Baza chorób - Choroby układu pokarmowego

pokaż wszystkie

III. Orcza boldo i boldyna (3) - kluczowe zioła w leczeniu wątroby

Orcza boldo (syn. Boldoa aromatyczna) - Peumus boldus Mol.    

Orcza boldo jest dwupiennym krzewem lub drzewem o cienkich gałęziach z naprzeciwległymi sercowatymi liśćmi silnie aromatycznymi. Występuje w Chile i części Peru na stokach gór. Surowcem leczniczym sąliście.
      

Związki czynne w liściach Orczy boldo:    

- zespół alkaloidów aporfinowych (0,2%-0,5%) – około 12 związków, głównie boldyna, leurotetanina i laurolitsina - zespół flawonoidów (ok. 0,1%) – m.in. peumozyd, boldozyd, fragozyd - olejek eteryczny (2%-3%) zawiera znaczne ilości cinerolu, askarydolu i cymolu     

Działanie lecznicze wyciągów z Orczy boldo:   

A. Żółciotwórcze i rozkurczowe;
   Żółciotwórcze i rozkurczowe działanie na pęcherzyk żółciowy i przewody żółciowe oraz na zwieracz Oddiego w dwunastnicy, dla ułatwienia przepływu żółci do jelit;    

B. Pobudzające łaknienie (stomachicum);
   Pobudzające działanie wskutek zwiększenia sekrecji soku żołądkowego i dopływu żółci następuje pobudzenie czynności trawiennych i przyswajania substancji tłuszczowych oraz innych związków rozpuszczalnych w tłuszczach (np. niektórych witamin, cholesterolu);  

C. Moczopędne (diureticum);
     Moczopędne działanie jest zależne od obecności w surowcu flawonoidów oraz olejku eterycznego, który ma silne własności odkażające na drogi moczowe. Tylko alkoholowe wyciągi z liści orczy zawierają olejek eteryczny.  

D. Zakres stosowania leczniczego:
   Wyciągi z Orczy boldo są stosowane w osłabieniu czynności wątroby, zmniejszeniu zdolności wytwarzania potrzebnych ilości żółci, osłabieniu czynności pęcherzyka żółciowego, dyskinezie dróg żółciowych i przewodu pokarmowego, w dolegliwościach po usunięciu pęcherzyka żółciowego oraz w różnych objawach wskazujących na niestrawność – m.in. wzdęcia, ból brzucha, odbijanie, niesmak w ustach, nudności.    

E. Dawkowanie wyciągów z Orczy boldo:
   Według niemieckiej Komisji E dzienna dawka liści orczy wynosi 3 g lub równoważna ilość w przetworach. Przeciwwskazaniami są: nadwrażliwość na składniki leku, niedrożność dróg żółciowych, niewydolność nerek oraz ostre stany zapalne i owrzodzenia żołądka i jelit.      

Boldyna – główny składnik leczniczy Orczy boldo  

ABC wiedzy o boldynie:   

Boldyna, czyli 2,6-dihydroksy-3,5-dimetoksyaporfina jest głównym alkaloidem w liściach Orczy boldo – Peumus boldus. Substancja ta została wyizolowana w 1872 roku przez Bourgoin. Publikowane od wielu lat badania tego związku wykazały, że ma on następujące własności:   

Własności lecznicze boldyny:   

- żółciotwórcze (cholereticum), gdyż pobudza hepatocyty wątrobowe do zwiększania wytwarzania żółci; - rozkurczowe (antispasmodicum) – na mięśnie gładkie, w szczególności w drogach żółciowych, moczowych i jelitach; - hepatoochronne (hepatoprotectivum) – ochraniające miąższ wątroby przed wewnętrznymi toksynami oraz przed szkodliwym wolnymi rodnikami tlenowymi. To działanie antyoksydacyjne jest dostatecznie intensywne, aby ochronić wątrobę, gdyż boldyna podlega w organizmie procesom farmakokinetycznym pierwszego rzędu, bowiem podana doustnie jest szybko resorbowana i preferencyjnie gromadzi się w wątrobie, gdzie osiąga skuteczne stężenie; - moczopędne (diureticum) – zwiększa się objętość wydalanego moczu, wraz z nim rozpuszczalne w środowisku wodnym zbędne związki metaboliczne – m.in. kwas moczowy.    

Dawkowanie:

Dawka dzienna boldyny wynosi 3-4 mg, podzielonych na porcje. Boldyna jest stosowana jako aktywny składnik preparatów wątrobowych i żołądkowo-jelitowych, zwykle w połączeniu z innymi substancjami współdziałającymi synergicznie.   

Doc. dr hab. farm. Aleksander Ożarowski       

Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.