Baza chorób - Dermatologia praktyczna

pokaż wszystkie

Trądzik - leczenie ogólne i przeciwłojotokowe


Celem leczenia jest jednoczesne zapobieganie nadmiernemu rogowaceniu skóry, zahamowanie rozwoju nieprzyjaznych skórze bakterii oraz zmniejszenie łojotoku. Każdy z tych czynników samodzielnie przyczynia się do rozwoju trądziku. Dlatego zasadą jest unikanie monoterapii. Optymalne wyniki leczenie trądzika osiąga się stosując jednocześnie zespół leków, tak aby zahamować nadmierne wytwarzanie łoju w gruczołach łojowych , wzmożone rogowacenie ujść gruczołów łojowych, namnażanie się bakterii rozkładających łój oraz zmniejszyć stan zapalny.

  TR¡DZIK - LECZENIE OGÓLNE I PRZECIWŁOJOTOKOWE

Leczenie ogólne stosuje się u pacjentów ze średnio nasilonymi i ciężkimi objawami trądziku.


   

    .

LECZENIE OGÓLNE TR¡DZIKU

Grupy leków stosowanych w leczeniu ogólnym:

- antybiotyki
- retinoidy
- sulfony
- leki hormonalne
- inne, niestandardowe metody leczenia trądziku


Antybiotyki

Antybiotyki zawdzięczają swoją skuteczność niszczeniu w/w bakterii Propionibacterium acnes oraz działaniu przeciwzapalnemu. Od lat antybiotykami z wyboru są tetracykliny I i II generacji. Tetracykliny II generacji (limecyklina, doksycyklina i minocyklina) wyróżniają się wyższą efektywnością leczniczą. Ponadto stosowane mogą być inne antybiotyki – np. erytromycyna i klindamycyna. W antybiotykoterapii należy unikać promieniowania słonecznego UV oraz fototerapii, z uwagi na zagrożeniem uczuleniem i odczynem fototoksycznym.


Sulfony

W przypadkach trądziku opornego na antybiotykoterapię, w którym pojawiają się wykwity o charakterze cyst, jeśli leczenie izotretynoiną jest niemożliwe, podaje się tzw. sulfony, które mają działanie bakteriostatyczne i przeciwzapalne.

 
ZWALCZANIE SILNEGO ŁOJOTOKU

Silne działanie przeciwłojotokowe mają przede wszystkim leki hormonalne i retinoidy (działanie tych ostatnich omówiono wcześniej)

Hormonalne zwalczanie silnego łojotoku

Terapię hormonalną stosuje się u osób u których nieskuteczne jest leczenie antybiotykami oraz u tych, u których występują objawy hyperandrogenizmu, a zmiany skórne wyraźnie zaostrzają się w trakcie miesiączki.

Octan cyproteronu i etynyloestradiol

Hormony są podstawowymi lekami hamującym syntezę androgenów i zmniejszającym produkcję łoju.

Spironolakton

Hormon hamuje również syntezę androgenów – jednak podawany jest rzadziej, zwykle kobietom powyżej 30 roku życia. Niestety wywoływać może objawy zaburzenia miesiączkowania oraz bolesności gruczołów piersiowych.

Drospirenon

Hormon jest nowoczesnym progestagenem stosowanym w złożonych preparatach antykoncepcyjnych. Ma korzystne działanie anty-androgenne i efektywnie hamuje aktywność hormonów męskich. Skutkiem jest zdecydowane zmniejszenie nasilenia objawów trądzikowych.

Kortykosteroidy

Hormony hamują wytwarzanie androgenów przez korę nadnerczy. Stosowane mogą być u kobiet z hiperandrogenizmem (prednizon) w połączeniu z estrogenami. U mężczyzn kortykosteroidy podawane są ogólnie jedynie w trądziku o piorunującym przebiegu z objawami ogólnymi w postaci podwyższonej temperatury i zajęcia stawów.

Retinoidy stosowane ogólnie

- najskuteczniejsze leczenia, zarezerwowane do najcięższych postaci trądziku. Stosuje się preparat izotretinoiny (kwas 13-cis Wit A). Leczenie trwa kilka miesięcy. Może powodować nadmierne wysuszenie skóry i błon śluzowych. Leczenie trwa kilka miesięcy i musi być prowadzone pod ścisłą kontrolą lekarza. Kobiety muszą przez cały okres terapii oraz 2 miesiące po zakończonym leczeniu stosować skuteczną antykoncepcję. Wymagana jest pisemna zgoda pacjenta na to leczenie. Retinoidy stosowane ogólnie to najskuteczniejsze leczenia, zarezerwowane do najcięższych postaci trądziku.

 

Optymalne wyniki leczenia trądziku pospolitego

 

Optymalne wyniki leczenia przewlekłego trądziku pospolitego osiąga się stosując miejscowo i ogólnie kompleks kilku leków. W leczeniu miejscowym - antybiotyki, kwas azelainowy, nadtlenek benzoilu oraz retinoidy - tak aby jednocześnie zahamować: 1) nadprodukcję łoju w gruczołach łojowych włosów i skóry; 2) rogowacenie i zatykanie się ujść tych gruczołów;  3) namnażanie się bakterii rozkładających łój na drażniące kwasy tłuszczowe; 4) zmniejszyć stan zapalny. W leczeniu ogólnym - antybiotyki. *.


oprac. mgr. Edward Ozga Michalski  

konsultacja dermatologiczna lek. med Dorota Bystrzanowska
Zapraszam mieszkańców Warszawy i okolic
do korzystania z usług mojego Gabinetu Dermatologicznego
Lekarz dermatolog - Prywatny Gabinet Lekarski Ul. Klaudyny 18 Warszawa/Żoliborz
Kontakt dla umówienia wizyty (22) 676-69-86 0-603-753-493 bystrzanowska@neostrada.pl

Piśmiennictwo
1/ Postępy w leczeniu trądziku pospolitego - Dr med. Maria Barancewicz-Łosek, lek. med. Wojciech Baran Katedra i Klinika Dermatologii, Wenerologii i Alergologii AM we Wrocławiu; Kierownik: prof. dr hab. med. Eugeniusz Baran WYd. TERAPIA- DERMATOLOGIA - MARZEC 2005
2/ Błaszczyk-Kostanecka M., Chodynicka B., Gliński W. i wsp.: Trądzik pospolity: patogeneza i zasady leczenia. Przegl. Dermatol. 1998, 85 (1), 3-19.
3/ Dermatologia Praktyczna; lekarze dermatolodzy: Małgorzata Opalińska, Katarzyna Prystupa, Wadim Stąpór, Wyd.Lek. PZWL 1997.
*- Wypowiedź w dn, 2011-12-02 na seminarium dla dziennikarzy medycznych - prof dr hab. med. Anna Zalewska-Janowska
 ZAKŁAD PSYCHODERMATOLOGII, KATEDRA IMMUNOLOGII KLINICZNEJ I MIKROBIOLOGII, UNIWERSYTET MEDYCZNY W ŁODZI.
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.