Baza chorób - Alergia

pokaż wszystkie

Leczenie alergii na jad owadów
Ogólną zasadą jest, że gdy użądli osa, pszczoła, czy inny równie groźny owad postępowanie zależy od rodzaju owada i nasilenia odczynu zapalnego. Ważnym jest aby naszą reakcję ukierunkowało doświadczenie, że uprzednie użądlenia nie powodowały silnego obrzęku lub nawet wstrząsu anafilaktycznego?Leczenie słabej miejscowej reakcji na ukąszenie owada


 Jeśli jest to kolejna, niewielka miejscowa reakcja ustrojowa (niewielki obrzęk, rumień i ból lub pieczenie) - po uprzednim dokładnym wyciągnięciu żądła wystarczą zimne okłady łagodzące ból i pieczenie. Można je robić także z specjalnych żeli przeciwobrzękowych, przeciwhistaminowych lub zwykłej sody oczyszczonej wydatnie zmniejszającej obrzęk.


Leczenie średnio nasilonej reakcji ogólnoustrojowej na ukąszenie - tzw. uogólnionej

Jak powinniśmy się zachować, jeśli jesteśmy alergikiem i po ukąszeniu przez osą czy pszczołę przechodzimy średni lub silny wstrząs anafilaktyczny?  Jeśli wcześniej ukąszenie osy, czy pszczoły wywołały: omdlenie, zaworty główy, złe samopoczucie, biegunkę, itp. - to w takim przypadku powinniśmy możliwie szybko udać się do lekarza. Wprawdzie nie zawsze niezbędne jest podawanie leków, - np. antyhistaminowych - konieczna jest jednak obserwacja. W ponad 50% przypadków odczyn uczuleniowy pojawia się prawie natychmiast, ale może on nastąpić także po kilku godzinach, a nawet dniach. Lekarz powinien też uwzględnić możliwość odczulania, które zabezpiecza przed wstrząsem anafilaktycznym.


Leczenie silnej reakcji ogólnoustrojowej - silny obrzęk naczynioruchowy, obrzęk krtani, skurcz oskrzeli, wstrząs anafilaktyczny

Stosuje się przede wszystkim: adrenalinę, beta2-mimetyki, leki przeciwhistaminowe i glikokortykosteroidy (doustne i dożylne).


Czy można się zabezpieczyć przed skutkami wstrząsu anafilaktycznego?

 
Alergicy zwykle noszą ze sobą niezbędne leki. Są to najczęściej preparaty antyhistaminowe. W razie silnego uczulenia na jad owadów mogą się one okazać zbyt słabe. Dlatego lekarze zalecają osobom z grupy ryzyka  (głównie osobom silnie uczulonym na jad owadów oraz osobom narażonym na częste użądlenia ) - noszenie przy sobie  specjalne zestawy leków przeciwwstrząsowych ratujących życie (jednym z nich jest adrenalina!), które chory może sam sobie wstrzyknąć. Innym jeszcze lepszym zabezpieczeniem jest odczulanie.
 

Kto więc powinien poza uczulonymi powinien się odczulać na jad owadów?
 

Na częste użądlenia szczególnie narażeni są wczasowicze, rolnicy, ogrodnicy, a zwłaszcza pszczelarze. Reagują oni jednak znacznie słabiej, gdyż są w sposób naturalny - przez częste użądlenia - odczulani. Jak widać, jest to metoda bardzo skuteczna, a w przypadku medycznego zabiegu bezpieczna i bezbolesna. Chroni w 100 proc. przed działaniem jadu os i 75-80 proc. pszczół - od roku do 5 lat.


Jak ustalić, kto powinien się zaopatrzyć w adrenalinowy zestaw przeciwwstrząsowy?

Badania diagnostyczne u alergików i innych osób z grupy ryzyka w celu wykrycia uczulenia to:
1) testy skórne (punktowe, a w razie wyniku ujemnego - śródskórne)
2) oznaczenie alergenowo swoistych przeciwciał IgE -  test RAST  lub jego modyfikacje.
3) stężenie tryptazy w surowicy krwi.
U osób z przebytą reakcją anafilaktyczną -silne uczulenie na jad owada potwierdza dodatni wynik testu skórnego z alergenem jadu lub obecność w surowicy przeciwciał IgE swoistych dla jadu.

Odczulanie na jady owadów błonkoskrzydłych, czyli os, szerszeni i pszczół - metoda stosowana w Polsce

Odczulanie poprzedzone jest wykonaniem badań diagnostycznych, mających na celu identyfikację owada, polega na wykonaniu testów skórnych z jadami owadów i oznaczeniu odpowiednich przeciwciał w surowicy. Po zakwalifikowaniu do grupy ryzyka pacjent otrzymuje siedem do dziesięciu wzrastających dawek szczepionki antyjadowej. Odczulanie na jad owadów błonkoskrzydłych może być przeprowadzane w systemie ultraszybkim, tzw. ultrarush. W metodzie tej pacjent otrzymuje w/w dawki surowicy co 30 minut, a następnie jest obserwowany przez jedną dobę na oddziale szpitalnym.  Już po jednej dobie osoba uczulona, może być „niewrażliwa” na użądlenie, ale do podtrzymania wytworzonej odporności na jad należy kontynuować podawanie dawek szczepionki, początkowo w odstępach 1 i 2-tygodniowych, a następnie 6- lub 8 tygodniowych przez okres kilku lat, w zależności od predyspozycji danego organizmu.


Kto może przepisać odczulanie?
 
Właściwym decydentem jest tylko lekarz-alergolog. Po przeprowadzeniu odpowiednich testów skórnych i oznaczeniu swoistych przeciwciał może stwierdzić, czy reakcja na jad owadów jest reakcją alergiczną (lub nie) - i w zależności od tego zalecić odpowiednie odczulanie. Jedno jest pocieszające. Nadwrażliwość na jad owadów jest procesem samoograniczającym, tzn. na każde następne użądlenie organizm na ogół - choć nie zawsze - reaguje słabiej. .

oprac. mgr Edward Ozga Michalski
konsultacja prof. dr hab. med. Andrzej Danysz 
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.