Baza chorób - Choroby układu pokarmowego

pokaż wszystkie

Diagnostyka chorób wątroby

Wczesna diagnoza = skuteczne leczenie

Im wcześniej podejmiemy leczenie wątroby zagrożonej poważną chorobą, czy zatruciem pokarmowym tym mniejsze skala uszkodzeń i tym samym szybsze i bardziej efektywne leczenie.


Obowiązuje czujność diagnostyczna!

Początkowe objawy chorób wątroby są mało uchwytne, nietypowe i często nie łączone z niewydolnością wątroby. Dlatego nie kojarzone z chorą wątrobą są np. zaburzenia trawienne wywołujące złe samopoczucie, ogólne zmęczenie bez powodu, bóle głowy, a później bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia. W tle tych dolegliwości może pojawić się osłabienie odporności i skłonność do infekcji bakteryjnych, wirusowych i drożdżakowych, czy alergia.


Wątroba znajduje się w okolicy podżebrowej prawej

W tej części ciała zajmuje znaczną część nadbrzusza i część lewego podżebrza. Od góry przykrywa wątrobę przepona, sąsiadem z dołu jest żołądek, a poniżej niego są jelita.Więcej o roli wątroby i jej nowoczesnym ziołolecznictwie - pod linkiem:

http://www.pfm.pl/u235/navi/200596Diagnostyka wątroby

Podstawowe funkcje wątroby można zbadać oznaczając we krwi wskaźniki – tzw. białka osocza, enzymy, takie jak transaminazy, fosfataza zasadowa czy gammaglutamylotransferaza. Razem z określeniem stężenia bilirubiny (główny barwnik żółci) oznaczenia te składają się na badania czasem określane jako tzw. próby wątrobowe, często wykonywane w celach diagnostycznych w praktyce szpitalnej czy ambulatoryjnej. Warto też wiedzieć, że zarówno niedobór niektórych białek produkowanych przez wątrobę, jak i nadmiar jest oznaką poważnych chorób wątroby. Niedobór albumin jest wskaźnikiem przewlekłych chorób miąższu, zaś nadmiar gamma-globulin wskazuje na marskość lub przewlekłe zapalenie wątroby.


Diagnostyka obrazowa wątroby

Wątrobę można dość dokładnie obejrzeć za pomocą ultrasonografu. Dlatego badanie USG wątroby stało się podstawą wstępnej diagnostyki chorób tego narządu. Jednak przy poważnych problemach zdrowotnych uzupełniającą metodą badania obrazowego wątroby jest bardziej precyzyjna tomografia komputerowa (TK). Zwłaszcza, że w ostatniej dekadzie XX wieku wprowadzono ulepszenia do tomografii komputerowej (np. metodę spiralną) oraz tzw. substancje cieniujące (barwnikowe), co łącznie pozwala na dokładne uwidocznienie szczegółów. Dane otrzymane w czasie badania nadają się do wtórnej obróbki komputerowo-obliczeniowej i mogą być przedstawiane jako obrazy trójwymiarowe.


Scyntygrafia wątroby

Na podstawie badania scyntygraficznego można wnioskować o ukrwieniu i poprawności metabolizmu wątroby. Dzięki tzw. statycznej scyntygrafii możemy ocenić poprawność budowy tego narządu, a także aktywności immunologicznej śledziony zwiększonej w ostrych i przewlekłych zapaleniach. Badanie rozpoczyna się od podania dożylnie specjalnego znacznika – izotopu promieniotwórczego. Znacznik wychwycony (po ok. 20 minutach) przez komórki wątroby – a następnie zarejestrowany i przetworzony komputerowo przez scyntygraf obrazuje mapkę wątroby z obszarami o różnym ukrwieniu i intensywności metabolizmu. Dzięki temu badanie ocenia zaawansowanie uszkodzenia miąższu wątroby występującego w procesach zapalnych i marskości wątroby oraz potrafi wykryć guzy wątroby słabo widoczne w badaniu ultrasonograficznym. W tym zakresie badanie to jest dokładniejsze i może uzupełniać wcześniejsze badanie ultrasonograficzne. Badanie nazywane jest również badaniem izotopowym wątroby. W podobny sposób prowadzi się scyntygrafię dróg żółciowych (cholescyntygrafię) oraz scyntygrafię naczyniaków wątroby.


oprac. mgr Edward Ozga Michalski
konsultacja dr n med. Janusz Ciok
gastrolog

Piśmiennictwo
1. Wywiad z prof. dr hab. med. Janem Hasikiem, Olgi Kunze ‘MOJE ZDROWIE’ 1998
2. Tomografia komputerowa wątroby, Dr hab. med. Ryszard Pacho1, lek. med. Maciej Michalak, lek. med. Magdalena Gola, lek. med. Małgorzata Andrzejewska – II Zakład Radiologii Klinicznej AM w Warszawie Kierownik: prof. dr hab. med. Bogdan Pruszyński; GASTROENTEROLOGIA - CZERWIEC 2003
3. Diagnostyka laboratoryjna, PZWL, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2001
4. Jak czytać i rozumieć wyniki badań lekarskich; Poradnik dla pacjenta ; lek. med. Izabela Barcińska, wyd. Literka
5. Vademecum diagnostyki i terapii; Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 1
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.