Baza chorób - Alergia

pokaż wszystkie

Leki i kosmetyki a egzemaJakie leki są częstymi alergenami kontaktowymi?

Do alergenów kontaktowych zalicza się niektóre leki – m.in. stosowane zewnętrznie – antybiotyki (neomycynę, gentamycynę, detreomycynę), vioform, kit pszczeli, balsam peruwiański, kortykosteroidy, sulfonamidy, leki przeciwgrzybicze, znieczulające.Antybiotyki, środki przeciwbakteryjne.

Najczęściej kontaktowe zapalenie skóry jest związane ze stosowaniem neomycyny, antybiotyku stosowanego w wielu kremach i maściach. Alergiczny wyprysk kontaktowy może pojawić się także w wyniku miejscowego stosowania penicyliny. Przykładowo obecność zmian chorobowych na skórze powiek i wokół oczu może sugerować uczulenie na neomycynę (i rtęć), jeśli chory stosuje przewlekle krople do oczu. Te, bowiem substancje są częstymi składnikami kropli do oczu. Często uczulają też tetracykliny, (np.oksykort), ponieważ wiele maści i aerozoli z tym antybiotykiem jest sprzedawana bez recepty. Wśród specyfików przeciwbakteryjnych alergenami kontaktowymi są: pochodne hydroksychinolinowe (vioform). Zdarzają się uczulenia na jodynę i chlorheksydynę.


Kortykosteroidy

Nadwrażliwość na stosowane zewnętrznie kortykosteroidy dość długo trudno było wykazać, gdyż silny efekt farmakologiczny maskuje ich działanie alergizujące. Jednak badania u 7238 chorych na wyprysk kontaktowy ( w 17 ośrodkach europejskich) wykazały niezbicie, że uczulenie na ten lek występowało u 2,6% badanych. Najczęściej obserwowano je u chorych z atopowym zapaleniem skóry (21% uczuleń), z wypryskiem kontaktowym zawodowym (14%). U chorych tych zajęte były zwłaszcza ręce i podudzia, nieraz twarz, natomiast pozostałe okolice ciała – bardzo rzadko.


Niektóre leki zagrażają fototoksycznym i i fotoalergicznym uszkodzeniem skóry

Uwaga: podczas opalania się niektóre leki zagrażają "fototoksycznym" uszkodzeniem skóry
Promienie słoneczne padając na skórę mogą wywołać reakcje fototoksyczne i fotoalergiczne. Reakcje fototoksyczne zachodzą wówczas, gdy po pochłonięciu energii świetlnej przez skórę (głównie UVA) - pewne substancje chemiczne obecne w organizmie ulegają fotoaktywacji. Substancjami tymi są przede wszystkim leki, które stosujemy doustnie, lub leki i kosmetyki, które nakładamy na skórę; również niekiedy substancje ziołowe (np. ekstrakt z dziurawca). Zawarte w lekach substancje fotoaktywe oddając tkankom naszego ciała energię świetlną, uwalniają jednocześnie toksyczne wolne rodniki. Powoduje to uszkodzenie komórek skóry i ostry stan zapalny. Reakcja ta jest ograniczona zwykle do miejsca jednoczesnego zadziałania obu tych czynników - tj. promieniowania świetlnego i obecności substancji fototoksycznej.

Alergia "na słońce"  
Jakie kosmetyki mogą być alergenami kontaktowymi?

Kontaktowe zapalenie skóry może powodować bardzo szeroka gama kosmetyków – od cieni do powiek, aż po lakier do paznokci. Uczulają mieszaniny syntetyków zapachowych, niektóre olejki eteryczne, kalafonia, niektóre konserwanty kosmetyków, np. nipaginy.

Uczulenie na kosmetyki  Oprac. mgr Edward Ozga–Michalski
Konsultacja Prof. dr hab. Andrzej Danysz
 
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.