Baza chorób - Dermatologia praktyczna

pokaż wszystkie

Objawy łuszczycyCHARAKTERYSTYCZNE OBJAWY CHOROBY

Przyśpieszone rogowacenie naskórka


Istotą łuszczycy jest przyspieszony, chorobliwy rozrost komórek naskórka – tzw. keranocytów. Przyczyną jest wzmożona liczba podziałów komórkowych w warstwie naskórka oraz nieprawidłowy cykl dojrzewania tych zrogowaciałych komórek nabłonka skóry. Skutkiem są wykwity w postaci płasko-wyniosłych grudek o różnej wielkości.


Wykwity łuszczycowe – grudki płasko-wyniosłe

Grudki łuszczycowe mają barwę czerwoną. Wyraźnie odgraniczają się one od otoczenia, bowiem pokryte są srebrzystymi „łuskami”. Łuski są wytworem nieprawidłowego rogowacenia naskórka. Po zdrapaniu pojedynczej ‘łuski” uwidacznia się błyszcząca gładź, a następnie punkcikowate krwawienie. To krwawienie wynika z uszkodzenia naczyń w wydłużonych brodawkach skórnych.
Rozwój wykwitów grudkowych

Wykwity p oczątkowo są drobnymi grudkami wielkości łebka od szpilki (łuszczyca wysiewna), które szerząc średnicę obwodowo mogą osiągać wielkość kilku-kilkunastu centymetrów (łuszczyca monetowata). Przykładem są drobne grudki - typowe dla początku objawów chorobowych np. po przebytych infekcjach.


Rozrost wykwitów w postać plackowatą

Kształt wykwitów skórnych są u chorych wysoce zróżnicowane. Mogą rozrosnąć się do dużych plackowatych wykwitów szerzących się obwodowo, jak kręgi po wrzuceniu kamienia do wody. W przypadku zaawansowanej choroby powstają tzw. wykwity obrączkowate z nasileniem zmian na obwodzie i ustępowaniem w centrum.


Liczba i powierzchnia wykwitów

Liczba wykwitów u chorych może być wysoce zróżnicowana. Mogą to być pojedyncze grudki lub plackowate wykwity lub bardzo liczne na całym ciele w tzw. okresie wysiewu. W zależności od zaawansowania wykwitów łuszczcowych pacjenta leczy się ambulatoryjnie lub kieruje na intensywne leczenie w szpitalu.


Łuszczyca często atakuje paznokcie

W łuszczycy często charakterystyczne są zmiany na paznokciach. Są to punkcikowate zagłębienia, podłużne lub poprzeczne bruzdy. Niekiedy pojawia się też rogowacenie podpaznokciowe unoszące paznokieć do góry lub barwiące go na brązowo-żółto. Płytka może stać się wówczas krucha, gruba i matowa, co imituje objawy grzybicy paznokci.

 

TYPY OBJAWÓW ŁUSZCZYCY

Lokalizacja zmian łuszczycowych


Wykwity łuszczycy zwyczajnej ( mogą powstawać w każdym miejscu na skórze owłosionej i gładkiej jak również w okolicach genitalnych. N ajczęściej pojawiają się na nad wystającymi punktami kostnymi (łokcie, kolana, ręce, okolica krzyżowa) . Towarzyszą im, mniej lub bardziej liczne, zmiany zlokalizowane na tułowiu lub w okolicach fałdów skóry (pachy, pachwiny itp.).


Obraz choroby rzutuje na typ objawów łuszczycy

Wyróżnia się 4 podstawowe typy łuszczycy:
- łuszczycę zwyczajną (psoriasis vulgaris),
- łuszczycę krostkową (psoriasis pustulosa)
- łuszczycę stawową (psoriasis arthropatica)
- erytrodermię łuszczycową (erythrodermia psoriatica), gdy cała skóra jest objęta procesem zapalnym.


Typowe postaci objawów łuszczycy

Wielkość i kształt wykwitów oraz lokalizacja zmian pozwala na wyróżnienie kilku typów łuszczycy zwyczajnej, krostkowej i stawowej. W niektórych przypadkach obwodowemu szerzeniu się wykwitów towarzyszy ustępowanie zmian w środku, co daje obraz zmian obrączkowatych, policyklicznych, niekiedy poprzerywanych na obwodzie (ł. obrączkowata). Poszczególne wykwity mają tendencję do łączenia się ze sobą powodując powstawanie dużych obszarów skóry zmienionej chorobowo, niekiedy o nieregularnych kształtach przypominających zarysy kontynentów (ł. geograficzna - plackowata).


Zajęcie całej skóry zmianami łuszczycowymi

Ta postać łuszczycy (erytrodermia łuszczycowa) teoretycznie może dotyczyć każdego chorego w przypadku nasilonego działania licznych czynników chorobowych i zaniechania leczenia. W takiej zaawansowanej łuszczycy pacjenta kieruje się na intensywne leczenie w szpitalu.


Łuszczyca zwykła skóry owłosionej

Objawem tej postaci choroby jest nadmierne rogowacenie i złuszczanie się naskórka głowy. Ta postać łuszczycy przemieszcza się niekiedy częściowo aż na czoło chorego. Łuszcząca się skóra głowy nie powoduje jednak osłabienia i wypadania włosów. Wypadanie włosów w przebiegu łuszczycy stwierdza się głównie z powodu ł ojotoku lub mechanicznego drażnienia skóry na skutek świądu, który chorobie towarzyszy.


Łuszczyca paznokci

Ta postać choroby często towarzyszy łuszczycy. Zmiany paznokciowe są charakterystyczne i dlatego stanowią ważny element diagnostyczny. Początkowo widoczne są nieliczne punktowe wgłębienia na powierzchni płytki paznokciowej (paznokcie naparstkowane), którym mogą towarzyszyć brunatno-żółte przebarwienia pod płytką paznokciową (objaw plamy olejowej). Oba zjawiska są wynikłem nieprawidłowego procesu rogowacenia. Zmiany mogą dotyczyć jednego paznokcia ręki lub stopy, ale zazwyczaj występują na kilku paznokciach nawet przy niewielkim zajęciu skóry i odwrotnie. red.

Piśmiennictwo:
1. Dermatologia Praktyczna; lekarze dermatolodzy: Małgorzata Opalińska, Katarzyna Prystupa, Wadim Stąpór, Wyd.Lek. PZWL 1997.
2. Praktyczne wskazówki rozpoznawania i leczenia łuszczycy dr n. med. Adam Borzęcki z Oddziału
Dermatologicznego I Szpitala Wojskowego w Lublinie Ordynator Oddziału; Medycyna Rodzinna – 9 (1/2000)
3. Współczesne poglądy na etiopatogenezę i leczenie łuszczycy - Aneta Szczerkowska Dobosz -adiunkt Katedry
i Kliniki Chorób Skórnych i Wenerycznych AM w Gdańsku - • http://www.sluzbazdrowia.com.pl

 

 
 
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.