Baza chorób - Choroby układu pokarmowego

pokaż wszystkie

Przewlekłe zapalenie trzustki

Przewlekłe zapalenie trzustki ( pancreatitis chronica) - choroba najczęstsza u mężczyzn w średnim wieku  

Przebieg przewlekłego zapalenia trzustki cechuje postępującym włóknieniem miąszu trzustki, niszczącym strukturę tkankową i funkcje fizjologiczne narządu. Doprowadza to do patologii określanej, jako niewydolność wewnątrzwydzielnicza trzustki.    

Przyczyny przewlekłego zapalenia trzustki   

Przyczyną przewlekłego zapalenia trzustki jest najczęściej wieloletnie spożywanie alkoholu w dużych ilościach. Ponadto (dotyczy to nielicznych przypadków): nadczynność pierwotna przytarczyc, niedożywienie (np. przewlekłe głodówki), przyjmowanie niektórych leków, na przykład cytostatyków, hydrochlorotiazydu, tetracykliny czy sterydów, Chorobie sprzyjają hyperlipidemie i otyłość.  

Niewydolność wewnątrzwydzielnicza trzustki inicjuje rozwój cukrzycy.  

Konsekwencją przewlekłego zapalenia trzustki są uszkodzenia i narastającą niewydolność komórek beta wysp trzustkowych ( wyspy Langerhansa i komórki Langerhansa). W praktyce prowadzi to do niszczenia komórek beta trzustki i powoduje rozwój cukrzycy.    

Zapalenie niszczy trzustkę i upośledza jej funkcje fizjologiczne  

Nie jest całkowicie jasne, czy przewlekłe zapalenie trzustki jest naturalną konsekwencją nawracających epizodów zapalenia ostrego, czy też samoistnym schorzeniem wynikłym z przewlekłego działania wymienionych wyżej patogenów. Nie mniej obie postacie zapalenia trzustki powodują stopniowe włóknienie i uszkodzenie narządu tak, że ostatecznie trzustka staje się niezdolna do wydzielania wystarczającej ilości hormonów i enzymów.  
 

LECZENIE PRZEWLEKŁEGO ZAPALENIA TRZUSTKI  

W przewlekłym zapaleniu trzustki bieżącym celem leczenia jest:   

1. Zmniejszenie dolegliwości bólowych, toteż stosuje się środki przeciwbólowe i rozkurczowe. Niekiedy w tym celu stosowane są również zabiegi endoskopowe lub operacyjne.
2. Uzupełnienie brakujących hormonów - insuliny, enzymów trzustkowych, toteż chorym podaje się enzymy trzustkowe, a chorym na cukrzycę leki pobudzające wytwarzanie insuliny, lub - insulinę.     

Leczenie dietetyczne przewlekłego zapalenia trzustki, zwłaszcza, gdy występują wymioty i biegunki     

W leczeniu trzeba przede wszystkim wprowadzić pełną abstynencję alkoholową. W żywieniu obowiązuje dieta wysokobiałkowa, ubogotłuszczowa z dużą zawartością witamin. Ograniczona możliwość trawienia spożywanego tłuszczu powoduje, ze u wielu chorych celowe jest stosowanie substytucji witamin rozpuszczalnych w tłuszczach Stosuje się najczęściej:
- Witaminę A - 3000-5000 j.m. na dobę
- Witaminę D - 1200 j.m. na dobę
- Witaminę E - powyżej 10 mg na dobę
- Witaminę K - 10 mg na dobę  

Warto również sięgać po składniki mineralne  

Uzupełniać należy podaż wapnia, potasu i żelaza - szczególnie przy utrzymującej się biegunce. U chorych nadużywających alkoholu stwierdza się ponadto najczęściej niedobory witamin z grupy B – warto myśleć również o ich suplementacji.   .

Korzystna i bezpieczna jest fitoterapia wątroby i trzustki.   

Jest to terapia najmniej szkodząca, zwłaszcza w długotrwałym stosowaniu. Toteż obok enzymów poprawiających trawienie można stosować mieszanki ziołowe.  

Recepta ziołowa zalecana w leczeniu trzustki  

W skład ziółek powinny wchodzić w odpowiednich proporcjach wagowych takie surowce roślinne, jak:
- ziele srebrnika - 12,5
- ziele dziurawca - 12,5;
- ziele ogórecznika - 17,5;
- liść mięty pieprzowej - 12,5;
- liść borówki czernicy - 17,5;
- kwiat nagietka - 10,0;
- korzeń goryczki - 17,5 g.

Wskazania: przewlekłe stany zapalne trzustki oraz okres rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych na drogach żółciowych.

Sposób użycia: 1 łyżkę stołową ziół zalać 1 szklanką wrzątku, przykryć, po 10 min. przecedzić, wypić przed śniadaniem. W schorzeniach przewlekłych wskazane jest kilkumiesięczne stosowanie dla osiągnięcia efektu leczniczego.    
   

oprac. mgr Edward Ozga Michalski
konsultacja dr n med. Janusz Ciok
gastrolog 

Piśmiennictwo:

1/ Fizjologia układu trawiennego; prof. dr hab. med Stanisław Konturek, PZWL
2/ "Ziołolecznictwo w chorobach wewnętrznych" prof. dr hab. med. med. Jan Hasik, prof. dr hab. med. med. Jerzy Lutomski wyd. internetowe.
3/ Podstawy patogenetyczne leczenia chorób przewodu pokarmowego; doc. dr hab. med Jan Stasiewicz; Wydawnictwa Lekarskie PZWL 1993
4/ Leczenie przewlekłego zapalenia trzustki; Dr med. Leszek Zalewski; Katedra i Klinika Gastroenterologii i Chorób Przemiany Materii AM w WarszawieKierownik Kliniki: prof. dr hab. med. Waldemar Karnafel"TERAPIA" NR 6, z. 2 (139), 2003
5/ „Jak chronić się przed chorobami przewodu pokarmowego” prof. dr hab. med. Piotr Zaborowski, wyd. MON, 1986  

Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.