Baza chorób - Choroby układu pokarmowego

pokaż wszystkie

III. Rzodkiew czarna (4) - kluczowe zioła w leczeniu wątroby

4. Rzodkiew czarna – Raphanus sativus L. var. niger Kerner    

Rzodkiew czarna jest jednoroczną lub dwuletnią rośliną wytwarzającą zgrubiały korzeń pokryty niemal czarną skórką. Białawy miąższ korzenia ma ostry smak. Rzodkiew czarna jest jedną ze starszych roślin uprawianą już w odległej starożytności, jako jadalne warzywo i do celów medyczno-kosmetycznych.       

4.1. Związki czynne w rzodkwi czarnej.    

Rzodkiew czarna zawiera zespół glikozydów zwanych glukozynolatami, wśród nich m.in. sinigryna, czyli allilo-glukozynolat izolowany w 1840 roku przez A. Bussy, a otrzymany syntetycznie w 1965 roku.   Glukozynolaty są to związki zawierające siarkę, a w części cukrowej zawsze glukozę. Występują w niektórych komórkach w roślinie, natomiast w osobnych komórkach znajduje się enzym – mirozynaza.   Podczas miażdżenia świeżych korzeni następują reakcje enzymatyczne i z glukozynolatów powstają izosiarkocyjaniany allilu i butylu, które jako związki płynne tworzą tzw. olejek gorczycowy o silnym zapachu i ostrym smaku. Oprócz wymienionych, w surowcu znajdują się związki o mniejszym znaczeniu – rafanina, rafanol, małe ilości witaminy C oraz sole mineralne (m.in. wapń, potas, żelazo, siarka, fosfor i inne).     

4.2. Zakres stosowania leczniczego.   

W lecznictwie stosuje się miazgę ze świeżych korzeni lub wytłoczony sok do wytwarzania różnych preparatów, zazwyczaj złożonych z kilku składników. Badania ostatnich lat leczniczego stosowania rzodkwi czarnej wykazały, że pobudza ona wydzielanie soku żołądkowego i żółci w wątrobie, jest pomocna w stanach zapalnych miąższu wątroby i pęcherzyka żółciowego, poprawia jego zdolność ruchową i zapobiega zastojowi żółci, wzmaga czynności trawienne w przewodzie pokarmowym oraz przyswajanie związków odżywczych, łagodzi a nawet niweluje stany nieżytowe żołądka i dwunastnicy, objawiające się licznymi dolegliwościami, np. wzdęciem, bólem brzucha, odbijaniem, nudnościami i innymi. Trzeba podkreślić też działanie antybiotyczne wobec różnych szczepów bakterii i grzybów znajdujących się nie tylko w jelitach, lecz również w drogach oddechowych, ponieważ olejek gorczycowy jest częściowo usuwany z organizmu wraz z wydychanym powietrzem. Należy ponadto zauważyć, że rzodkiew czarna jako warzywo ma korzystne własności dietetyczne i ułatwiające trawienie, natomiast stosowana zewnętrznie na skórę głowy służy dla wzmocnienia cebulek włosowych i przeciw łupieżowi i łojotokowi.    

Dawkowanie:    

Niemiecka Komisja E zaleca dawkę dobową 50-100 ml soku ze świeżych korzeni rzodkwi, lub odpowiednie ilości w preparatach do stosowania jako środek wykrztuśny i rozrzedzający śluz oraz w zakażeniach jako przeciwdrobnoustrojowy.           

 

Doc. dr hab. farm. Aleksander Ożarowski

 

Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.