Baza chorób - Alergia

pokaż wszystkie

Kosmetyk alergizujący - jak wykryć?Powszechnie znane i cenione jest korzystne oddziaływanie kosmetyków na skórę, mniej mówi się o ich niekorzystnych własnościach uczulających. Tymczasem wiele kosmetyków i środków higieny osobistej, a ściślej mówiąc niektóre ich składniki są silnymi alergenami zdolnymi wywołać alergiczny wyprysk kontaktowy (lub z podrażnienia), zmiany fototoksyczne lub fotoalergiczne.

Do czego zacząć badanie - jaki kosmetyk nas uczula?

Po pierwsze należy odstawić wszystkie kosmetyki i środków higieny, które podejrzewamy o wywoływanie alergii! Po rezygnacji z używania wszystkich kosmetyków i środków higieny osobistej na okres około dwóch tygodni - zwykle zanikają chorobowe objawy skórne wywołane wypryskiem alergicznym.Testy płatkowe

Jeśli osiągniemy pożądany efekt zdrowej skóry - należy się poddać badaniu na alergeny kontaktowe - tj. wykonać tzw. naskórkowe testy płatkowe. Naskórkowe testy płatkowe służą wykrywaniu uczuleń typu kontaktowego. Potwierdzają (bądź nie potwierdzają) podłoże alergiczne zmian wypryskowych skóry i zarazem są testem wykrywającym alergizujące kosmetyki. W tym celu używa się podejrzanych kosmetyków, jako próbników testujących reakcję zdrowej skóry.


Jak przebiega testowanie?

Na na niezmienioną skórę pleców pacjenta nakłada się krążki bibuły (o wymiarach 1x1cm) nasączonej alergenem o odpowiednim stężeniu oraz test kontrolny z neutralnym podłożem i pozostawia się je na 48 godzin. Następnie zdejmuje się krążki i ocenia, w których miejscach doszło do wystąpienia zmian wypryskowych. Zmiany skórne wywołane w ten sposób mają postać alergicznego wyprysku.  Stopień intensywności tych zmian - wobec próby kontrolnej powinien wstępnie ujawnić alergizujący kosmetyk.


Reakcję skóry na podejrzane kosmetyki bada się dwukrotnie

Pierwszy odczyt ma na celu wskazanie podejrzanych preparatów kosmetycznych, perfum, szamponów, itp. Decydujące znaczenie ma drugi odczyt wykonany po dwóch dobach. W tym czasie wygasają tzw. reakcje nieswoiste /np. wyprysk z podrażnienia/, a zmiany alergiczne stają się bardziej wyraźne. Dzięki temu drugiemu odczytowi - można ustalić listę kosmetyków i znajdujących się w nich substancji, które są alergenami kontaktowymi. Oczywiście kosmetyki zawierające uczulające substancje należy bezwględnie wyłączyć z użycia. Bardzo ostrożnie, po parotygodniowej kwarantannie przywracamy pielęgnację substytutami usuniętych kosmetyków. Uprzednio dokładnie sprawdzamy, czy nie zawierają tych samych lub zbliżonych substancji uczulających!


Ujemny wynik badania - to nie uczulenie!

Jeśli jednak dwutygodniowa kwarantanna nie spowoduje zaniku zmian skórnych można przyjąć, że  objawy są wywołane chorobami skóry: łojotokowym zapaleniem skóry, różnymi odmianami trądziku, okołoustnym zapaleniem skóry, itp. W takim przypadku lekarz powinien dokładnie ustalić rodzaj choroby i podjąć leczenie. Trwa ono przynajmniej przez 2-3 tygodnie, aż do zaniku widocznych objawów. Dopiero po całkowitym wyleczeniu skóry z dermatoz można przystąpić do ustalenia przyczyn alergicznego wyprysku kontaktowego lub nadwrażliwości skóry, przy pomocy testów płatkowych, jeśli lekarz uzna to za celowe.


Oprac. mgr Edward Ozga - Michalski
Konsultacja prof. dr hab. Andrzej Danysz
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.