Baza chorób - Choroby układu pokarmowego

pokaż wszystkie

VII. (b) Przewlekłe schorzenia wątroby i dróg żółciowych – terapie naturalne

Odtruwanie organizmu (detoksyfikacja) – zwane również oczyszczaniem   

 

Dlaczego nieustanne oczyszczanie organizmu jest niezbędne?   

 

Odtruwanie organizmu staje się koniecznością, gdy uświadomimy sobie, że we współczenym świecie cały nasz organizm jest stale wystawiony na działanie tysięcy związków powstałych na drodze syntezy chemicznej i rozpoznawanych przez układ immunologiczny, jako substancje obce i niebezpieczne dla zdrowia. Gdy związki te wtargną do organizmu, docierają do poszczególnych narządów wewnętrznych i gdy osiągną tam odpowiednie stężenie wywołują reakcję obronną.  

 

 

Organizm człowieka jest wyposażony w wiele mechanizmów obronnych zdolnych do usuwania nagromadzonych szkodliwych substancji.   Substancje te są usuwane z moczem, kałem, potem, śliną, wymiotami, wywołaną biegunką i menstruacją. Ale u osób chorych lub w podeszłym wieku niektóre z tych odruchów obronnych zawodzą i po pewnym czasie pojawiają się pierwsze objawy chorobowe grożące rozwojem procesu degeneracyjnego. Należy wówczas dopomóc organizmowi i uwzględniając wiek chorego, jego kondycję fizyczną i psychiczną, rodzaj objawów i ich nasilenie – trzeba wybrać i zalecić właściwe postępowanie odtruwające. Do wyboru jest szereg sposobów , które tu wyliczę – odsyłając po szczegóły do lekarza pierwszego kontaktu.    

 

Dieta ułatwiająca metabolizm   

 

Pierwszą czynnością jest dobór produktów żywieniowych właściwych dla rozpoznanego schorzenia i ułożenie dziennego składu posiłków, ich częstotliwości i kaloryczności. Drugą czynnością jest dostarczenie codziennie organizmowi 6-8 szklanek odpowiedniego płynu – np. wody mineralnej, niesłodzonych lub niskosłodzonych soków owocowych, itp. – dla zwiększenia diurezy i usuwania toksycznych związków rozpuszczalnych w środowisku wodnym      Skutecznie oczyszczają organizm następujące zabiegi stosowane po konsultacji z lekarzem:     a) płukanie okrężnicy (colon irigation), zabieg który usuwa z zakamarków jelita zwanych uchyłkami zalegające tam resztki nie strawionych pokarmów; b) sauna typu fińskiego powodująca wydalanie przez skórę wraz z potem szkodliwych substancji ; c) kąpiele – ziołowe, mineralne, mułowe lub borowinowe. Te ostatnie można przygotować w domu z ziołowych mieszanek i gotowych preparatów. Obok obfitego nawodnienia organizmu i zwiększenia diurezy dobre wyniki w zabiegu odtruwania daje też stosowanie krótkich postów zalecanych przez wielu dietetyków.   

 

Chelatacja   

 

 

Ostatnio dostępna jest w Polsce metoda detoksykacji zwana chelatacją. Polega ona na dożylnym wprowadzeniu do organizmu soli kwasu wersenowego (kwasu etylonodiaminotetraoctowego = EDTA), który ma zdolności wiązania się z różnymi metalami ciężkimi zatruwającymi organizm, np. z ołowiem, rtęcią, miedzią, aluminium i efektywnego ich usuwania nawet z tkanki mózgowej. Ponadto chelatacja roztworem EDTA powtarzana kilkakrotnie – usuwa z naczyń krwionośnych złogi cholesterolowo – fosfolipidowe o charakterze miażdżycowym, przywracając drożność w naczyniach i uwalniając od poważnych konsekwencji zdrowotnych   6.

 

Post odtruwający i jego znaczenie zdrowotne       

 

Leczniczy, umiejętnie prowadzony post jest wielce pożyteczny dla zdrowia   

 

Tego typu post daje organizmowi okres odpoczynku na oczyszczenie się i niezbędną regenerację. Jest to szczególnie potrzebne wątrobie i układowi trawiennemu, gdyż mechanizm trawienia zużywa dużą ilość energii, a post przeciwnie – niewiele. W czasie jego trwania cała energia organizmu może być wykorzystywana dla celów zdrowotnych i regeneracji. Ponadto post daje czas na usunięcie nagromadzonych trucizn wewnętrznych. Jest to szczególnie ważne dla wątroby, gdy jej zdolność oczyszczania organizmu pod wpływem nadmiaru toksyn pokarmowych ulega wyczerpaniu. Korzyść z postu odnosi także układ immunologiczny.    W pierwszym dniu postu  - organizm wykorzystuje zapasy cukru z glikogenu oraz tłuszcz.  

W drugim dniu postu - aminokwasy ustrojowe są przetwarzane przez wątrobę dla odżywiania mózgu.   W trzecim dniu postu - wątroba przemienia tzw. tłuszcz zapasowy w związki ketonowe, które w małych ilościach mają znaczenie dla odżywiania mózgu, serca i mięśni jako substancje energetyczne. Zwykle w tym czasie osoby poszczące tracą poczucie głodu i odczuwają przypływ energii, zwiększa się też jasność umysłu. Traci się wówczas około 1 kilograma ciężaru ciała. Później, gdy tłuszcz z organizmu jest coraz intensywniej wykorzystywany jako paliwo energetyczne, są uwalniane do krwioobiegu toksyny związane z metabolizmem spalania tłuszczu a następnie usuwane poprzez wątrobę i nerki.  

 

Zalecany jest post dwu-trzydniowy.  

 

 

Optymalny czasokres postu leczniczego zależy jednak w dużym stopniu od osobniczej kondycji. Jeśli miałby być dłuższy niż wskazany lub gdy cierpimy na jakieś choroby, to powinno się skorzystać z pomocy lekarza dietetyka. W czasie postu należy pić różne soki owocowe i warzywne lub mieszane. Korzystnie jest sporządzać je samemu w domu ze świeżych owoców i warzyw, gdyż unikniemy wówczas obciążających wątrobę konserwantów. Gdy rozpoczynamy post należy najpierw stopniowo ograniczać posiłki, a po zakończeniu postu zwiększać stopniowo w ciągu trzech – czterech dni ilość spożywanych pokarmów oraz ich częstotliwość.   

 

Objawy niepożądane postu   

 

Podczas postu, gdy następuje intensywne odtruwanie organizmu, u wielu osób występują objawy ogólnego uczucia zmęczenia, ból głowy, cuchnący oddech, nieraz nudności i świąd skóry. Nie trzeba tych objawów traktować jako szkodliwe i przerywać postu – przeciwnie powinno się je znosić ze zrozumieniem, że nastąpiło uwolnienie toksyn z połączeń ustrojowych i że są obecnie usuwane z organizmu. Stopień nasilenia tych objawów i czas ich trwania jest w dużym stopniu miernikiem ilości toksyn nagromadzonych w organizmie i siły fizjologicznych czynników odtruwających. Analogiczne objawy „rzekomej intoksykacji” są znane od dawna, gdy przyjmujemy roślinne preparaty odtruwające, np. zioła „czyszczące krew”.    

 

7. Woda pitna i jej znaczenie w przewlekłych zapaleniach wątroby i dróg żółciowych.     

 

W organizmie dorosłego człowieka znajduje się około 37 litrów wody, a w krwi jest jej aż 83%.    

 

Woda jest niezbędna do usuwania z organizmu różnych toksyn i tym samym pomagania wątrobie w czynnościach, a ponadto uczestniczy w przemieszczaniu związków odżywczych do komórek z prądem krwi, służy dla zapewnienia prawidłowego obiegu krwi w całym układzie krwionośnym, także dla obiegu limfy w układzie limfatycznym oraz do uzupełniania płynu międzykomórkowego i dla regulacji temperatury ciała.   

 

Należy pić wyłącznie czystą wodę źródlaną, oligoceńską, jurajską, mineralną, itp.    

 

W przypadku korzystania z chlorowanej wody z miejskich wodociągów – należy ją wcześniej przegotować i odpowiednio przefiltrować. Jest korzystnie pić wodę w małych ilościach, wielokrotnie w ciągu dnia, gdyż organizm lepiej ją wówczas przyswaja. Konsumowana woda powinna być ciepła lub o temperaturze pokojowej. Picie wody gorącej lub zimnej ma niekorzystny wpływ na trawienie.    Optymalna ilość wody do wypicia    Optymalna ilość wody do wypicia w ciągu dnia w klimacie umiarkowanym wynosi 6-10 szklanek, zależnie od ciężaru ciała, stopnia aktywności fizycznej, diety i warunków otoczenia (zwłaszcza od temperatury). Osoby spożywające dietę z dużą ilością świeżych owoców i warzyw o wodnistym miąższu nie potrzebują dużo wody, w porównaniu do osób konsumujących mięso i produkty mleczne.    Ważne jest wczesne nawodnienie organizmu:   Korzystnie jest rano wcześnie wypić szklankę wody z wyciśniętym sokiem cytrynowym, co jest pomocne w oczyszczaniu organizmu, w tym wątroby i jelit na początku dnia. Warto pod kreślić, że woda pita zamiast tzw. napojów bezalkoholowych (soft drink) jest o wiele zdrowsza i zapobiega cukrzycy i otyłości, a jednocześnie najlepiej i najtaniej oczyszcza organizm.    

8. Elektrolity ustrojowe    

 

Co to za związki?   

 

Elektrolity ustrojowe są to jony mineralne, które w płynach ustrojowych utrzymują równowagę osmotyczno-wodną i kwasowo-zasadową, czyli homeostazę; mają udział w procesach metabolicznych i są kofaktorami w przemianie materii. Główne jony w ustroju to sód, wodór, chlor, potas, wapń, tlen, magnez oraz aniony, np. fosforany, dwuwęglany i kilka mniej znaczących.   Rola fizjologiczna elektrolitów   Spełniają one bardzo ważną rolę w organizmie, gdyż działają przez układ nerwowy. Bez elektrycznych impulsów między elektrolitami a środowiskiem wodnym mózg nie mógłby kontrolować wielu czynności w organizmie, np. skurczy i rozkurczy mięśni. Elektrolity są odpowiedzialne za przebieg podstawowej przemiany materii zachodzącej w każdej żywej komórce organizmu. Skoro tak, to jesteśmy zdolni poprawić nasz stan zdrowia i wzmocnić witalność utrzymując optymalny poziom płynów i elektrolitów, jeśli się będziemy odżywiali prawidłowo.    

 

Kontrola zasobności elektrolitów  

 

Trzeba mieć świadomość, że nasz organizm wydala codziennie wodę z elektrolitami w ilości około 1300 – 1500 mil z moczem; 500 ml przez skórę z potem i wydychanym powietrzem oraz do 200 ml z kałem. Ubytek ten trzeba stale uzupełniać. Ponadto są sytuacje, które zwiększają zapotrzebowanie na elektrolity, mianowicie: ciąża, ubogie odżywianie, odwodnienie organizmu, przyjmowanie syntetycznych środków moczopędnych, w tym leków, stany chorobowe, zwłaszcza przewlekłe, duży wysiłek fizyczny, wymioty, biegunki, potliwość.   

 

Objawy niedoboru i przyczyny deficytów fizjologicznch   

 

Głównymi objawami, które sygnalizują niedobór elektrolitów w organizmie jest osłabienie mięśni, kurcze, świąd skóry, obniżenie przewodnictwa nerwowego. Niniejszy wywód uświadamia, że elektrolity mają podstawowe znaczenie dla ludzi w różnym wielu i fizycznej kondycji. Niestety, narastają trudności z uzupełnieniem elektrolitów poprzez racjonalny dobór składników pokarmowych bogatych w odpowiednie biopierwiastki, gdyż płody ziemi wyrastają na glebie wyjałowionej z wielu ważnych minerałów (kwaśne deszcze) lub pokarm jest ich pozbawiany wskutek fabrycznego przetworzenia. W uzupełnianiu elektrolitów rośnie więc ranga suplementacji preparatami aptecznymi, wśród których należy preferować wartościowe organiczne związki mineralne.    

 

Doc. dr hab. farm. Aleksander Ożarowski   


Polecamy artykuł: "Rodzaje wpływu leczniczego ziół na wątrobę i drogi żółciowe"

Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.