Baza chorób - Choroby układu pokarmowego

pokaż wszystkie

Zasady leczenia wątrobyNajlepsza profilaktyka

Najlepszą bronią w walce z wieloma chorobami i zagrożeniami dla zdrowia wątroby jest profilaktyka w postaci higieny osobistej i szczepień ochronnych. Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia wątroby są zakażenia wirusowe wątroby typu A, B i C. Trzeba pamiętać, że wirusowe zapalenie wątroby typu A (popularnie nazywane żółtaczką pokarmową) najczęściej przenosi się od chorego do zdrowego drogą „brudnych rąk”. Natomiast do przeniesienia wirusowych zapaleń wątroby typu B i C niezbędny jest kontakt z krwią osoby zakażonej lub kontakt płciowy. Dlatego te zakażenia szczególnie często występują wśród narkomanów. Na szczęście zakażenia przeniesione podczas zabiegów medycznych są obecnie coraz rzadziej spotykane.


Wątroba znajduje się w okolicy podżebrowej prawej

W tej części ciała zajmuje znaczną część nadbrzusza i część lewego podżebrza. Od góry przykrywa wątrobę przepona, sąsiadem z dołu jest żołądek, a poniżej niego są jelita.


Unikać alkoholu i tłuszczu - stosować szczepienia ochronne

Wobec wirusów żółtaczki zakaźnej skuteczną ochroną przed zakażeniem są szczepienia. Warto też pamiętać (i ciągle ostrzegać!), że przyczynami wielu schorzeń wątroby są tak popularne cywilizacyjne przypadłości, jak nadużywanie alkoholu, czy smacznych tłustych potraw. Mogą one spowodować stłuszczenie wątroby lub stłuszczeniowe zapalenie wątroby. Zazwyczaj nie są to choroby przebiegające dramatycznie ale zdarzają się przypadki marskości wątroby powstającej w tym mechanizmie. Należy też pamiętać o unikaniu nieznanych grzybów wrzucanych w barszcz oraz podejrzanych konserw i pokarmów.

Wirusowe zapalenie wątroby

Kiedy niezbędna wizyta u lekarza?

Gdy na podstawie objawów podejrzewamy chorobę wątroby - trzeba koniecznie udać się do lekarza, poddać badaniom i analizom, zastosować specjalna dietę, przyjmować leki. Często wystarczają dobrze tolerowane przez organizm, pozbawione ubocznych działań szkodliwych, działające łagodnie i o sprawdzonej skuteczności, a więc najlepiej preparaty pochodzenia roślinnego.


Leczenie farmakologiczne

Leczenie farmakologiczne w przewlekłych chorobach wątroby jest często leczeniem długotrwałym, nawet wieloletnim. W wielu przypadkach nie udaje się w pełni wyleczyć choroby. Długotrwała terapia może wiązać się z pojawieniem się objawów niepożądanych. Nie oznacza to jednak, że nie warto się jej poddawać. W zdecydowanej większości przypadków udaje się co najmniej powstrzymać postęp choroby wątroby. Szczególną wagę wielu lekarzy przywiązuje do sprawdzonych leków ziołowych.


Leczenie ziołowe przewlekłych chorób wątroby

Zdaniem wielu lekarzy korzystne wyniki w leczeniu przewlekłych chorób wątroby można osiągnąć stosując preparaty zielarskie. Ich przewaga nad środkami pochodzenia chemicznego polega na tym, że mogą być stosowane bez porównania dłużej, nie doprowadzając do poważniejszych uszkodzeń miąższu wątroby. U wieku chorych skutecznie hamują procesy chorobowe w komórce wątrobowej. Do takich środków należą wyciągi z nasion ostropestu plamistego i ziela karczochów. Popularna już dziś sylimaryna, na którą składają się takie ciała czynne jak: sylibilina, sylidiamina i sylikrystyna. Korzystnie jest wzbogacać te substancje witaminami - zespołem witamin B 1, B 2, B 6 i PP – ważnych w prawidłowych procesach przemiany materii.

Wątroba - zapobieganie chorobom i leczenie sposobami naturalnymiLeczenie operacyjne

W ciężkich chorobach wątroby, nie poddających się leczeniu farmakologicznemu, można rozważać leczenie operacyjne, polegające na przeszczepie wątroby. Transplantacja wątroby wykonywana jest tylko w wysoko wyspecjalizowanych klinikach ale dostępność tej metody leczenia jest w Polsce coraz większa i pozwala uratować życie wielu chorym.


Pacjent ma ogromny wpływ na leczenie

Stosowanie preparatów ziołowych i odpowiedniej diety jest obecnie najwłaściwszym postępowaniem leczniczym – twierdził tak jeden z najwybitniejszyh polskich gastroenterologów nieżyjący już niestety prof. dr med. Jan Hasik. Zaś pacjent ma ogromny wpływ na postępowanie dietetyczne i farmakologiczne w przewlekłych chorobach wątroby, takich jak stan po przebytym wirusowym zapaleniu wątroby, w przewlekłych toksycznych uszkodzeniach wątroby (zwłaszcza u alkoholików), w przewlekłych stanach zapalnych, w marskości wątroby, itp.
Zioła i dieta w leczeniu chorej wątroby


oprac. mgr Edward Ozga Michalski
konsultacja dr n med. Janusz Ciok
gastrolog

Więcej o roli wątroby i jej nowoczesnym ziołolecznictwie - pod linkiem:

http://www.pfm.pl/u235/navi/200596

Piśmiennictwo
1. Wywiad z prof. dr hab. med. Janem Hasikiem, Olgi Kunze ‘MOJE ZDROWIE’ 1998
2. Tomografia komputerowa wątroby, Dr hab. med. Ryszard Pacho1, lek. med. Maciej Michalak, lek. med. Magdalena Gola, lek. med. Małgorzata Andrzejewska – II Zakład Radiologii Klinicznej AM w Warszawie Kierownik: prof. dr hab. med. Bogdan Pruszyński; GASTROENTEROLOGIA - CZERWIEC 2003
3. Diagnostyka laboratoryjna, PZWL, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2001
4. Jak czytać i rozumieć wyniki badań lekarskich; Poradnik dla pacjenta ; lek. med. Izabela Barcińska, wyd. Literka
5. Vademecum diagnostyki i terapii; Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 1
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.