Baza chorób - Alergia

pokaż wszystkie

Hypoalergiczne żywienie niemowląt


Jeśli ktokolwiek z najbliższej rodziny - ojciec, matka lub starsze rodzeństwo chorowało (lub choruje) na alergię pokarmową - to ryzykiem wystąpienia tej choroby jest też zagrożone nowonarodzone niemowlę i w jego żywieniu należy podjąć daleko idące środki ostrożności

informuje specjalistka żywienia dzieci chorych na alergię z Centrum Zdrowia Dziecka dr Anna Stolarczyk.


 Alergia pokarmowa niemowląt i bezpieczne żywienie w pierwszym roku życia   
 
W zapobieganiu alergii pokarmowej najbardziej skuteczne jest karmienie piersią. Ryzyko wystąpienia alergii pojawia się z początkiem rozszerzania diety - po wprowadzeniu do diety pierwszych soczków i zupy jarzynowej, tj. w 4- 6 miesiącu życia.
 

Najważniejsze, co powinni uczynić rodzice dla zagrożonego alergią dziecka:


Opóźnić czas wprowadzania posiłków uzupełniających - na 5-6 miesiąc życia i tak dobrać produkty na pierwsze soki, czy zupki, aby znajdowały się na liście, którą umownie nazwiemy pokarmy nie alergizujące. Chodzi oczywiście o produkty, który najrzadziej uczulają i uznawane są za tzw. pokarmy bezpieczne z tego punktu widzenia.


Produkty bezpieczne (produkty nieuczulające) - jakie pokarmy do nich zaliczamy?

Wg. statystyki prowadzonej przez alergologów, do grupy: bezpieczne pokarmy nieuczulające (pokarmy niealergizujące) zalicza się przede wszystkim - jabłka, porzeczki, dynia, jagody. Wszystkie te owoce doskonale nadają się na soki, czy przeciery. Z warzyw zwykle bezpieczna jest marchew, zarówno w postaci soku (np. marchwiowo- jabłkowego), jak i przecieru. Nie wywołują zwykle także: ziemniak, burak, cebula, kalarepa, kalafior, zielony groszek.


Jakie produkty powodują najczęściej alergie u niemowląt?

Do owoców alergizujących należą: pomarańcze, cytryny, mandarynki, grejpfruty, banany, truskawki, poziomki, maliny, zaś z warzyw - pomidory, selery, pietruszka. Tych owoców i warzyw należy unikać przynajmniej do końca 1 roku życia.


Ale uwaga na przenawożone często warzywa!


Kupione w sklepie, czy na bazarze warzywa - głównie marchewka, czy buraki mogą okazać się niezdrowe, lub wręcz toksyczne, ze względu na skażenie pozostałościami nawozów sztucznych i zawartość metali ciężkich. Szczególnie niebezpieczne są azotany i azotyny odkładające się w warzywach z często stosowanych przez rolników nawozów azotowych, gdyż wiążą się z hemoglobiną krwi i mogą wywołać groźne niedotlenienie zwane sinicą.


Jak uniknąć tego typu przykrych niespodzianek?

Najlepiej karmić swe dziecko gotowymi produktami dla niemowląt z renomowanych firm - Ovita Nutricia czy Alima Gerber, które zawierają warzywa i owoce z ściśle kontrolowanych plantacji.


Co więcej powinniśmy wiedzieć o zasadach karmienia dziecka zagrożonego alergią:
 
W przypadku niemowlęcia zagrożonego alergią niezmiernie ważne jest opóźnienie o 1-2 miesiące wprowadzania nowych pokarmów do jego diety.


Wprowadzanie pierwszych soków

Powinno mieć miejsce w 5 miesiącu a zup warzywnych dopiero od 6 miesiąca życia, (zamiast w czwartym - piątym - jak u niemowląt zdrowych). Zalecanymi na początku produktami są wspomniane wyżej jabłka, porzeczki, jagody, a z warzyw - marchewka, ziemniak, burak, kalafior. Karmienie piersią powinno być utrzymane do końca 1 r.ż. ale jeśli jest to niemożliwe - w żywieniu niemowląt zagrożonych alergią stosuje się specjalny preparat zastępujący mleko modyfikowane - tzw. mleko hipoalergiczne - o obniżonych właściwościach alergizujących. W sprzedaży jest dostępne takie mleko bez recepty i jest oznaczane symbolem H.A. (np. Milumil HA, Nan HA, itd.) UWAGA!Jeśli po wprowadzeniu mleka hipoalergicznego jednak wystąpią u niemowlęcia objawy uczulenia - wysypka, biegunka, ulewanie, atopowe zapalenie skóry, wtedy trzeba zastosować leczniczy preparat mlekozastępczy, oparty o hydrolizat białek mleka krowiego. W tym leczniczym preparacie białka mleka krowiego są rozłożone do tak małych cząsteczek, że są już bezpieczne dla układu odpornościowego niemowlęcia.


Jeśli niemowlę jest karmione piersią

Wówczas konieczne jest dokarmianie mlekiem modyfikowanym - na początku podajemy je w bardzo małych ilościach. Jeśli utrzymane jest karmienie piersią i niemowlę otrzymuje już dodatkowe posiłki niemleczne - mleko modyfikowane lub hipoalergiczne można dodać - na początku 1-2 łyżeczki np. do zupy jarzynowej. Trzeba uważnie obserwować reakcję organizmu dziecka - jeśli w ciągu doby nie ma objawów alergii - (biegunki, wysypki, itp.) - zwiększamy porcję.


Niewskazane jest:

Zwykłe mleko krowie (płynne lub w proszku) - nie powinno być podawane niemowlęciu przez cały pierwszy rok życia. Jego skład jest nieodpowiedni do potrzeb organizmu niemowlęcia (zawiera zbyt dużo białka, sodu, chloru obciążających nerki), prowadzi do mikrokrwawień z przewodu pokarmowego i anemizacji niemowlęcia, a ponadto jest silnym alergenem.

cd - s 2


ZASADY HIPOALERGICZNEGO  KARMIENIA  PÓŁROCZNYCH NIEMOWL¡T

Od 5-6 miesiąca


Stosujemy dodatki do posiłków mlecznych i do zupy, którymi powinny być bezglutenowe produkty zbożowe dostarczające energodajnych węglowodanów. Zawierają one również cenne witaminy z grupy B, mikroelementy, itp., niezbędne do prawidłowego rozwoju układu nerwowego i całego organizmu.


Przynajmniej do 10 miesiąca życia, a u niemowląt z alergią do końca 1 roku
 
Powinniśmy stosować produkty bezglutenowe - ryż, kukurydza, gryka. Należy unikać jak najdłużej zbóż zawierających gluten (pszenica, żyto, jęczmień, owies). Udowodniono bowiem, że przy zbyt wczesnym podawaniu kaszek glutenowych (np. już od 5-6 m-ca) gwałtownie rośnie procent alergii na to białko roślinne (celiakia nazywana też glutenozależną chorobą trzewną).


BARDZO WAŻNYM SKŁADNIKIEM DIETY NIEMOWLĘCIA S¡ TŁUSZCZE, DLATEGO NIE NALEŻY ICH OGRANICZAÆ.

Dostarczają energii i składników niezbędnych do budowy układu nerwowego i innych tkanek organizmu. W pokarmie matki z tłuszczu pochodzi około 50% energii. Ponad połowa to tłuszcze nienasycone (jedno- i wielonienasycone). Jeśli niemowlę nie jest karmione piersią źródłem tych niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) są oleje roślinne. Są dodawane do mleka modyfikowanego i należy je też uwzględnić w recepturze na zupę jarzynową dla niemowlęcia.


Jaki więc tłuszcz dodać do zupki?

Najlepiej podobny do składu tłuszczu w mleku matki, a więc oliwę z oliwek, olej słonecznikowy czy rzepakowy niskoerukowy. Uwaga- - Do zupy dla zdrowych niemowląt można też dodawać masło, ale niemowlęta z alergią na białka mleka krowiego nie mogą go stosować. - W diecie niemowlęcia pod koniec 1 roku życia z tłuszczu powinno pochodzić około 32-35% energii, w tym około połowa z posiłków niemlecznych.


MIĘSO JEST WAŻNYM SKŁADNIKIEM, DOSTARCZAJ¡CYM PEŁNOWARTOŚCIOWE BIAŁKO I ŻELAZO - SKŁADNIKI POTRZEBNE DO PRAWIDŁOWEGO WZROSTU I ROZWOJU DZIECKA.

Mięso u niemowląt z alergią podajemy 7-8 miesiącu życia, (tj. miesiąc później niż u reszty dzieci.) - na początek jako dodatek do zupy jarzynowej. Ale uwaga, wywar odlewamy. Podajemy tylko wybrane gatunki: mięso drobiowe (np. indyk, kura) lub mięso z królika. Wołowinę i cielęcinę z jadłospisu małego alergika należy wykluczyć tak długo, jak pozostaje na diecie bezmlecznej. Ryby można wprowadzić dopiero pod koniec 2 r.ż.


Dopiero w 10. miesiącu możemy dodać do zupki żółtko jaja kurzego.
 
Jajko to "koncentrat" cennych składników: białek, witamin (D 3 i innych), mikroelementów (żelazo, jod) i tłuszczów nienasyconych. Najlepiej żółtko oddzielić od białka (bardziej alergizujące) z jajka ugotowanego na twardo. Najpierw podajemy małą ilość żółtka , np. ?, a jeśli nie ma objawów uczulenia - stopniowo zwiększa się porcję do 1/2 i całego żółtka. Z wprowadzeniem białka jajka czekamy do końca 1. roku życia dziecka.


Gdy dziecko skończy 10-11 miesiąc

możemy spróbować podać kaszkę z glutenem. Najpierw dodajemy jedną łyżeczkę kaszki do porcji zupy i stopniowo zwiększamy ilość. Można też podać biszkopty, bułkę. Brak objawów alergii zwykle oznacza, że dziecko nie jest uczulone gluten, ale mogą one wystąpić z pewnym opóźnieniem.


Ważną zasadą powinno być kontrolowane wprowadzanie nowych składników diety.

Dobrze jest wprowadzać każdy nowy produkt - pojedynczo i początkowo - w małych ilościach. Najlepiej, co 7-10 dni i uważnie przyglądać się reakcji organizmu dziecka. Jeśli po podaniu porcji soczku pojawi się luźny, wodnisty stolec, lub nawet niewielka pokrzywka nie należy z tego powodu wpadać w panikę. To może być normalna reakcja organizmu na nowe składniki pokarmowe. Dopiero dłuższe utrzymywanie się objawów i ich nawroty przy kolejnych próbach podania "podejrzanego" produktu może oznaczać uczulenie na ten nowy składnik diety. Wtedy taki produkt należy z diety odstawić na dłużej. Taki schemat postępowania należy powtarzać każdorazowo, przy wprowadzaniu kolejnego nowego produktu.Warto notować w zeszycie daty i ilości wprowadzanych nowych produktów - może to ułatwić lekarzowi rozpoznanie alergii u niemowlęcia.


KALENDARZ KARMIENIA DZIECI ZAGROŻONYCH ALERGI¡ - DO 1 ROKU ŻYCIA
  

miesiąc

sposób dokarmiania karmienia i produkty

 0-6
(co najmniej)

Wyłączne karmienie piersią / mleko modyfikowane hipoalergiczne

 >5

Kleik ryżowy, kaszka kukurydziana (zbożowe bezglutenowe)soki, przeciery: z jabłka, marchwi, porzeczek, dyni

 >6

Zupa jarzynowa (marchew, ziemniak, burak, cebula, kalarepa, kalafior), oliwa z oliwek, olej słonecznikowy, rzepakowy niskoerukowy

 7-8

mięso drobiowe (kura,indyk), królik

 10

Żółtko jaja kurzego

 >10

kaszki z glutenem: pszenna, owsiana, jęczmienna, pieczywo, biszkopty itd.


Zalecenie wyłączenia dostepnego w sklepach mleka krowiego wynika z faktu, że w tym produkcie znajduje się około 30 białek o własnościach silnych alergenów. Są to głównie: beta-laktoglobulina, kazeina, alfa-laktoalbumina, albumina i globulina mleka krowiego.
Częstość występowania alergii na te białka określa się na 0,3-7,5 proc. populacji dziecięcej.Notował mgr Edward Ozga Michalski
   
 
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.