Baza chorób - Alergia

pokaż wszystkie

Jakim zawodom zagraża alergia odzwierzęca

Jakim zawodom zagraża alergia odzwierzęca?


Zagrożone alergią są te osoby, które mają bezpośredni kontakt ze zwierzętami w swej pracy. Są to przede wszystkim weterynarze, rolnicy i hodowcy zwierząt, pracownicy stadnin koni, ogrodów zoologicznych, cyrków, laboranci pracujący ze zwierzętami doświadczalnymi, itp.


Jakie zwierzęta są szczególnym zagrożeniem zawodowym?

Do takich zwierząt zalicza się: konie, krowy, owce, świnie; drób hodowlany: kury, kaczki, gęsi; zwierzęta laboratoryjne: szczury, myszy, króliki, świnki morskie.Czym zagraża stały kontakt z alergenami ptaków?

Alergeny ptaków stwarzają większe zagrożenie dla zdrowia niż antygeny ssaków. Świadczy o tym częstość alergicznych chorób układu oddechowego i skóry u hodowców drobiu i pracowników zakładów przemysłu drobiarskiego. Ptasie antygeny zawarte są w cząstkach pierza, naskórka, wydzielin i wydalin ptaków i mogą być przyczyną poważnej choroby - alergicznego zapalenia pęcherzyków płucnych - tzw. "płuca hodowcy ptaków".


Co to za choroba - "płuca hodowcy ptaków"?

Jest to choroba występująca najczęściej u hodowców gołębi i papużek falistych, których antygeny wykazują szczególne działanie alergizujące. Charakteryzuje się przewlekłym, powoli narastającym uczuciem zbyt krótkiego oddechu, utratą energii, zmęczeniem. Może być przyczyną ciężkiego kalectwa. W przypadku tej choroby usunięcie zwierząt z otoczenia jest konieczne.


Czy kurniki stwarzają podobne zagrożenie dla zdrowia, jak hodowla gołębi, czy papużek?

Nie, alergeny popularnych gatunków drobiu są mniejszym zagrożeniem. Jednakże u kilku procent hodowców kur i kaczek stwierdza się przypadki "płuca hodowcy ptaków".


Jakie mogą być inne objawy uczulenia na ptasie alergeny?

Uczulenie na ptasie antygeny może być przyczyną astmy oskrzelowej, zapalenia spojówek i skóry. Rejestruje się też przypadki astmy u hodowców drobiu i pracowników zakładów jajczarskich narażonych na wdychanie "aerozolu" kropelkowego masy jajecznej.


Jakie choroby zawodowe wywołują alergeny ssaków?


Antygeny ssaków - znajdujące się w cząstkach naskórka, sierści, wełny, wydzielin i wydalin - mogą wywoływać astmę oskrzelową, alergiczny nieżyt nosa, zapalenie spojówek. ( Nie powodują alergicznego zapalenia pęcherzyków płucnych.)


Na jakie zagrożenia narażeni są hodowcy-rolnicy i pracownicy?

Rolnicy, hodowcy krów narażeni są na astmę, której przyczyną może być wdychanie naskórka i sierści krów. Astmą zagrożeni są również hodowcy trzody chlewnej, w wyniku uczulenia na mocz świń. Pracownicy mleczarni mogą uczulić się na białko mleka (alfa-laktalbuminę) rozproszoną kropelkowo w powietrzu hal fabrycznych.


Czym zagraża praca ze zwierzętami laboratoryjnymi?


Antygeny zwierząt laboratoryjnych - myszy, szczurów, królików i świnek morskich - są silne, zwłaszcza królika. Wywołują przewlekłe nieżyty nosa, astmę, a także zmiany skórne - takie jak: pokrzywka, obrzęk Quinckego oraz kontaktowe zapalenie skóry. Według różnych źródeł od 12- 56% osób stale pracujących ze zwierzętami laboratoryjnymi ma objawy alergiczne w wyniku kontaktu z nimi.


Oprac. mgr Edward Ozga Michalski
Konsultacja prof. dr hab. med. Andrzej Danysz

Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.