Baza chorób - Alergia

pokaż wszystkie

Skóra nadwrażliwa?Powszechnie znane i cenione jest korzystne oddziaływanie kosmetyków na skórę, mniej mówi się o ich niekorzystnych własnościach uczulających. Tymczasem wiele kosmetyków i środków higieny osobistej, a ściślej mówiąc niektóre ich składniki są silnymi alergenami zdolnymi wywołać alergiczny wyprysk kontaktowy (lub z podrażnienia), zmiany fototoksyczne lub fotoalergiczne. Dzieje się to tym silniej i częściej, gdy nasza skóra jest nadwrażliwa!


Jak rozpoznać, że nasza skóra jest nadwrażliwa?

Po pierwsze trzeba przyjrzeć się swojej skórze bardzo uważnie, gdyż ten problem zdrowotny jest powszechny. Lekarze zauważyli, że wiele osób posiada skórę szczególnie wrażliwą, tj. posiadającą zwiększoną zdolność odczuwania bodźców, nasiloną reaktywność immunologiczną, osłabioną osłonę lipidową-kwasową i skórną. Objawami nadwrażliwości są: długotrwałe, nie mające konkretnej przyczyny /lub przewlekle nawracające/ swędzenie skóry,; pieczenie skóry oraz jej wzmożone napięcie.Czy nadwrażliwa skóra może być naturalnie podatna na uczulenie?

Tak! Przykładowo - substancje, które większość osób dobrze znosi na skórze, np. kwas mlekowy - wywołują u osób ze skórą nadwrażliwą odczucie nieznośnego pieczenia. U tych osób pojawia się częściej, niż u innych alergiczny wyprysk kontaktowy.


Czym ponadto zagraża silniejsza, niż przeciętnie reaktywność immunologiczna?

Zauważono, że wysoka reaktywność immunologiczna zagraża tzw. alergią wieloważną (nazywaną też, wieloprzyczynową). Oznacza to, że przyczyną wyprysku kontaktowego na skórze może być nie tylko kosmetyk, ale i lotny alergen (alergia wziewna) lub pokarm (alergia pokarmowa). Jak też odwrotnie, alergen kontaktowy - np. kosmetyk może wywołać objawy w drogach oddechowych, czy pokarmowych.


Jak samemu sprawdzić, czy nasza skóra reaguje nadwrażliwie na kosmetyk?

W przypadku osób o skórze nadwrażliwej możemy dokonać samemu wstępnego testowania kosmetyków - dla wyselekcjonowania tzw. neutralnych, nie zagrażających uczuleniem. Nakładamy próbkę każdego preparatu na bibułkę o powierzchni około 2 cm2 i przyklejamy ją specjalnym hipoalergicznym przylepcem do skroni na 5 kolejnych nocy. Testujemy najpierw: tusz do rzęs, tusz do powiek, ołówek do brwi, cień do powiek, podkład, inne kosmetyki koloryzujące. W podobny sposób, przynajmniej przez 5 kolejnych nocy powinno się testować wszystkie leki dermatologiczne kupowane bez recepty w aptece oraz preparaty pielęgnacyjne zostawiane dłużej na skórze - maści, maseczki, toniki, itp.


Osoby o skórze nadwrażliwej wymagają nadzoru lekarza alergologa

Metoda wstępnego testowania nie rozwiązuje wszystkich problemów osób o skórze nadwrażliwej - toteż powinni być oni pod stałym nadzorem lekarzem alergologa. Jednak jest to w przypadku uczulenia jedyny bezpieczny sposób przywrócenia pielęgnacji skóry przy pomocy kosmetyków i ochrony, przy pomocy środków higieny osobistej (mydeł, szamponów, pianki do golenia i wody po goleniu, pasty do zębów, dezodorantów,itp.).


Czy nadwrażliwość skóry wywołują choroby?

Tak. Chorobami, które mogą spowodować nadwrażliwość skóry są: już przebyte alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry, trądzik zaskórnikowy, wypryskowe zapalenie skóry, kontaktowe zapalenie skóry, z podrażnienia, trądzik grudkowaty lub zaskórnikowy, trądzik różowaty, okołoustne zapalenie skóry.


Nadwrażliwa skóra - jak diagnozuje się przyczyny nadwrażliwości?

Po pierwsze należy odstawić przynajmniej na 2 tygodnie wszelkie stosowane miejscowo kosmetyki, środki stosowane do makijażu, wody kolońskie, perfumy, dezodoranty oraz dostępne bez recept środki lecznicze i pielęgnacyjne do skóry. W tym okresie należy stosować wyłącznie mydła zawierające hipoalergiczne syntetyczne detergenty. Należy w tym czasie unikać kosmetyków i środków higieny zawierających takie substancje, jak: nadtlenek benzoilu, tretinoinę, kwas glikolowy, olejki eteryczne, alkohole i inne środki wysuszające lub drażniące skórę. W praktyce oznacza to unikanie wielu popularnych kosmetyków i środków higieny, poza wskazanymi przez lekarza alergologa środkami hipoalergicznymi.


Czy należy zmodyfikować sposób ubierania się i styl życia?

W okresie badania przyczyn alergii i nadwrażliwości jest to celowe, później zadecyduje o tym lekarz. Oznacza to, że w okresie badania przez lekarza przyczyn nadwrażliwości korzystnie jest zaprzestać uprawiania sportów, intensywnej rekreacji i innych zajęć grożących powtarzającymi się otarciami skóry, które mogą powodować wyprysk kontaktowy z podrażnienia. Dobrze jest też nosić luźne i miękkie ubranie, tak, aby nie spowodować podrażnień skóry przez ciasny. Szorstki ubiór, co również może wywołać wyprysk kontaktowy i uniemożliwić ustalenie, jaki kosmetyk powoduje uczulenie.


Proste zasady profilaktyczne dla osób o skórze nadwrażliwej :

♦  staraj się stosować kosmetyki w postaci pudru, zamiast maści, żeli, mleczek i płynów;
♦  używaj preparatów zmywalnych wodą, które mniej alergizują;
♦  stosuj tylko czarny tusz do rzęs, i ołówek do brwi i powiek, używaj jasnych cieni do powiek,
♦  wybieraj sypki podkład do twarzy, a jeśli w płynie to najlepiej na bazie oleju silikonowego, który rzadko uczula ;
♦  im mniej składników w kosmetyku - tym jest mniej alergizujący i bezpieczny w stosowaniu;
unikaj środków przeciw promieniowaniu UV zawierających tzw. estry PABA, kwas para-aminobenzoesowy i metoksycynamoniany;
♦  unikaj preparatów nie posiadających na opakowaniu pełnego składu chemicznego składników;
♦  co 3 miesiące wyrzucaj nie zużyte kosmetyki i zastępuj je nowymi.Oprac. mgr Edward Ozga - Michalski
Konsultacja prof. dr hab. Andrzej Danysz
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.