Baza chorób - Alergia

pokaż wszystkie

Alergia na słońce?

 

Przypadek poglądowy - opisujący fototoksyczne działanie słońca na skórę:

Kobieta w średnim wieku otrzymywała popularny antybiotyk - pefloksacynę - z powodu zakażenia układu moczowego. W trakcie kuracji przebywała kilka godzin na słońcu. Wskutek opalania się, po kilku godzinach wystąpiła pokrzywka przypominająca oparzenie słoneczne. 
Polekowa pokrzywka wywołana przez promieniowanie ultrafioletowe (UV) może pojawić się w okolicach odsłoniętych - na twarzy, karku, przedramionach. W omawianym przypadku wystąpił nasilony rumień, połączony z obrzękiem. Objawom towarzyszył silny świąd i pieczenie. Objawy utrzymywały się przez kilka dni. Lekarz specjalista, do którego zgłosiła się chora zaniepokojona nasileniem objawów oraz ich przewlekłością - stwierdził fotodermatozę.Fototoksyczne promienie UV - powodują  fotodermatozy

 


Wśród chorób wywołanych promieniami słonecznymi zwracają uwagę niebezpieczne choroby zwane fotodermatozami. Ich objawami są zmiany skórne, np. pokrzywki pojawiające się na całym ciele. Zmianom tym może towarzyszyć pieczenie i świąd, które w krańcowych, bardzo rzadkich przypadkach mogą być trudne do zniesienia. Że nie jest to abstrakcyjna choroba świadczy tragiczne odejście przed laty - Hannelore Kohl, żony byłego kanclerza Federalnego Niemiec, o którym swego czasu pisały wszystkie media.

Dlaczego promienie słoneczne mogą szkodzić?


Wbrew obiegowym poglądom słońce na skórę działa niekorzystnie. Powoduje przedwczesne jej starzenie się, wzrost ryzyka nowotworów skóry, fotodermatozy, pokrzywki, zmiany posłoneczne, itp. Przyczyną jest słoneczny ultrafiolet, który składa się z trzech rodzajów promieniowania - UVA, UVB i UVC. Promienie UVA są szkodliwe, gdyż mogą dotrzeć nawet do warstwy podskórnej i uszkodzić jej komórki. Promienie UVB umożliwiają syntezę witaminy D3 niezbędnej do budowy i regeneracji kości, ale są także odpowiedzialne za poparzenia i raka skóry. Promieniowanie ultrafioletowe UVC nie powinno docierać na ziemię, chroni przed nim warstwa ozonu. Niestety rośnie ryzyko przenikania promieni UVC, gdyż pojawia się zjawisko tzw. dziury ozonowej. To promieniowanie jest kancerogenne i zabójcze dla życia.


Promienie słoneczne padając na skórę mogą wywołać reakcje:

 -  fototoksyczne
 -  fotoalergiczne.


Reakcje fototoksyczne

Reakcje fototoksyczne  zachodzą wówczas, gdy po pochłonięciu energii świetlnej przez skórę (głównie UVA) - obecne w jej tkankach obce substancje chemiczne ulegają fotoaktywacji. Substancjami tymi są przede wszystkim niektóre składniki leków, które stosujemy doustnie,  kosmetyków, które nakładamy na skórę, niektóre substancje ziołowe oraz roślinne z pokarmów, niekiedy są to substancje wytworzone wskutek chorób, czy zaburzeń metabolicznych wytworzone przez własny organizm. Te  substancje fotoaktywe oddając tkankom naszego ciała energię świetlną, uwalniają jednocześnie toksyczne wolne rodniki. Powoduje to uszkodzenie komórek skóry i ostry stan zapalny. Objawem zmian i uszkodzeń skóry są: rum ień, obrzęk, pokrzywki, bąble, wypryski, itp. Reakcja ta jest ograniczona zwykle do miejsca jednoczesnego zadziałania obu tych czynników - tj. promieniowania świetlnego i obecności substancji fototoksycznej.


Reakcje fototoalergiczne - czyli  uczulenie na światło słoneczne

Mechanizm uczulenia na światło słoneczne jest nastepujące - pod wpływem energii świetlnej obecne w organizmie wyżej wymienione częsteczki fotoaktywne (z pokarmów, leków, kosmetyków, itp) - przekształcają się w alergeny!  Są  to całkiem nowe substancje, które powstają łącząc się z białkami komórek skóry. Wstarczy teraz dłuższa lub krótsza ekspozycja słoneczna, aby uruchomić reakcję obronną układu odpornościowego, który myli reakcje fotoalergiczne z atakiem zarazków. Skutkiem jest ostry miejscowy stan zapalny skóry wywołujący pokrzywkę i obrzęk.


Gdzie najczęściej zlokalizowane są zmiany skórne pod wpływem słońca?
 

Zmiany skórne są zwykle ograniczone do miejsc odsłoniętych, a więc - twarz, szyja, dekolt, ręce, podudzia. Ale uwaga! Promienie słoneczne mogą przenikać również przez ubranie.


Oprac. mgr Edward Ozga Michalski
Konsultacja prof. dr hab. med. Andrzej Danysz
 

.

Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.