Baza chorób - Dermatologia praktyczna

pokaż wszystkie

Witamina C odtruwa i wzmacnia skóręWitamina C - kwas askorbinowy - odtruwa organizm z niektórych metabolitów oraz uszczelnia naczynia krwionośne. Działa przeciwutleniająco zwalczajac wolne rodniki w środowisku wodnym wnętrza komórki i w płynach międzykomórkowych oraz w naczyniach włosowatych skóry.


Witamina C zwalcza wolne rodniki tlenowe

Witamina C zwalcza wolne rodniki tlenowe w środowisku wodnym tkanki łącznej skóry i w tkance podskórnej chroniąc cienkie włókna kolagenu i elastyny przed uszkodzeniami. Jak wiadomo „wylew” toksycznych wolnych rodników, związany ze stresem oksydacyjnym uszkadza kord skóry zbudowany z tych włókien. Przypomnijmy, że witamina C jest również niezbędna dla procesu budowy i regeneracji włóknistej tkanki łącznej. Korzystnie jest łączyć jej działanie z obecnością innego cennego przeciwutleniacza – popularnej rutyny, co przedłuża znacząco jej tkankową aktywność.


Do osłony skóry przed nadmiarem wolnych rodników tlenowych i przed działaniem szkodliwych wewnątrz- i zewnątrzpochodnych substancji stosuje się najczęściej witaminy A, E, C.Witamina C zwalcza pooparzeniowy stres oksydacyjny w skórze i oraz łagodzi stany zapalne

Dowiedziono, że zużycie witaminy C rośnie gwałtownie pod wpływem poparzeń słonecznych, kiedy to w skórze ma miejsce stres oksydacyjny, czyli „wylew” do tkanek dużej ilości wolnych rodników tlenowych. Stąd oczywiste jest zalecenie stosowania witaminy po dniu intensywnego opalania się, a zwłaszcza w sytuacji oparzeń posłonecznych. Można ją stosować zarówno wewnętrznie (doustnie), jak i zewnętrznie (jest dostępna w postaci licznych preparatów osłonowych i regeneracyjnych). Trzeba wiedzieć, że stres oksydacyjny wywołują również wszelkie stany zapalne skóry - np. związane z pokrzywkami alergicznymi, egzemami, itp. Warto też pamiętać, że wylew wolnych rodników wywołują operacje chirurgiczne, jak też zranienie, czy zwykłe skaleczenie. Witamina C neutralizuje wówczas nadmiar wolnych rodników, jak też przyśpiesza gojenie się.


Uszczelnia krążenie, odtruwa


Utrzymanie należytego poziomu witaminy wspomaga uszczelnianie naczyń krwionośnych, zwłaszcza w mikrokrążeniu i w ochronie przed infekcjami. Ponadto witamina C łatwo wiąże się z zatruwającymi organizm metalami ciężkimi, jak też z szkodliwymi produktami przemiany materii - neutralizując ich toksyczne działanie. Zobojętnia również te toksyczne metabolity, które zalegają w organizmie wskutek złego wydalania moczu i kału. Dobrze oczyszczany z toksyn organizm odwdzięcza się zdrową i łądniejszą skórą.

 
Przyjmuje się, że dzienna doustna dawka witaminy C powinna wynosić 60-100 mg

Starsza osoba powinna zażywać więcej witaminy C, zwłaszcza jeżeli pije kawę, mocną herbatę, pali papierosy, gdyż używki zużywają nadmiernie witaminę. Ponadto należy zwiększyć dawkę witaminy C, wówczas kiedy przyjmujemy kwas acetylosalicylowy (aspirynę), gdyż wówczas trzykrotnie wzrasta jej wydalanie wraz z moczem. Należy jednak pamiętać, że wchłaniania dawka witaminy nie jest przyswajana w 100%, ale w znacznie mniejszym stopniu.

 cd 2
 
Jeśli zastosujemy tabletkę o przedłużonym uwalniania kwasu askorbinowego

Duża dawka zamieni się w ciągłą dostawę witaminy o niewielkim natężeniu – wówczas ryzyko kamicy dróg moczowych zmniejsza się znacząco. Ostrożnie jednak przy udokumentowanym wzmożonym wydalaniu moczanów i cystynianiów u danej osoby. Przy dużych dawkach pojawia się bowiem niebezpieczeństwo kamicy nerkowej. Duże dawki mogą powodować odkładanie się kamieni szczawianu wapnia w drogach moczowych.


Witamina C jest rozpuszczalna w wodzie i nie gromadzi się w organizmie

Nadmiar witaminy już po 2–3 godzinach od wchłonięcia przez organizm jest usuwany wraz z moczem. Warunkiem zaspokojenia potrzeb jest więc stała, ciągła „dostawa” witaminy. Przyswajanie syntetycznej witaminy C nie jest całkowite, przyjmuje się, że ludzki organizm przyswaja tylko piątą część. Jest wydalana przez nerki, nieznacznie obniża pH moczu.


Witamina C stosowana miejscowo na skórę

Witamina C stosowana na skórę (miejscowo) - jest silnym antyutleniaczem zapobiegającym niekorzystnym zmianom podpowierzchniowych związanym z utleniającym wpływem UV. Przykładowo, nowoczesne preparaty zawierające stabilną witaminę C w postaci kwasu L-askorbinowego chronią przed utlenianiem lipidów i białek skóry. Działanie miejscowe tej witaminy jest szczególnie skuteczne w preparatach zawierających bardzo wysoką, ponad 15% zawartość tego składnika. Opisano np. wpływ kwasu askorbinowego na syntezę kolagenu w sztucznych hodowlach skóry.


Witamina C zwalcza zmarszczki


Na podstawie wieloletniej praktyki kosmetologicznej zaobserwowano, iż miejscowo stosowany krem zawierający 5% witaminę C w postaci kwasu L-askorbinowego ogranicza pojawiające się wraz z wiekiem zmiany naskórka, prowadzące do powstawania pierwszych zmarszczek. Efekty te związane są zarówno z korzystnym wpływem witaminy C na tkankę łączną, jak i z jej delikatnym działaniem złuszczającym


Uwaga! Uszkodzenia skóry trudno się regenerują

Właściwa ochrona skóry przed czynnikami zewnętrznymi, uwłaszcza przed promieniowaniem ultrafioletowym powinna być prowadzona od dzieciństwa. Tylko wówczas można zmniejszyć objawy starzenia się skóry nawet o 80 proc. – twierdzi w swych wypowiedziach znany specjalista prof. dr hab. med. Sławomir Majewski, dermatolog, kierownik Instytutu Wenerologii AM w Warszawie. Dlatego skórę należy chronić przed słońcem od najmłodszych lat i stosować środki profilaktyczne – w tym kosmetyki z filtrami przeciwdziałające promieniowaniu ultrafioletowemu i wolnym rodnikom. Należy bowiem pamiętać, że uszkodzenia tego typu trudno się regenerują, a łatwo nawarstwiają i kumulują.

 

oprac. Edward Ozga-Michalski


Piśmiennictwo
1. Dermatologia Praktyczna; Małgorzata Opalińska, Katarzyna Prystupa, Wadim Stąpór, Wyd.Lek. PZWL 1997
2. Witaminy, skłądniki mineralne, numery E, U.Unger-Gobel ,wyd. MUZA SA, 1997
3. L/Stefan Ball, Antyoksydanty w medycynie i zdrowiu człowieka, Medyk-2001
4. Gawędy o witaminach i biopierwiastkach; prof. dr hab.Andrzej Danysz, wyd. Holbex, 1999
5, Biochemia Harpera, Wyd. Lek. PZWL 2000
6. Witryny internetowe:http://www.rozanski.henryk.gower.pl/; http://www.sfd.pl
7. Terapia 2001 – Starzenie się skóry i jej kosmetyczna terapia -publ. Internet Esculap Dr med. Maria Noszczyk Instytut Centrum Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN Dyrektor: prof. dr hab. med. Mirosław J. Kossakowski
8. PHARMINDEX

 
 

Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.