątrz- i zewnątrzpochodnych substancji stosuje się najczęściej witaminy A, E, C.Uszkodzenia i patologie skóry wywołane przez wolne rodniki tlenowe - oksydanty

Z przewlekłą obecnością w skórze dużego nadmianu agresywnych rodników tlenowych wiąże się rozstępy skórne, celullitis, wolniejsze gojenie się ran i przyśpieszone starzenie się skóry, tj. ścienienie i zwiotczenie skóry, w tym tworzenie się zmarszczek, odbarwień, procesy nowotworowe skóry. Witaminy A, E, C są silnymi przeciwutleniaczami (antyoksydantami) dzięki czemu ich obecność w organizmie neutralizuje wolne rodniki i przeciwdziała powyższym patologiom i starzeniu się skóry.


 Co przyspiesza starzenie się skóry?

Wizualny wiek skóry jest wypadkową wieku, czyli genetycznie zaprogramowanego starzenia się (starzenie wewnątrzpochodne) oraz okazjonalnych zmian wywołanych przez choroby i szkodliwe czynniki środowiskowe, zwłaszcza przez wolne rodniki (starzenie zewnątrzpochodne). Przyśpieszają starzenie się choroby skóry takie jak pokrzywki, egzemy, łuszczyca, odczyny fototoksyczne, itp. Jednak najbardziej szkodliwym dla skóry czynnikiem zewnętrznym jest nadmierne promieniowanie słoneczne UV (ultrafioletowe) - powodujące „wylew” wolnych rodników tlenowych, czyli tzw. stres oksydacyjny. Duży nadmiar wolnych rodników w skórze niszczy błony komórek z których zbudowana jest skóra oraz kolagenowe włókna tkanki łącznej stanowiącej elastyczny i silny kord (rusztowanie) skóry.


Lista wrogów skóry

Obok promieniowania ultrafioletowego - stres oksydacyjny w skórze mogą wywołać promieniowanie jonizujące, niektóre toksyny pokarmowe, liczne choroby uczuleniowe i zapalne, leki, wdychane toksyny gazowe; głównie tlenki azotu, substancje zawarte w dymie tytoniowym, spalinach samochodowych, odpadach przemysłowych, itp. Czynniki te powodują powstawanie w tkankach skóry nadaktywnych cząsteczek chemicznych - wolnych rodników tlenowych - znanych też pod nazwą utleniacze i oksydanty.
 

Stres oksydacyjny

Szczególnie toksyczne są wspomniane wolne rodniki (utleniacze), powstające w wyniku skojarzonego oddziaływania promieniowania słonecznego na chemiczne zanieczyszczenia powietrza, np. chlorki, fluorki. Wolne rodniki tlenowe można bowiem porównać do gorących iskier, które uszkadzają komórki i tkanki skóry, zwłaszcza kod DNA i delikatne włókna tkanki łącznej kolagen i elastynę. Często powtarzającego się stresu oksydacyjnego system odpornościowy skóry nie jest w stanie zneutralizować.
 

Różnorodne skutki stresu oksydacyjnego

Wolne rodniki utleniają w pierwszym rzędzie kwasy tłuszczczowe (lipidy) błon komórkowych skóry, białka strukturalne, zwłaszcza wspomniany już kolagen oraz białka enzymatyczne. Skutkiem jest osłabienie włókien kolagenu, którego gęsta i silna siatka uszczelnia i wzmacnia skórę. Co więcej utleniacze zaburzają wytwarzanie kolagenu, służącego odtwarzaniu skóry oraz wzmacnianiu wielu innych tkanek i narządów. Zaburzenia w wytwarzaniu kolagenu powodują wolniejsze gojenie się ran, przyśpieszony zanik tkanki skórnej, rozstępy skórne, celullitis i tworzenie się zmarszczek.
 

Witaminowi obrońcy skóry przed wolnymi rodnikami

Do osłony skóry przed nadmiarem utleniaczy i stresem oksydacyjnym oraz przed działaniem szkodliwych wewnątrz- i zewnątrzpochodnych substancji stosuje się najczęściej witaminy A, E, C. Wszystkie trzy działają antyutleniająco i nawzajem się wspomagają oraz uzupełniają, a witamina A dodatkowo pobudza wzrost komórek skóry. Witamina A działa na zewnątrz komórek, w tkankach i w środowisku tłuszczowym, w czym pomaga jej witamina E. Współdziała z nimi witamina C działająca wewnątrz komórki w środowisku wodnym. Razem te trzy witaminy są silnymi i synergicznie (zespołowo) działającymi antyutleniaczami, dzięki czemu efektywnie neutralizują toksyczne utleniacze niszczące skórę.
 

Witaminy A, E i C – chronią przed fotostarzeniem i… odmładzają skórę!

Te trzy witaminy chronią skórę i podskórne naczynia włosowate przed skutkami promieniowania ultrafioletowego i wytworzonego tym promieniowaniem nadmiaru wolnych rodników. Ich obecności w tkance skórnej łagodzi skutki silnych poparzeń słonecznych powodujących zwykle przedwczesne zmarszczki i starzenie się skóry. Przyśpieszają gojenie się ran, regenerację tkanek spowodowanych poparzeniami i odmrożeniem. Posiadają również własności scricte kosmetyczne – upiększają i chronią skórę przed zmarszczkami, utratą jędrności i przebarwieniami. Można powiedzieć, że ich stała, ale i odpowiednia obecność w skórze odmładza skórę.

 

oprac. mgr Edward Ozga-Michalski

 

Piśmiennictwo
1. Dermatologia Praktyczna; Małgorzata Opalińska, Katarzyna Prystupa, Wadim Stąpór, Wyd.Lek. PZWL 1997
2. Witaminy, skłądniki mineralne, numery E, U.Unger-Gobel ,wyd. MUZA SA, 1997
3. L/Stefan Ball, Antyoksydanty w medycynie i zdrowiu człowieka, Medyk-2001
4. Gawędy o witaminach i biopierwiastkach; prof. dr hab.Andrzej Danysz, wyd. Holbex, 1999
5, Biochemia Harpera, Wyd. Lek. PZWL 2000
6. Witryny internetowe:http://www.rozanski.henryk.gower.pl/; http://www.sfd.pl/
7. Terapia 2001 – Starzenie się skóry i jej kosmetyczna terapia -publ. Internet Esculap Dr med. Maria Noszczyk Instytut Centrum Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN Dyrektor: prof. dr hab. med. Mirosław J. Kossakowski
12. PHARMINDEX

Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.