Baza chorób - Cukrzyca

pokaż wszystkie

Ukryta cukrzyca typu 2MASKI CUKRZYCY - PODEJRZANE OBJAWY - CZY TO CUKRZYCA?

    
Cukrzyca insulinoniezależna typu 2 może dość długo rozwijać się w ukryciu, nie rozpoznana. Jest ją znacznie trudniej wykryć, niż charakterystyczne objawy zaprzestania produkcji własnej insuliny w cukrzycy typu 1.  Toteż blisko połowę przypadków rozpoznaje się wówczas, gdy choroba znacznie się nasili lub, gdy rutynowo oznacza się stężenie glukozy we krwi z innych powodów.
 


O rozpoznaniu cukrzycy świadczą wysokie wartości stężenia glukozy we krwi:

      STWIERDZAMY ZACHOROWANIE KIEDY:

1. W dwukrotnym pomiarze poziom glukozy na czczo przekracza 126 mg/dl (7,0 mmol/l)
2. Kiedy stężenie w osoczu w przypadkowym pomiarze jest większe (lub równe) 200 mg/100 ml  (11,1 mmol/l) i występują typowe objawy cukrzycy.

 Rozpoznajemy cukrzycę przy pomocy pomiaru glikemii glukometremUkryta cukrzyca!

W nierozpoznanych przypadkach, zwłaszcza u osób w starszym wieku cukrzyca typu 2 rozwija się w sposób ukryty, a nie leczona podstępnie degraduje zdrowie.

Objawy cukrzycy, choć maskowane innymi chorobami są jednak rozpoznawalne.

Typowym objawem, który powinien wzbudzić podejrzenie o cukrzycę jest trudne do wytłumaczenia zwiększone pragnienie, - zwiększone oddawanie moczu, np. 2-3 razy więcej, niż codzienna norma , stałe fizyczne i psychiczne zmęczenie i ogólne osłabienie. Podejrzenia powinny wzbudzić trudne do wytłumaczenia zmiany w nastroju i nastawieniu do zadań życiowych, depresja.

Oczywiście, nie wszystkie w/w objawy zależą od upośledzenia spalania glukozy.

Depresja czy wybuchowość mogą mieć inne typowe źródło. Są to jednak objawy na pewno najwcześniejsze i najbardziej powszechne - toteż pomimo wielu możliwych przyczyn powinny być diagnozowane również pod kątem tej choroby.

Do masek chorobowych, za którymi kryje się cukrzyca należą objawy skórne.

Wymienić należy takie objawy jak: świąd skórny, szczególnie w okolicy narządów płciowych, świąd pochwy, czyraki, grzybica paznokci, złe gojenie ran, wykwity zależne od nagromadzenia tłuszczów w skórze, wypadanie włosów, itp.

Podejrzeniem o cukrzycę można też obarczyć szybko postępujące zmiany chorobowe dziąseł i jamy ustnej i trudności w ich leczeniu.

Na przykład oporne w leczeniu ropniaki przyzębne, uporczywe pleśniawki lub zakażenia drożdżakowe jamy ustnej. Przy wykluczeniu stosowanych w tym czasie leków immunosupresyjnych, antybiotyków, itp. te wszystkie dolegliwości mogą być brane pod uwagę jako ukryte objawy cukrzycy.

Zaburzenia smaku, pieczenie ust bez powodu - objaw ukrytej cukrzycy?

Objawem zamaskowanej choroby u osób starszych mogą być zaburzenia odczuwania smaku, do czego może się przyczyniać nie rozpoznana neuropatia cukrzycowa. Choć wyraźna obwodowa neuropatia cukrzycowa jest rzadkim objawem powikłań cukrzycy, to jednak często ujawnia się w ograniczonej formie jako pieczenie jamy ustnej lub języka.
CHOROBA PO LATACH UJAWNIA TYPOWE POWIKŁANIAMikroangiopatie

to powstające przez wiele lat w cukrzycy poważne zmiany strukturalne w naczyniach włosowatych takich narządów, jak siatkówka oka (Są to po pierwsze tzw. mikroangiopatie cukrzycowe - retinopatia, neuropatia, nefropatia.

Powikłania te są groźnymi dla zdrowia patologiami, które wynikają z nie rozpoznanej przez wiele lat i wysoce zaawansowanej cukrzycy. Choroba może bowiem przebiegać niekiedy kilkanaście lub więcej lat, zanim ujawnią się ich pierwsze objawy pozwalające zarazem zidentyfikować pierwotną przyczynę - cukrzycę. retinopatia); nerki, (nefropatia); układ nerwowy  (neuropatia); stopy (zespół stopy cukrzycowej)

Jak wykrywać  retinopatię?

Sprawdzoną metodą wykrywania wczesnych powikłań cukrzycowych w obrębie siatkówki oka jest dokładne badanie okulistyczne. Bodźcem do takiego badania powinno być np. trudne do wytłumaczenia zamazane widzenie. Wśród różnych przyczyn może to być również skutek przenikania glukozy do soczewki oka. Zmienia to jej kształt, zamazuje ostrość widzenia. Dolegliwość ta zanika powoli, po wdrożeniu leczenia.

Jak wykrywać nefropatię?

W przypadku powikłań nerkowych, znanych jako nefropatia, choroba objawia się białkomoczem - czyli obecnością białka w moczu.

Patomechanizm nefropatii

To powikłanie cukrzycy wynika z uszkodzenia małych naczyń krwionośnych kłębuszków nerkowych. Powoduje to wydalanie z moczem albumin i innych białek. Postępujące uszkodzenia naczyniowe prowadzą do poważnych zaburzeń funkcji oraz do niewydolności nerek. Wczesne rozpoznanie nefropatii wymaga bardzo czułych pomiarów rannych porcji moczu lub próbki całodobowej. Jednak czujność diagnostyczna i okresowe badania są niezbędne w obliczu drastycznych następstw ukrytego wieloletniego rozwoju choroby. Dotyczy to w nie mniejszym stopniu osób z ujawnioną i leczoną cukrzycą.


Uwaga - postępy retinopatii i nefropatii są ukryte!

Trzeba wiedzieć, że postępy retinopatii i nefropatii są szczególnie niebezpieczne, gdyż ukryte i bezobjawowe. Jawne objawy nefropatii rozwijają się dopiero po 10 latach, zaś widoczne zmiany w siatkówce oka rzadko widoczne są przed 15 rokiem trwania cukrzycy. Tym bardziej czujność diagnostyczna jest na "wagę życia", gdyż ujawniająca się klinicznie po wielu latach degeneracja mikronaczyń w oku może okazać się postępującą nieodwracalną ślepotą, a w nerkach krańcową niewydolnością i wymagać dializ.WIDOCZNE OBJAWY NEUROPATII

Inaczej jest z powikłaniami neuropatii cukrzycowej w obrębie układu nerwowego, której odczuwalne objawy mogą pojawić się w każdym momencie choroby.Neuropatia przyjmuje wiele widocznych postaci

Objawy

neuropatii są odczuwalne jako: drętwienie, pieczenie, palenie, brak czucia w skórze, zwłaszcza palców dłoni i stóp, nasilające się kurcze mięśni łydek (w nocy) lub niedowłady mięśni, czy porażenia, niedowład jednego z nerwów.

Co się „psuje” we włóknach nerwowych pod wpływem nadmiaru cukru we krwi?

W cukrzycy typu II, (nie wymagającej wstrzyknięć insuliny) brak dobrej kontroli i nadmiar cukru wywołuje osłabienie tempa przewodzenia bodźców przez układ nerwowy. To zwolnienie ma charakter postępujący i co roku zdolność przewodzenia zmniejsza się o blisko 1 m/sek. W cukrzycy typu I, (wymagającej wstrzyknięć insuliny) – zła kontrola glikemii pogarszanie czynności włókien nerwowych następuje najszybciej, zaraz po ujawnieniu się cukrzycy. W ciągu następnych 2-3 lat proces ten ulega zwolnieniu.

Cukrzyca - neuropatia i uszkodzone „nerwy”

MASKA CUKRZYCY - OBJAWY GINEKOLOGICZNE

Maskami cukrzycy są objawy ginekologiczne.

Może to być np. zapalenie bakteryjne pochwy, grzybica pochwy, zaburzenia miesiączkowania. Po wykluczeniu możliwośći, że jest to powikłanie kuracji antybiotykowej, i dokładnym wywiadzie lekarz pierwszego kontaktu powinien uwzględnić tę ewentualność i wykryć chorobę.

U kobiet zwrócić uwagę powinny problemy położnicze

Każda nieudana ciąża powinna stanowić wskazanie do wykonania co najmniej testowego badania tolerancji glukozy.

U mężczyzn maską ukrytej cukrzycy może być  zaburzenie wzwodu

U mężczyzn objawem skrycie przebiegającej cukrzycy może być impotencja z powodu niedomogi wzwodu prącia.Pojawić się może po wielu latach nie rozpoznanej choroby, jako uszkodzenie unerwienia ciał jamistych prącia, ale może być także jednym z pierwszym objawów cukrzycy.

Należy również wspomnieć o tzw. czynnikach ryzyka zachorowania na cukrzycę.

Należą do nich dziedziczenie choroby (obciążenie genetyczne), skłonność do otyłości, miażdżycy, nadciśnienia i choroby niedokrwiennej serca, mózgu, kończyn dolnych; zmniejszona odporność na choroby wirusowe, bakteryjne, grzybice, itp.; choroby wątroby i trzustki, kamice żółciowe i dróg moczowych. Osoby obarczone tymi czynnikami ryzyka powinny co pewien czas poddawać się badaniom przy pomocy doustnego testu tolerancji glukozy na obecność cukrzycy.

Na koniec trzeba pamiętać, że można się niekiedy pomylić w rozpoznaniu cukrzycy

Typowe objawy cukrzycy może wywołać inna choroba, leki czy stres. W niektórych przypadkach cukrzyca maskuje się potęgując lub imitując inne choroby. Wczesne rozpoznanie jest jednak niezbędne, bowiem choroba nie leczona zwiększa poważnie zapadalność na zawał serca, udar mózgu, retinopatię, neuropatię, nefropatię  i inne groźne choroby. Podobne zagrożenia powikłaniami stwarza również źle kontrolowana i leczona cukrzyca typu 1.

oprac. mgr Edward Ozga Michalski
konsultacja prof. dr hab. med. Andrzej Danysz
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.