Baza chorób - Choroby układu pokarmowego

pokaż wszystkie

Dlaczego wirusowe zapalenie wątroby zagraża zdrowiu?


Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) – potocznie zwane żółtaczką wywołuje kilka rodzajów wirusa. Oznacza się je kolejnymi literami alfabetu: A, B, C, itd. Zakażenia spowodowane wirusem typu B i typu C są jednymi z najbardziej powszechnych - obejmują w skali globu pół miliarda ludzi. Corocznie z powodu powikłań tych zakażeń umiera na całym świecie blisko 300 000 osób.


Wirusowe zapalenie wątroby - WZW 

Zapalenie zaburza czynności tego narządu. Wątroba - największy gruczoł organizmu jest intensywnie pracującą "fabryką chemiczną" organizmu, w której zachodzi przemiana materii decydująca o odżywieniu tkanek i komórek w substancje energetyczne i budulcowe. Białka, tłuszcze, węglowodany, składniki mineralne i witaminy docierają z jelit drogą krwi do wątroby, jako „prefabrykaty” do dalszej obróbki chemicznej. Tutaj w skomplikowanych przemianach biochemicznych zmieniają się w składniki energetyczne i „pokarm”  strawny dla wnętrza komórek i tkanek. Tutaj też dokonuje się odtruwanie z substancji toksycznych - zarówno tych z zewnątrz jak i tworzących się metabolitów wewnątrz organizmu. Stan zapalny zaburza wszystkie te niezbędne dla zdrowia czynności fizjologiczne wątroby.


Wątroba znajduje się w okolicy podżebrowej prawej

W tej części ciała zajmuje znaczną część nadbrzusza i część lewego podżebrza. Od góry przykrywa wątrobę przepona, sąsiadem z dołu jest żołądek, a poniżej niego są jelita. Więcej o roli wątroby i jej nowoczesnym ziołolecznictwie - pod linkiem:

http://www.pfm.pl/u235/navi/200596Niebezpieczne dla zdrowia powikłania WZW

Wirusowe zapalenia wątroby - typu A, B i C - powodują uszkodzenia i degenerację tkanek wątroby prowadzącym do jej całkowitej niewydolności, co zagraża zgonem.  Najczęstszą postacią niewydolności jest tzw. marskość wątroby powodowana przede wszystkim przewlewlekłym wirusowym zapaleniem typu B, jak też typu C. Wirus typu B jest niebezpieczny także dla innych narządów (np. serca). Zakażenie wirusem typu A chociaż przechodzone jest lżej – może być długotrwałe, a wówczas pojawić się mogą zaburzenia hematologiczne, aplazja szpiku, ostra niewydolność nerek, a nawet ostra niewydolność wątroby prowadząca do zgonu.

WZW przyczyną marskości wątroby

Marskość wątroby jest procesem wyniszczenia i degeneracji wątroby prowadzącym do jej całkowitej niewydolności, a w konsekwencji do zgonu. Wątroba marska - to chora, niewydolna struktura złożona z ognisk zwłóknienia i martwicy, wśród których pojawiają się ogniska regeneracji przybierające formę guzków. Cały narząd zmniejsza się, wątroba twardnieje. Przez długi czas rozwoju marskości może nie być objawów chorobowych.

Nadciśnienie z powodu marskości wątroby

Marska wątroba staje się przeszkodą w przepływie krwi, dlatego pojawia się nadciśnienie w układzie żyły wrotnej dostarczającej substancje pokarmowe z jelit do wątroby. Objawy związane z nadciśnieniem wrotnym to poszerzone żyły na skórze wokół pępka, krwawienia z żylaków przełyku.
Nie leczone wirusowe zapalenie wątroby  a marskość wątroby i ryzyko zgonu
Nie leczenie przyczyn marskości, czyli w tym przypadku przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby prowadzi do, wodobrzusza, zmian naczyniowych i nadciśnienia wrotnego, a w konsekwencji do krańcowej niewydolności tego organu. W zaawansowanej marskiej wątrobie wzrasta ryzyko rozwoju raka. Kres nie leczonej marskości to śpiączka i zgon. W zaawansowanej marskości wątroby jedynym skutecznym sposobem leczenia jest przeszczep. Warto też w tym miejscu przypomnieć, że marskość pojawia się nie tylko z powodu długotrwałego wirusowego zapalenia wątroby, ale bardzo często z powodu alkoholizmu.

Rozpoznanie wirusowego zapalenia wątroby utrudnia różnorodność objawów

Objawy WZW są niezwykle zróżnicowane. W ostrym WZW typu B mogą pojawić się bóle mięśniowo-stawowe, stany podgorączkowe, brak apetytu, powiększenie wątroby, itp.  Jeśli skóra i białka oczu nie nabierają żółtawej barwy – objawy nie różnią się zbytnio od tzw. dyspepsji (nietolerancji na tłuste i ciężko strawne potrawy), od stanów przemęczenia i wyczerpania umysłowego. Jeżeli towarzyszą im bóle brzucha oraz wzdęcia, czy zaburzenia oddawania stolca, to WZW można mylić ze spastycznym zapaleniem jelita grubego, czy z zaparciami lub biegunkami.

Zamaskowane objawy choroby

Wirusowe zapalenie wątroby potocznie nazywane żółtaczką zaczyna się na ogół niewinnie.  U małych dzieci objawia się trochę podniesioną temperaturę, bólem brzucha, niekiedy wymiotami. Jeżeli towarzyszą temu pobolewania i bóle mięśniowo-stawowe, to lekarze w okresie przesilenia zimowo-wiosennego zwykle  przypisuję je tzw. "zmęczeniu wiosennemu". W innych porach roku, np. latem, będzie to "przepracowanie", a jesienią, zwłaszcza późną - "przeziębienie lub grypa". U kobiet po usunięciu pęcherzyka żółciowego z powodu kamicy objawy takie są traktowane jako "zaburzenia trawienia" (nawet jeżeli współistnieją z niewielkim zażółceniem powłok, co bywa traktowane jako przejaw przemijającej i niegroźnej cholestazy). Dopiero po kilku dniach okazuje się, że schorzenie, które braliśmy za przeziębienie lub początki grypy – to wirusowe zapalenie wątroby. Szczególnie zamaskowane, bowiem rozwijające się w większości bezobjawowo jest wirusowe zapalenie wątroby typu C. Szacuje się, że na świecie tylko w 15 proc. przypadków wirus ten jest wykrywany.

Co decyduje o rozpoznaniu zapalenia wątroby?

O rozpoznaniu decydują najczęściej wykonane standardowo lub z innych powodów oznaczenia wskazujące na podwyżkę aktywności aminotransferaz i fosfatazy zasadowej oraz zmiany echogeniczności wątroby w badaniu ultrasonograficznym. Najczęściej są to cechy tzw. stłuszczenia wątroby. W przypadku WZW typu C rozpoznajemy je dzięki wykryciu specyficznych przeciwciał w surowicy krwi (anty-HCV).


Oprac. mgr Edward Ozga Michalski


Piśmiennictwo
1/ Wirusowe zapalenia wątroby: problemy postępowania; Prof. dr hab. med. Piotr Zaborowski,
prof. dr hab. med. Janusz Cianciara; Terapia NR 5, z. 2 (90), MAJ 2000
2/ Postępy w hepatologii w 2000 roku - wirusowe zapalenie wątroby- Prof. dr hab. med. Jacek Juszczyk; Medycyna Praktyczna 2001
3/ www.pfm.pl (aib)
 

WZW TYPU A – ŻÓŁTACZKA POKARMOWA
WZW TYPU B
WZW TYPU C – ŻÓŁTACZKA C
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.