Baza chorób - Alergia

pokaż wszystkie

Leczenie egzemyEgzema to poważny problem chorobowy i społeczny


Młoda kobieta kupiła sobie nowe, efektowne kolczyki i naszyjnik, w skład których wchodził nikiel. Po krótkim czasie noszenia na płatkach usznych oraz na szyi pojawił się rumień oraz uwidoczniły się pod skórą liczne grudki i pęcherzyki wysiękowe. Później pojawił się wysięk i nadżerki skóry. Rozpoznanie przez alergologa - uczulenie na nikiel. Zdjęcie biżuterii wyeliminowało objawy uczulenia. Podobnymi alergenami kontaktowymi mogą być włókna sztuczne wytwarzane z ropy naftowej. z tzw. poliestru, które znajdziemy w prawie każdej tkaninie ubraniowej tj. w koszulach, ubraniach, materiałach obiciowych.Bardzo wiele osób choruje latami i nie może rozpoznać substancji wywołującej egzemę
 
Oznacza to dla tych osób dotkliwe chorobowe zmiany skórne: rumień, liczne grudki i pęcherzyki, wysięk i nadżerki skóry. Te objawy tak deprecjonują wygląd i samopoczucie chorego, że zwykle powodują silną depresję i niezdolność do pracy. Nieznajomość alergenów i w związku z tym niemożność ich unikania – wpływa na pogłębianie się choroby i na poważną utratę zdrowia i pozycji społeczno-zawodowej.


Czy chory może sam rozpoznać alergen?

Niekiedy część chorych potrafi sama zidentyfikować uczulające substancje. Nie jest to jednak łatwe i w większości przypadków dopiero doświadczony alergolog-dermatolog potrafi naprowadzić chorego na przyczynę jego uczulenia.


Co utrudnia rozpoznanie przyczyny uczulenia?

Utrudnieniem jest podobieństwo objawów wyprysku kontaktowego alergicznego i niealergicznego. Rozpoznanie należy więc potwierdzać specjalnymi testami kontaktowymi.


Jaka jest procedura rozpoznania alergenu?

Zasadą jest wykonanie testów naskórkowych (tzw. próby płatkowe) w celu wykrycia konkretnego alergenu odpowiedzialnego za zmiany skórne.


Leczenie egzemy  ( leczenie alergicznego wyprysku kontaktowego )

Ciągle najskuteczniejszym lekarstwem jest unikanie alergenu – po jego uprzednim wykryciu. Stałe wyeliminowanie alergenu – np. poprzez zmianę wykonywanej pracy, czy staranne unikanie kontaktu z przedmiotami i substancjami, które uczulają – prowadzi do tego, że wypryski skórne powinny zaniknąć, a stan zdrowia ulec normalizacji. Niekiedy jednak wykrycie alergenu przeciąga się zbytnio w czasie. Zdarza się też, że całkowite unikanie kontaktu z alergenem nie jest niemożliwe. W takiej sytuacji powinniśmy podjąć leczenie farmakologiczne.


Jakie leki są pomocne w leczeniu wyprysku kontaktowego?
 
Leczenie miejscowe zależy od stopnia nasilenia zmian skórnych, tj. od tego, czy stan zapalny skóry jest ostry, czy przewlekły. W zależności od tego lekarz zastosuje okłady odkażające ( roztwór taniny, azotanu srebra, antybiotyki w aerozolu, czy krótkotrwale działające kortykosteroidy ). Leczenie ogólne opiera się na preparatach przeciwhistaminowych, które zmniejszają stan zapalny skóry i świąd. Jednym z najnowszych leków z tej grupy jest feksofenadyna. Kortykosteroidy stosuje się tylko w przypadku bardzo nasilonych zmian i nieustępowania ich pod wpływem leków antyhistaminowych.

Uwaga: zbliżone objawy do egzemy powoduje pokrzywka  - ostra i przewlekła.

Ostra pokrzywka i obrzęk naczynioruchowy
Przewlekła pokrzywka i obrzęk naczynioruchowy

Oprac. mgr Edward Ozga – Michalski
Konsultacja Prof. dr hab. Andrzej Danysz
 
 
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.