Baza chorób - Alergia

pokaż wszystkie

Wstrząs anafilaktycznyWstrząs anafilaktyczny i anafilaksja
 
  Anafilaksja to zjawisko i objawy ostrej reakcji alergicznej wyzwalanej przez interakcje określonych alergenów z przeciwciałami IgE. Gwałtowna reakcja anafilaktyczna w swej najcięższej ogólnoustrojowej postaci zwana jest wstrząsem anafilaktycznym. Wstrząs anafilaktyczny charakteryzuje się bardzo dramatycznym przebiegiem i zagraża naszemu życiu.

  

Patomechanizm wstrząsu anafilaktycznego     Wstrząs anafilaktyczny to stan w którym nastąpiło zatrzymanie krążenia i oddychania wskutek gwałtownej reakcji alergicznej. Przyczyną jest wcześniejsze uwolnienie przez układ immunologiczny silnych destrukcyjnych mediatorów na czele z histaminą, działających na mięśnie gładkie i układ naczyniowy. W wyniku wydzielania histaminy zwiększa się nadmiernie przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych w całym organizmie oraz ma miejsce silne obkurczeniem dróg oddechowych. Jeżeli alergen zostanie przyjęty drogą doustną lub poprzez iniekcję, w ciągu sekund lub minut może dojść do wystąpienia zagrażającej życiu reakcji ogólnoustrojowej. Patogenną drogą do tej reakcji jest najmniej dwukrotne zetknięcie się organizmu z danym alergenem zwanym też antygenem. Po pierwszym kontakcie układ immunologiczny przygotowuje specjalne przeciwciała szybko wykrywające i chemicznie piętnujące dany alergen; po drugim wyzwala natychmiastową i gwałtowną reakcję antygen – przeciwciało. Skutkiem chorobowym są objawy anafilaksji:  wspomniane już zatrzymanie krążenia i oddychania, silnego skurczu i obrzęku oskrzeli, upośledzenie czynności wielu innych narządów ważnych dla życia. Konsekwencją może być nawet śmierć.


Do klasycznych objawów reakcji anafilaktycznej należą:

♦ świąd

♦ rumień całego ciała

♦ pokrzyka o różnym nasileniu

♦ gwałtowny spadek ciśnienia tętniczego do wartości nieoznaczalnych

♦ przyspieszenie lub co rzadziej zwolnienie czynności serca

♦ duszność,- świsty oddechowe

♦ trudność w wydechu

♦ świst krtaniowy

trudność w nabieraniu powietrza w wyniku obrzęku krtani

kurczowe bóle brzucha

wymioty

biegunka czasami krwista

Wystąpienie pełnego zespołu objawów poprzedza często uczucie lęku.Lista czynników mogących wywołać reakcję anafilaktyczną coraz bardziej się wydłuża:

Do najczęstszych należą:
skorupiaki i mięczaki,
orzechy,
warzywa strączkowe, seler,
ryby,
jajka,
produkty zbożowe,
mleko,
aspartam,
glutaminian sodowy,
nsulina,
penicylina,
aspiryna,
leki do znieczulania miejscowego i ogólnego
użądlenia owadów ( 0,5 - 5 % populacji ).
wysiłek fizyczny - ale anafilaksja spowodowana wysiłkiem jest szczególną i stosunkowo rzadką postacią występującą szczególnie u osób z astmą, katarem siennym i wysypkami uczuleniowymi.


Postępowanie profilaktyczne:

konsultacje z alergologiem lub immunologiem,absolutne unikanie czynników, które w przeszłości spowodowały gwałtowny anafilaktyczny odczyn ogólnoustrojowy,konieczne jest noszenie wisiorka lub bransoletki z informacją na jakie substancje uczulony jest właściciel,w portfelu lub torebce zamieszczenie karty zawierającej informacje na temat choroby,dokładne czytanie składu spożywanych produktów i przyjmowanych leków,jeśli to możliwe przeprowadzić odczulanie.


Pierwsza pomoc, gdy ma miejsce gwałtowna reakcja anafilaktyczna

musi być udzielona bezzwłocznie - każda minuta się liczy - natychmiast wzywać pomoc lekarską, zabezpieczyć substancję podejrzaną o wywołanie reakcji anafilaktycznej ofiary nie pozostawiać bez intensywnej opieki - gdyż utrata przytomności może wystąpić nagle i niespodziewanie, lekiem z wyboru jest epinefryna (adrenalina), która musi być podana natychmiast - osoby podatne na występowanie anafilaksji nie powinny się rozstawać z zestawami pierwszej pomocy, z zawartością i sposobem posługiwania się zestawem powinna się zapoznać cała rodzina chorego.

W aptekach dostępne są gotowe ampułkostrzykawki z adrenaliną (Fastjekt, Anahelp, Anakit), którą można samodzielnie podać  w razie wystąpienia objawów wstrząsowych - np. po użądleniu owada. Do tego jednak należy przygotować się przed wyjazdem na wakacje, ponieważ dawka wstrzykniętego leku i sposób podania muszą być wcześniej określone przez pediatrę.

lek. med. Marta Wysocka
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 

 
 

 
 
 
 
     
 

 
 
 
 
 
 
 
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.