Baza chorób - Dermatologia praktyczna

pokaż wszystkie

Leczenie miejscowe trądziku

Celem leczenia jest jednoczesne zapobieganie nadmiernemu rogowaceniu skóry, zahamowanie rozwoju nieprzyjaznych skórze bakterii oraz zmniejszenie łojotoku. Każdy z tych czynników samodzielnie przyczynia się do rozwoju trądziku. Dlatego zasadą jest unikanie monoterapii. Optymalne wyniki leczenie trądzika osiąga się stosując jednocześnie zespół leków, tak aby zahamować nadmierne wytwarzanie łoju w gruczołach łojowych, wzmożone rogowacenie ujść gruczołów łojowych, namnażanie się bakterii rozkładających łój oraz zmniejszyć stan zapalny.


  LECZENIE MIEJSCOWE TR¡DZIKU  - czyli leki nakładane na skórę

Ze względu na efekty lecznicze wyróżniamy 3 grupy preparatów do leczenia miejscowego:
- przeciwłojotokowe
- przeciwzaskórnikowe
- przeciwbakteryjne

Preparaty przeciwłojotokowe

Popularnymi środkami do przemywania, odłuszczania i wysuszania skóry są:
- spirytus salicylowy
- czysta chemicznie siarka
- cynk

Kwas salicylowy

Preparaty o działaniu przeciwłojotokowym są lekami pomocniczych lub uzupełniającymi. Są nimi głównie roztwory alkoholowe z dodatkiem mentolu, tymolu lub kwasu salicylowego. Najbardziej popularnym i cechującym się wielostronnym działaniem lekiem jest kwas salicylowy w stężeniu 0,5-3% - w roztworze alkoholowym. Ma on kompleksowe działanie: przeciwzaskornikowe (komedolityczne), złuszczające nadmiar zrogowaciałego naskórka (keratolityczne) oraz przeciwzapalne i odkażające. Zwykle jest dobrze tolerowany, choć czasem może powodować niewielkie podrażnienie skóry.


Czysta chemicznie siarka

Czysta chemicznie siarka to kolejny środek działając przeciwtrądzikowo. .Ten pierwiastek chemiczny zastosowany na skórę ulega przemianom do siarczków, które działają bakteriobójczo i grzybobójczo. Sama siarka działa wysuszająco.


Preparaty cynkowe

W leczeniu trądziku stosowane są związki cynku. Najczęściej stosowany jest miejscowo tlenek cynku w stężeniu od 10 do 25%. Działa wysuszająco, sciągająco, co jest pomocne w tzw. wyprysku sączącym oraz w stanach zapalnych skóry.


Preparaty przeciwzaskórnikowe to:

- kwas azelainowy
- nadtlenek benzoilu
- alfa-hydroksykwasy
- retinoidy


Kwas azelainowy

Kwas azelainowy ma działanie przeciwbakteryjne, keratolityczne i odbarwiające, jest więc także stosowany w usuwaniu przebarwień pozapalnych. Wpływa ponadto na skład łoju. Jest dobrze tolerowany, stosowany jako lek pojedynczy lub w skojarzeniu, najczęściej z leczeniem ogólnym. Jest dostępny w stężeniu 15-20%


Nadtlenek benzoilu

Nadtlenek benzoilu jest często stosowany w leczeniu zewnętrznym, głównie ze względu na działanie keratolityczne i aktywność przeciwbakteryjną, do której dochodzi w trakcie rozkładu leku i następowego uwalniania tlenu. Dostępne są preparaty w stężeniach: 2,5%, 4%, 5% i 10%, w postaci kremów, roztworów, lotionów i żeli. Przy stosowaniu tych preparatów, zwłaszcza na początku kuracji, pacjenci mogą obserwować podrażnienie, wysuszenie i złuszczanie skóry, zaleca się więc ostrożne ich stosowanie: rozpoczynanie leczenia od stężeń niższych i aplikowanie ich co drugi dzień. Lek może powodować niewielkie odbarwienie skóry.


Alfa-hydroksykwasy

Alfa-hydroksykwasy to proste związki chemiczne zawarte w owocach. Związki te delikatnie złuszczają naskórek, dzięki czemu skóra staje się gładsza, zaś pory mieszków włosowo-łojowych otwierają się szerzej. Biochemiczny mechanizm tego działania nie jest do końca dokładnie wyjaśniony. Przyjmuje się, że alfa-hydroksykwasy mają właściwości rozpuszczania substancji sklejającej poszczególne komórki, w wyniku czego zmniejsza się ich spoistość. W konsekwencji tego następuje przyspieszenie naturalnego procesu usuwania gromadzących się na powierzchni skóry warstw martwych komórek naskórka. Zapobiega to zamykaniu się porów i rozwojowi zaskórników.


Retinoidy - syntetyczne pochodne kwasu witaminy A:


Popularne retinoidy - tretinoina i isotretinoina

Retinoidy zmniejszają gruczoły łojowe i wydzielanie łoju, redukują liczbę bakterii w mieszkach włosowych, działają przeciwzapalnie i przeciwzaskórnikowo. Blokują praktycznie wszystkie mechanizmy inicjujące powstawanie trądziku. Popularnymi środkami leczącymi trądzik są tretinoina ( tzw. kwas all-trans witaminy A) i izotretinoina (kwas 13-cis witaminy A). Stosowane są zwykle w postaci żelów, kremów i roztworów. W kontakcie ze skórą normalizują nieprawidłowe rogowacenia w obrębie mieszków włosowych. Działają także przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Przy ich stosowaniu może początkowo wystąpić podrażnienie skóry (zwłaszcza pod wpływem światła słonecznego!) oraz jej nadmierne wysuszenie i złuszczanie. Toteż preparaty stosuje się ostrożnie pod nadzorem lekarza. Standardowy czas terapii miejscowej retinoidami wynosi od 5 do kilkunastu tygodni. Uwaga - ich stosowanie jest przeciwwskazane u kobiet w ciąży.


Retinoidy 3 generacji

A/ Adapalen jest retinoidem trzeciej generacji. Działa silniej przeciwzapalnie niż poprzednie, a pośrednio także przeciwbakteryjnie i przeciwłojotokowo. Jest także bezpieczniejszy, gdy stosuje się go latem. Wykazuje większą skuteczność i jest lepiej tolerowany. Stosowany bywa na skórę w monoterapii i w skojarzeniu z innymi lekami zewnętrznymi: antybiotykami, a także, w cięższych postaciach trądziku, z antybiotykami podawanymi ogólnie.
B/ Tazaroten - ma postać żelu o stężeniu 0,05 i 0,1%. Działa podobnie jak adapalen, lecz znacznie silniej – toteż wywołuje skutek leczniczy już po krótkim czasie terapii. Wskutek silnego działania może jednak wywoływać lekkie podrażnienia skóry. Bywa stosowany w połączeniu z antybiotykami.


Preparaty przeciwbakteryjne

- antybiotyki
- kwas azelainowy, (omówiono wyżej)
- adapalen, tazaroten (omówiono wyżej)


Rola antybiotyków

Antybiotyki stosowane miejscowo, używane są chętnie, z uwagi na dobrą tolerancję i rzadkie objawy uboczne. Działają przede wszystkim na Propionibacterium acnes. Najbardziej wskazane są w trądziku grudkowo-krostkowym. Stosowane są przede wszystkim preparaty:
- erytromycyny w stężeniu 2,5%, (produkowana także w połączeniu z tlenkiem cynku, mikonazolem, tretinoiną oraz nadtlenkiem benzolu)
- klindamycyny w stężeniu 1%, także łączonej z nadtlenkiem benzoilu
- tetracykliny w stężeniu 3%


oprac. Mgr Edward Ozga Michalski


I generacji - retinol, tretinoina, izotretinoina
II generacji - etretinat, acitretin
III generacji -.adapalen, tazaroten

konsultacja dermatologiczna lek. med Dorota Bystrzanowska

Piśmiennictwo
1/ Postępy w leczeniu trądziku pospolitego - Dr med. Maria Barancewicz-Łosek, lek. med. Wojciech Baran Katedra i Klinika Dermatologii, Wenerologii i Alergologii AM we Wrocławiu; Kierownik: prof. dr hab. med. Eugeniusz Baran WYd. TERAPIA- DERMATOLOGIA - MARZEC 2005
2/ Błaszczyk-Kostanecka M., Chodynicka B., Gliński W. i wsp.: Trądzik pospolity: patogeneza i zasady leczenia. Przegl. Dermatol. 1998, 85 (1), 3-19.
3/ Dermatologia Praktyczna; lekarze dermatolodzy: Małgorzata Opalińska, Katarzyna Prystupa, Wadim Stąpór, Wyd.Lek. PZWL 1997.

Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.