Baza chorób - Alergia

pokaż wszystkie

Przyczyny uczulenia na światło słoneczneALERGIA NA PROMIENIOWANIE ULTRAFIOLETOWE - UV


Jaki jest patomechanizm  alergii na słońce ?

Pod wpływem promieniowania ultrafioletowego (UVA) ulegają fotoaktywacji obecne w skórze substancje pochodzenia zewnętrznego, jak też niekiedy własne metabolity wytworzone wskutek chorób.  Substancjami tymi są przede wszystkim niektóre składniki leków, które stosujemy doustnie,  kosmetyków które nakładamy na skórę, niektóre substancje ziołowe oraz roślinne. Tego typu substancje fotoaktywe - oddając tkankom naszego ciała energię świetlną - uwalniają jednocześnie toksyczne wolne rodniki. Powoduje to uszkodzenie komórek skóry i ostry stan zapalny. Objawia się to zmianami i uszkodzeniami skóry - głównie rumieniem i obrzękiem oraz  pokrzywkami, bąblami, wypryskami, itp. Reakcja ta jest ograniczona zwykle do miejsca jednoczesnego zadziałania obu tych czynników - tj. promieniowania świetlnego i obecności substancji fototoksycznej.


Polekowa pokrzywka wywołana przez promieniowanie ultrafioletowe (UV) może pojawić się w okolicach odsłoniętych - na twarzy, karku, przedramionach. W widocznym przypadku wystąpił nasilony rumień, połączony z obrzękiem. Objawom towarzyszył silny świąd i pieczenie. Objawy utrzymywały się przez kilka dni. Lekarz specjalista, do którego zgłosiła się chora zaniepokojona nasileniem objawów oraz ich przewlekłością - stwierdził fotodermatozę.

Reakcje fototoalergiczne - czyli  uczulenie na światło słoneczne

Mechanizm uczulenia na światło słoneczne jest następujący - pod wpływem energii świetlnej obecne w organizmie wyżej wymienione cząsteczki fotoaktywne - związki chemiczne z pokarmów, leków, kosmetyków, jak też własne toksyczne metabolity wytworzone w czasie niektórych chorób - przekształcają się w alergeny!  Są  to już całkiem nowe substancje, które powstają z w/w związków chemicznych, które łączą się w trwałe kompleksy z białkami komórek skóry. Te nowe złożone związki zawierają już uczulającą cząstkę białka, są czyśm obcym dla ustroju i dlatego traktowane są jak alergeny. Wstarczy teraz dłuższa lub krótsza ekspozycja słoneczna, aby uruchomić reakcję obronną układu odpornościowego, który myli reakcje fotoalergiczne z atakiem zarazków. Skutkiem jest ostry miejscowy stan zapalny skóry wywołujący pokrzywkę, obrzęk i inne objawy skórne.Gdzie najczęściej zlokalizowane są zmiany skórne pod wpływem słońca?
 
Zmiany skórne są zwykle ograniczone do miejsc odsłoniętych, a więc - twarz, szyja, dekolt, ręce, podudzia. Ale uwaga! Promienie słoneczne mogą przenikać również przez ubranie.


Czym zatem jest alergia "na słońce"?

Alergia - jest w dużym uproszczeniu - utrwaleniem się reakcji fototoksycznej. Zmienione chemicznie w organizmie związki fotoaktywne - najczęściej leki i kosmetyki - organizm postrzega, jako niebezpieczne dla zdrowia alergeny. Wytwarza więc stale odnawialne przeciwciała do ich zwalczania, wskutek czego reakcja uczuleniowa staje się szybsza i powtarzalna.


Jakie są objawy alergii na światło?

Odczyny fotoalergiczne mogą mieć charakter pokrzywki - występują bąble, jak po oparzeniu pokrzywą. Pokrzywka może być połączona z obrzękiem, świądem i pieczeniem skóry. Objawy częściej jednak przypominają tzw. wyprysk kontaktowy - widoczny jako zaczerwienienie, z obecnością grudek, czasem sączących. Może im towarzyszyć świąd.


Jak szybko, po opalaniu się występują objawy uczulenia?

Do powstania pokrzywki i innych objawów niezbędny jest pewien czas inkubacji. Reakcja występuje zwykle w ciągu 24 - 48 godzin od ekspozycji ciała na słońce. Objawy alergii mogą się pojawiać w miejscu odległym od zadziałania danego czynnika.


Jakie leki zagrażają uczuleniem na słońce?

Najczęściej wymienia się: sulfonamidy (np. Biseptol), sulfonamidowe środki przeciwcukrzycowe (Diabetol, Chloropropamid), niektóre środki moczopędne i środki uspokajające. Jeśli stosujemy tego typu leki powinniśmy dowiedzieć się do lekarza prowadzącego, czy nie powodują one alergii.


A kosmetyki?

Z fotoalergicznych surowców kosmetycznych - stosowanych np. do kremów, maści i masaży aromaterapeutycznych - należy wymienić niektóre olejki eteryczne np. bergamutkowy (dodawany również do perfum), olejek z dziurawca, czy z arcydzięgla. Fotoalergizujące może być też picie naparów ziołowych z tychże ziół.


Czy możliwe jest alergiczne uczulenia na samo światło?

Tak, należy wziąć pod uwagę, że odczyny fotoalergiczne mogą pozostawiać nadwrażliwość na światło - tj. powodować powstawanie zmian pod wpływem samego promieniowania. Taka sytuacja dotyczy np. osób chorych na toczeń układowy, czy toczeń rumieniowaty (choroby uwarunkowane genetycznie w wyniku, których powstają w organizmie samoistnie substancje fototoksyczne, np. porfiryna). Dotyka też osoby cierpiące na brak syntezy melaniny - barwnika dającego skórze brązowy kolor opalenizny, tj. chorujące na fenyloketonurię i bielactwo wrodzone.


Czy preparaty przeciwsłoneczne chronią przed uczuleniem na promienie UV?

Tak, silne, nowoczesne preparaty w postaci kremów ochronnych o pełnym spektrum protekcji chronią zarówno przed promieniowaniem UVB, jak i UVA. Profilaktyczne stosowanie tego typu preparatów zwłaszcza zawierających tlenek cynku, może zmniejszyć np. ryzyko przebarwień skóry. Wykazano też, że nie tylko zapobiegają one zmianom skórnym, lecz także mogą umożliwiać regenerację uszkodzeń. Z doświadczeń lekarzy wynika, że filtry ochronne są pomocne, zwłaszcza po odstawieniu leku.


Co jeszcze należy uczynić, aby nie dopuścić do uczulenia na słońce?

Najważniejszym zadaniem pacjenta jest sprawdzenie w ulotce informacyjnej leku (czy kosmetyku leczniczego) - tzw. interakcji i działań niepożądanych. O to samo należy też dokładnie wypytać lekarza. Niestety nie wszyscy pacjenci to czynią. Oczywistym jest, że kiedy już wiemy o zagrożeniu, ze strony słońca - powinniśmy w ciepłej porze roku unikać silnego napromieniowania. Jak to czynić? Należy unikać wystawiania odkrytego ciała na słońce oraz spacerów i załatwiania spraw w lecie w godzinach okołopołudniowych - tj. 11 - 15. A ponadto pomocna jest parasolka przeciwsłoneczna i kapelusz z obszernym rondem. Zachowanie środków ostrożności pozwoli uniknąć niepotrzebnych cierpień. Oczywiście, jeśli przyjmujemy wspomniane wyżej leki lub stosujemy kosmetyki - rezygnujemy z solarium i górskiego słońca w zimie.


Oprac. mgr Edward Ozga Michalski
Konsultacja prof. dr hab. med. Andrzej Danysz
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.