Baza chorób - Alergia

pokaż wszystkie

Leczenie alergii wywołanej przez kosmetykiPowszechnie znane i cenione jest korzystne oddziaływanie kosmetyków na skórę, mniej mówi się o ich niekorzystnych własnościach uczulających. Tymczasem wiele kosmetyków i środków higieny osobistej, a ściślej mówiąc niektóre ich składniki są silnymi alergenami zdolnymi wywołać alergiczny wyprysk kontaktowy (lub z podrażnienia), zmiany fototoksyczne lub fotoalergiczne. Pilnym problemem staje się wówczas leczenie alergii na kosmetyki!

Na czym polega leczenie alergii kontaktowej na kosmetyki?

W alergii kontaktowej na kosmetyki i środki higieny osobistej podstawą terapii jest tzw. leczenie "przyczynowe". Polega ono na całkowitym wyłączeniu z codziennego użytku środka, który wywołuje uczulenie. Zasadność tego leczenia jest oczywista. Problem pojawia się w przypadku trudności z wykryciem alergenu. Wówczas, aż do momentu wykrycia przyczyny uczulenia niezbędne jest stosowanie farmakoterapii.Czy w czasie leczenia można używać kosmetyków?

Kłopotliwym problemem lekarza jest usilne dążenie pacjentów, a zwłaszcza pacjentek do przywrócenia zabiegów kosmetycznych. Niestety, jak wynika z praktyki medycznej - powrót do zabiegów kosmetycznych zagraża ponownym kontaktem z alergenami. Dotyczy to zwłaszcza przywrócenia środków do makijażu, które są jednym z najczęstszych alergenów.


Czy "trochę" przeterminowane kosmetyki są zagrożeniem dla skóry wrażliwej?


Są nawet dużym zagrożeniem. Prawie wszystkie przeterminowane kosmetyki, w tym również hipoalergiczne pod wpływem utlenienia stają się silnymi alergenami. Osoby o skórze nadwrażliwej powinny wyrzucać nie zużyte preparaty nie później, niż 1 dzień po upływie terminu ważności.
 

Leczenie alergii której przyczyny nie jesteśmy w stanie ustalić?

Leczenie zależy od nasilenia zmian skórnych, tj. od tego, czy stan zapalny skóry jest ostry, czy przewlekły. W zależności od tego lekarz zastosuje okłady odkażające:
- roztwór taniny, azotanu srebra,itp.
- antybiotyki w aerozolu
- czy krótkotrwale działające kortykosteroidy.


Leczenie ogólne opiera się na preparatach przeciwhistaminowych

Preparaty antyhistaminowe zmniejszają stan zapalny skóry i świąd. Doustne kortykosteroidy stosuje się tylko w przypadku bardzo nasilonych zmian i nieustępowania ich pod wpływem leków antyhistaminowych.

Bezpieczeństwo leków antyhistaminowych

Jak przywracać zabiegi kosmetyczne po ustąpieniu objawów skórnych?

Po eliminacji alergenów i po ustąpieniu objawów skórnych można zacząć pielęgnację skóry od stosowania jedego środka mało uczulającego - najlepiej wyprodukowany ze specjalnie dobranych, małouczulających substancji, tzw. hipoalergiczny.


Dopiero po kilku tygodniach można dołączać kolejne wyselekcjonowane kosmetyki.

Przykładowa kolejność to: szminka, puder, sypki róż. Zasadą jest sprawdzanie kolejnych kosmetyków, znaną nam już metodą testów skórnych.


Jak przywracamy stosowanie kosmetyków, gdy mamy skórę nadwrażliwą...

W przypadku skóry nadwrażliwej można testowania dokonać samemu. Nakładamy próbkę każdego preparatu na bibułkę o powierzchni około 2 cm2 i przyklejamy ją specjalnym hipoalergicznym przylepcem do skroni na 5 kolejnych nocy. Testujemy najpierw: tusz do rzęs, tusz do powiek, ołówek do brwi, cień do powiek, podkład, inne kosmetyki koloryzujące. W podobny sposób, przynajmniej przez 5 kolejnych nocy powinno się testować wszystkie leki dermatologiczne kupowane bez recepty w aptece oraz preparaty pielęgnacyjne zostawiane dłużej na skórze - maści, maseczki, toniki, itp.


Testowanie wymaga jednak stałego nadzoru lekarza alergologa

Chociaż metoda testowania jest pracochłonna i wymaga stałego kontaktu z lekarzem alergologiem - jest to jedyny bezpieczny sposób przywrócenia pielęgnacji skóry przy pomocy kosmetyków i ochrony, przy pomocy środków higieny osobistej(mydeł, szamponów, pianki do golenia i wody po goleniu, pasty do zębów, dezodorantów,itp.).

Gdy moja skóra jest nadwrażliwa


Oprac. mgr Edward Ozga - Michalski
Konsultacja prof. dr hab. Andrzej Danysz
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.