Baza chorób - Alergia

pokaż wszystkie

Związki chemiczne a egzema


Związki chemiczne alergenami kontaktowymi

Nowe technologie wywołują jakościowe zmiany w chemii domowej, warunkach pracy, chemicznym składzie leków. Wskutek tego stykamy się z nowymi alergenami, na które liczba uczuleń niekiedy szybko rośnie. Znane są jednak alergeny, które od dziesięcioleci wywołują wyprysk kontaktowy z niezmienną częstością. Zdarza się też, że dzięki współczesnym, czułym testom skórnym odkrywa się alergizację substancjami dotąd uznawanymi za bezpieczne, jak choćby wspomnianym wyżej złotem.


Młoda kobieta kupiła sobie nowe, efektowne kolczyki i naszyjnik, w skład których wchodził nikiel. Po krótkim czasie noszenia na płatkach usznych oraz na szyi pojawił się rumień oraz uwidoczniły się pod skórą liczne grudki i pęcherzyki wysiękowe. Później pojawił się wysięk i nadżerki skóry. Rozpoznanie przez alergologa - uczulenie na nikiel. Zdjęcie biżuterii wyeliminowało objawy uczulenia. Podobnymi alergenami kontaktowymi mogą być włókna sztuczne wytwarzane z ropy naftowej. z tzw. poliestru, które znajdziemy w prawie każdej tkaninie ubraniowej tj. w koszulach, ubraniach, materiałach obiciowych.Jakie popularne związki chemiczne wywołują egzemę?

Za uczulające substancje chemiczne uważa się najczęściej: składniki gumy, (lateks, przyspieszacze wulkanizacji, antyutleniacze),: opony, uszczelki; żywice epoksydowe (zwłaszcza utwardzacze do lakierów), rozpuszczalniki (terpentyna), związki akrylowe, barwniki ubrań, itp.

Ubrania, wyroby codziennego użytku

Alergenami kontaktowymi mogą być włókna sztuczne wytwarzane z ropy naftowej. z tzw. poliestru, które znajdziemy w prawie każdej tkaninie ubraniowej tj. w koszulach, ubraniach, materiałach obiciowych, zasłonach, itp. Alergenem może być również polietylen, z którego są wytwarzane popularne pojemniki na żywność i napoje; jak również poliwinyle używane do wyrobu materiałów skóropodobnych, zasłon łazienkowych, osłon przewodów elektrycznych, itp. jak też poliuretany - popularne wypełniacze materacy, na których śpimy.


Żywice epoksydowe

Żywice epoksydowe są źródłem zagrożenia zawodowego, dla osób używających je w swojej pracy. Alergiczny kontaktowy wyprysk obejmuje wówczas najczęściej twarz. ¬ródłem uczulenia są same żywice, jak też substancje lotne wydzielające się z utwardzaczy. Obecnie zasięg uczulenia na ten alergen się zmniejsza, gdyż robotnicy, w następstwie automatyzacji i hermetyzacji produkcji, mają coraz mniejszy bezpośredni kontakt z żywicami epoksydowymi. Niestety nadal możliwe jest uczulenie konsumentów, gdyż stwierdza się, że żywice te są dodawane do innych tworzyw sztucznych (np. PCV) i mogą stać się częścią plastikowych oprawek okularów, plastikowych rękawic, laminatów, itp.


Gumy i wyroby gumowe

Alergia kontaktowa na gumę jest spotykana często, gdyż uczula nie jeden, lecz kilka jej składników: przyspieszacze wulkanizacji, antyutleniacze, lateks, a liczba wyrobów gumowych stale rośnie. Przyspieszacze wulkanizacji i antyutleniacze wywołują wyłącznie wyprysk kontaktowy, nie wywołują innych rodzajów alergii. Te alergeny kontaktowe uczulają najczęściej pracowników zakładów wytwórczych i usługowych produkujących wyroby gumowe. Specyficznym problemem zdrowotnym stała się w ostatnich latach alergia na lateks.


Uczulenie na lateks

Ten alergen kontaktowy – składnik gumy – jest naturalną substancją, otrzymywaną z drzew Hevea brasiliensis. Zawiera ono obok innych składników białko roślinne, które silnie uczula. Do szybkiego wzrostu uczuleń na lateks przyczyniła się w ostatnich latach profilaktyka przeciw AIDS. Jej zasadą jest stosowanie prezerwatyw, oraz gumowych rękawic przez personel medyczny (w tym dentystyczny). Alergia na lateks ma różnorodne objawy, których jednym z najczęstszych jest kontaktowe zapalenie skóry, zapalenie spojówek, a nawet astma. Pewna, niewielka część uczulonych na lateks cierpi również na alergiczny wyprysk kontaktowy.


Gdzie lokalizują się zmiany skórne wywołane wyrobami gumowymi?

Umiejscowienie zmian na skórze całych stóp i podudzi, z wyraźną granicą poniżej kolan - u osób używających w pracy wysokich butów gumowych - sugeruje uczulenie na buty gumowe. U pracowników zakładów wulkanizacyjnych kontaktowy wyprysk alergiczny dotyczy najczęściej rąk i twarzy.


Terpentyna

Terpentyna - popularny rozpuszczalnik farb, składnik past do podłogi, maści, itp.- stanowiła niegdyś poważne źródło uczuleń. Główną lokalizacją zmian skórnych pod wpływem terpentyny są ręce i nogi. Test skórny na ten alergen kontaktowy był w latach 70-tych standardem. W ostatnich dekadach częstość tego uczulenia zasadniczo zmalała na skutek upowszechnienia się tańszych rozpuszczalników organicznych. Dotyczy to również Polski, a ostatnie dane dotyczące uczuleń w Polsce na ten alergen wykazują ogromny spadek.


Związki akrylowe

W tworzywach z plastiku uczulają związki akrylowe (np. metakrylan metylowy). Uczulenie występuje szczególnie często u zatrudnionych przy produkcji tych wyrobów, jak też u osób używających w pracy klejów akrylowych, czy farb akrylowych (malarze). Użytkownik uczula się rzadko, ponieważ po tzw. polimeryzacji związki akrylowe przestają być toksyczne chemicznie.


Oprac. mgr Edward Ozga – Michalski
Konsultacja Prof. dr hab. Andrzej Danysz
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.