Baza chorób - Dermatologia praktyczna

pokaż wszystkie

Od czego zależy zdrowie skóry?Wygląd skóry odzwierciedla zarówno ogólny stan zdrowia, jak też jest bezpośrednią reakcją na czynnik chorobowy. Skóra reaguje żywo na alergeny, niektóre infekcje zakaźne, zaburzenia metaboliczne i hormonalne, zatrucia, itp. Objawem choroby jest rumień, obrzęk, pokrzywka, wysypka, wypryski, wrzody, itp.

Kiedy jednak omijają nas poważne choroby i urazy, nie nadużywamy opalania się - zdrowie i uroda skóry zależy głównie od umiejętnego odżywiania się i pielęgnacji.Skóra dobrze odżywiana jest zdrowa i piękna

Stan skóry, jej gładkość, szczelność warstwy rogowej, siła i świeży wygląd zależą w pierwszym rzędzie od tego, czy otrzymuje ona z krwioobiegu niezbędne substancje odżywcze: substancje energetyczne, budulcowe tj. białkowe (aminokwasy), witaminy, biopierwiastki, itp. Ponadto kondycja skóry w dużym stopniu zależy, tego czy ma wystarczającą ilość wody - a więc ok. 10–15 procent w swym składzie . To samo dotyczy zdrowia włosów, których fizjologiczne „wytwórnie” – mieszki włosowe zaopatrywane są drogą krwi.


Odżywianie skóry
 
Choroby skórne

Upośledzają wygląd skóry nabyte lub genetycznie uwarunkowane choroby: pokrzywki, uczulenia, egzemy, łuszczyca, odbarwienia skóry jak np. bielactwo, itp. Szczególnie uciążliwe są pokrzywki, wysypki, itp. wskutek uczulenia na owoce, chemikalia domowe, leki, itp. Pojawiają się wówczas ropne krosty, obrzęk naczynioruchowy, stan zapalny, świąd, itp. Podobnie dotkliwe są egzemy. U osób uczulonych wskutek ukąszeń owadów powstają zapalne odczyny alergiczne upośledzające zdrowie i wygląd skóry.

Choroby skóry i paznokci Łuszczyca-przyczyny, objawy
Alergia na kosmetyki
Pokrzywka alergiczna


Podstępne promieniowanie UV

Podstępnie niszczy skórę promieniowanie słoneczne, gdyż jego skutki, zrazu mało widoczne kumulują się i nawarstwiają. Szczególnym zagrożeniem jest promieniowanie typu UVA i UVB (ultrafiolet). Przykładowo długotrwała ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe typu UV prowadzi do kumulujących się, charakterystycznych zmian w obrębie skóry właściwej i naskórka, tzw. starzenia świetlnego (photoageing) oraz zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów skóry. Nadmiar promieniowania słonecznego UVA i promienie podczerwone (czynnik termiczny) prowadzą także do uszkodzenia podskórnych naczyń krwionośnych i zaburzeń ukrwienia skóry. Ściany naczyń krwionośnych stają się cieńsze, a ich światło węższe. Liczba naczyń krwionośnych wyraźnie zmniejsza się. Pogarsza to odżywianie skóry i włosów drogą krwi. Ostatnio szczególnie dotkliwe stają się dermatozy i reakcje alergiczne na słońce wywołane lekami.

Słońce i skóra

 

cd 2

Ciężkie odmrożenia zagrażają nieodwracalnym uszkodzeniem

Odmrożenie to miejscowe uszkodzenie skóry powstające wskutek działania niskiej temperatury. W zależności od stopnia odmrożenia pojawia się trwałe lub przemijające uszkodzenie skóry i tkanek podskórnych. W ciężkich przypadkach, przy głębokim zamrożeniu tkanek, może dojść do nieodwracalnego uszkodzenia głębiej leżących naczyń krwionośnych, mięśni i tkanki nerwowej. Miejscami szczególnie narażonymi na odmrożenie są: nos, uszy, policzki oraz palce rąk i stóp.


Oparzenia szpecą bliznami

Objawami cięższych oparzeń (2 stopnia) są pęcherze skórne, obrzęk i częściowa martwica naskórka. Oparzenia te są bolesne, do wnętrza organizmu poprzez uszkodzoną skórę mogą się dostać wraz z brudem bakterie chorobotwórcze. Rana oparzeniowa goi się przez kilka tygodni, niekiedy, gdy obejmuje skórę właściwą może pozostawić widoczne blizny.

Otarcia, siniaki, krwiaki…

Zmiany skórne w postaci otarć, sińców, wybroczyn, czy niewielkich krwiaków są częste i towarzyszą nam przez całe życie. Powstają w wyniku codziennych urazów i stłuczeń, czy po zastrzykach czy wkłuciach dożylnych. Nie są szczególnie groźne dla zdrowia i skóry – mogą jednak być dokuczliwe, a źle leczone zostawić bliznę. Przykładowo - duża powierzchnia otarcia, jeśli nie jest dokładnie oczyszczona łatwo ulega zakażeniom ropnym, co przedłuża czas gojenia i może prowadzić do powikłań ogólnych i skórnych. W krwiaku wylana” do tkanek krew objawia się zmianami kolorów miejsca urazu, z ciemnogranatowego przez odcienie brązu do żółtego. Ponadto skutki uderzenia uwalniają liczne mediatory zapalenia – co skutkuje lokalnym stanem zapalnym, obrzękiem i bólem. Duże krwiaki wymagają konsultacji chirurga.

Urazy skóry  
Skaleczenia

W przypadku niewielkich ran ciętych i otarć mówimy o skaleczeniach i możemy zdezynfekować i opatrzyć ranę w domu przy pomocy opatrunków z domowej apteczki. Nie jest ono niebezpieczne dla dziecka. Proces gojenia, polegający na odrastaniu tkanki właściwej lub zabliźnianiu się ubytku włóknami kolagenowymi, zależy od głębokości i długości nacięcia skóry.

 
Zagrażają wyglądowi skóry zaburzenia hormonalne

Na stan skóry (i włosów) ma wpływ wiek i związana z nim aktywność hormonalna. Za młodu, w czasie burzy hormonalnej pokwitania skórze zagraża trądzik młodzieńczy, ponieważ hormony wywołujące pokwitanie pobudzają również gruczołów łojowe skóry. Odpowiedzialne są za to hormony męskie – androgeny – obecne nie tylko u chłopców, lecz również u dziewcząt.

Trądzik pospolity bez tajemnic  
Ładny wygląd skóry zależy od hormonów

To, że skóra żywo reaguje na hormony widać szczególnie u kobiet w okresie postmenopauzalnym ok. 50 roku życia, kiedy wskutek autonomicznych procesów starzenia się zakodowanych w genach ustaje wydzielanie żeńskich hormonów. Deficyt estrogenów i progesteronu we krwi powoduje gwałtowne pogorszenie się właściwości skóry doprowadzając w ciągu kilku lat do nadmiernej suchości i wiotkości, czyli do starzenia się skóry. Słabnąca aktywność hormonalna, zaburzenie metaboliczne zmniejszają ustrojowe wytwarzanie ceramidów, kolagenu, i innych substancji warunkujących regenerację, zdrowie i urodę naszego fizjologicznego „płaszcza” ochronnego. Pogarsza się jelitowe wchłanianie witamin, biopierwiastków, antyoksydantów, substancji biologicznie czynnych. Jeżeli skóra nie otrzymuje tego, co jej potrzebne staje się zbyt sucha i cienka, pojawiają się zmarszczki, rozstępy, celulitis, itp.

Skóra i hormony 

cd 3

Uporządkujmy czynniki destrukcyjne upośledzające zdrowie i wygląd skóry:

- deficyt substancji odżywczych: budulcowych, witamin, biopierwiastków, itp.,
- deficyt hormonów płciowych i zaburzenia hormonalne
- choroby skóry; egzema, alergia, łuszczyca, itp.
- promieniowanie słoneczne UV
- skaleczenia
- odmrożenia
- oparzenia termiczne
- choroby uwarunkowane genetycznie


Rola witamin i minerałów

Warto zauważyć, że według najstarszej chińskiej medycyny - nasze zdrowie a więc i wygląd skóry zależy w największym stopniu od tego jak się odżywiamy i czy prowadzimy zdrowy tryb życia. Współczesna medycyna przyjmuje do wiadomości ten punkt widzenia i coraz większą wagę przywiązuje do nie tylko do supernowoczesnych kosmetyków, chirurgii plastycznej, itp, ale i do witamin, minerałów oraz innych składników odżywczych niezbędnych skórze.

oprac. mgr Edward Ozga-Michalski


  Piśmiennictwo
1. Dermatologia Praktyczna; Małgorzata Opalińska, Katarzyna Prystupa, Wadim Stąpór, Wyd.Lek. PZWL 1997
2. Witaminy, składniki mineralne, numery E, U.Unger-Gobel ,wyd. MUZA SA, 1997
3. L/Stefan Ball, Antyoksydanty w medycynie i zdrowiu człowieka, Medyk-2001
4. Gawędy o witaminach i biopierwiastkach; prof. dr hab.Andrzej Danysz, wyd. Holbex, 1999
5, Biochemia Harpera, Wyd. Lek. PZWL 2000
6. Witryny internetowe:http://www.rozanski.henryk.gower.pl/; http://www.sfd.pl/
7. Terapia 2001 – Starzenie się skóry i jej kosmetyczna terapia -publ. Internet Esculap Dr med. Maria Noszczyk Instytut Centrum Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN Dyrektor: prof. dr hab. med. Mirosław J. Kossakowski
12. PHARMIND

Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.