Baza chorób - Alergia

pokaż wszystkie

Leczenie alergii na zwierzętaLECZENIE ALERGII NA ZWIERZĘTAOd czego zaczyna się leczenie alergii na zwierzęta?

Najskuteczniejszym sposobem leczniczym jest usunięcie zwierzęcia z domu, a w przypadku narażenia zawodowego - zmiana pracy. Unikanie narażenia na alergeny zwierzęce nie tylko łagodzi, ale i prowadzi do ustąpienia objawów chorobowych. Ważne jest uświadomienie sobie, że miejscem nagromadzenia alergenów zwierzęcych w domu są dywany, a zwłaszcza materace. Te ostatnie, jeśli pozwalają na to możliwości finansowe najlepiej wymienić na nowe. U osób, dla których nie jest możliwe unikanie kontaktu ze zwierzęciem, konieczne może być leczenie farmakologiczne


Jakimi lekami leczymy alergię na zwierzęta?

Stosujemy te same leki, jak w innych rodzajach alergii, tj. leki przeciwhistaminowe, beta-mimetyki wziewne w astmie. Należy jednak liczyć się z tym, że w przypadku ponownego narażenia się na wysokie dawki alergenu, objawy mogą powrócić, mimo stosowania odpowiednich leków.


Czy immunoterapia na alergeny zwierzęce jest zalecana?

W tym przypadku nie jest zalecana w pierwszej kolejności, gdyż stosunkowo łatwo, w porównaniu z innymi rodzajami alergii można usunąć nośnika alergenów - zwierzę ze swego otoczenia. Warto też zauważyć, że wyciągi alergenów zwierzęcych służące do odczulania są gorzej wystandaryzowane niż np. alergeny pyłków, a więc i ich skuteczność nie jest porównywalna. Nie mniej w przypadkach dokuczliwej astmy wywołanej alergenem wszędobylskiego kota udaje się tą metodą zmniejszać objawy szczególnie dokuczliwego objawu alergii, jaką jest astma.


Kiedy zaleca się odczulanie na alergeny zwierzęce?

Wówczas, kiedy narażenie na alergeny zwierzęce ma charakter zawodowy i chory nie może lub nie chce zmienić pracy - np. rolnicy, weterynarze, pracownicy zoo, itp. Immunoterapia może być wówczas jedyną szansą na kontynuację wykonywania zawodu. Odczulani powinni być również chorzy z bardzo nasilonymi objawami alergii, u których narażenie się na niewielkie stężenia alergenu prowadzi do ciężkich objawów klinicznych.


Jak sobie można pomóc samemu, jeśli nie możemy zmienić pracy lub trudno jest usunąć hodowlę kotów z mieszkania sąsiada?

W przypadkach, gdy usunięcie zwierzęcia z najbliższego otoczenia (dom, praca) nie jest możliwe, staramy się zmniejszyć ilość uwalnianych alergenów lub ich rozpowszechnianie następującymi metodami:

♦  Usuwamy z domu wyścielane miękkim obiciem meble, dywany itp. Powinno się stosować łatwo zmywalne wykładziny podłogowe i dbać o ich regularne mycie środkiem dezynfekującym (skuteczny jest 3% kwas taninowy, denaturujący białka, zwłaszcza kota, ale nie działający na alergeny ptaków).

♦  W sypialni nie dopuszczamy do przebywania zwierząt, ponieważ tutaj spędzamy blisko 1/3 doby. Zaleca się stosowanie pokrowców, ze specjalnych tkanin na materace i pościel, co zabezpiecza przed osadzaniem się bardzo drobnych alergenów zwierzęcych w materacach i pościeli i wydobywaniem się na zewnątrz pod wpływem nacisku. Wskazane jest stosowanie odkurzaczy z odpowiednim filtrem.

♦  W laboratoriach ze zwierzętami, aby zmniejszyć stężenie alergenów, zaleca się użytkowanie odzieży ochronnej, specjalnych masek, gogli, wydzielenie przestrzeni laboratoryjnej, w której przebywają zwierzęta oraz stosowanie wyciągów i barier powietrznych.

♦  W hodowli domowej, czy rolniczej tak pielęgnujemy zwierzęta, aby zmniejszyć wzrost i łuszczenie się naskórka, rozsiewanie pierza, sierści, ulatnianie się moczu. Dbałość o higienę siedlisk, zdrowie, odpowiednie żywienie i mycie, należyta opieka weterynaryjna zmniejsza wytwarzanie alergenów.


ROZPOZNAÆ ALERGEN  TO NIEMAL ULECZYÆ SIĘ


Jak rozpoznajemy zwierzę na które jest się uczulonym?

Najlepszym, co może uczynić alergik, to ustalić na jakie zwierzę jest uczulony i starać się je usunąć ze swego otoczenia. Stąd niezwykle ważna jest wiedza o tym, jakie zwierzęta uczulają. Niekiedy możemy to ustalić sami, gdy pozbywamy się domowego zwierzęcia i uzyskujemy poprawę zdrowia. Jeśli np., u dziecka lub innego domownika występują objawy całorocznego alergicznego nieżytu nosa lub początek astmy, a w domu trzymany jest kot lub pies - to nasze podejrzenia powinny być skierowane w pierwszym rzędzie na te czworonogi. Ponieważ jednak możemy popełnić błąd i niepotrzebnie pozbyć się ukochanego zwierzaka, lepiej jest poprosić o pomoc doświadczonego alergologa, który przeprowadzi z nami wywiad lekarski i metodą dedukcji, ustali przyczynę alergii. Nie zawsze jest to tylko jedno źródło uczulenia.


Czy uczulenie na kota lub psa wyklucza inne przyczyny alergii?

Nie, nie wyklucza. Ważnym jest określenie wszystkich stałych kontaktów z różnymi zwierzętami i innych rodzajów uczulenia. Istotne jest nie tylko ustalenie związku objawów choroby z kontaktem ze zwierzęciem, ale także stwierdzenie ustępowania alergii w izolacji od zwierzęcia np. podczas wakacji lub weekendu. Możliwa jest też alergia na roztocza, której objawy mogą być podobne, jak na psa lub alergia na świnkę morską, czy alergia na chomika.


Jak potwierdzić ustalenia wywiadu, co do źródła alergenów?

Rozpoznanie alergii na zwierzęta przy pomocy wywiadu powinno być potwierdzone testami skórnymi, najlepiej wykonanymi metodą nakłucia naskórka (test punktowy). Interpretując testy skórne należy pamiętać, że wykazują one jedynie obecność swoistych przeciwciał IgE reagujących na alergeny zwierzęce, ale nie dowodzą, że widoczne objawy są skutkiem reakcji alergicznej. Konieczna jest więc zgodność testu skórnego z rozpoznaniem sytuacyjnym dokonanym w wywiadzie lekarskim.


Oprac. mgr Edward Ozga Michalski
Konsultacja prof. dr hab. med. Andrzej Danysz
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.