Baza chorób - Alergia

pokaż wszystkie

Alergia na roztocza i kurz domowy


Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że jesienią i zimą przegrzane i rzadko przewietrzane mieszkania są pułapką pełną alergenów. W sezonie "kaloryferowym" szczególnie intensywnie rozwijają się roztocza - uczulające mikroskopijne żyjątka - pajęczaki.
 

Alergia w sezonie kaloryferowym

Roztocza bytują i rozwijają się w materacach łóżek, wykładzinach kanap, w dywanach i w zwykłym kurzu. Lekarze już kilkadziesiąt lat temu zauważyli, że objawom alergii i astmy u ich pacjentów zwykle towarzyszy obecność tych niedostrzegalnych gołym okiem pasożytów.Roztocza to malutkie żyjątka - pajęczaki o wielkości pół milimetra

Pajęczakom najlepiej smakuje złuszczony naskórek człowieka, a jako siedlisko wystarczy zwykły domowy kurz.
Mogą mnożyć się w naszych mieszkaniach niezwykle szybko, gdyż żyjąca około 3 miesięcy samica składa w tym czasie aż 300 jaj, zaś jej potomstwo zaczyna rozmnażać się już po miesiącu - dając początek geometrycznemu tempu rozwoju populacji.


Roztocze domowe ma nieograniczone zasoby pokarmowe

Naskórek człowieka złuszczony w ciągu 1 dnia może wyżywić wiele tysięcy roztoczy przez parę miesięcy. Najlepiej odpowiada im domowa temperatura 20-30 C i spora wilgotność, zaś wystarczającym środowiskiem rozwoju jest wszędobylski domowy kurz.


Alergia na roztocze domowe nasila się w sezonie "kaloryferowym".

Uczulenie na roztocze domowe rośnie wyraźnie w okresie jesienno-zimowym, gdyż mikroskopijny pajęczak ma wówczas w przegrzanych i rzadko wietrzonych mieszkaniach najlepsze warunki rozwoju. Jak też dlatego, że częściej wówczas przebywamy w domu i intensywniej narażamy się na kontakt z alergenem.


Uczulają głównie odchody roztoczy

Warto wiedzieć, że to nie sam pajęczak jest alergenem, lecz głównie jego odchody.
Bowiem roztocze okazuje się rekordzistą przetwarzania materii organicznej - w ciągu 3-4 miesięcy swego życia wytwarza masę kału dwustukrotnie większą, niż masa jego ciała.


Nasz domowy kurz jest bardzo często koncentratem drobin kału roztoczy

I co najgorsze - otoczone śluzem kuleczki odchodów roztoczy są wszędobylskie - mogą wraz z kurzem przylepić do bardzo wielu przedmiotów, z jakimi styka się alergik. Pełne alergenów mogą być wszystkie miękkie meble, dywany, materace i sienniki wypełnione materiałem roślinnym, pościel, zasłony.


Najbardziej zagrożone jest łóżko alergika
 
W łóżku w 1 gramie kurzu lekarze znaleźli najwięcej roztoczy, bowiem ponad 3000 osobników.


Stwierdzenie uczulenia na kurz domowy nie musi być równoznaczne z uczuleniem na odchody roztoczy.

W obficie pojawiającym się z "niczego" kurzu - gdyż pojawia się on nawet przy zamkniętych oknach i w czasie opadów deszczu - są też inne alergeny, takie jak: włosy i sierść zwierząt domowych, cząstki odzieży, wykładzin mebli, pyły środków owadobójczych, środków czystości, pozostałości kosmetyków, pyły materiałów budowlanych i metali.


Kurz domowy inicjuje alergię?

Codzienna walka naszego organizmu z zawartą w kurzu domowym chmarą alergenów i toksyn
osłabia układ odpornościowy i może wywołać pierwsze objawy alergii, lub spotęgować objawy alergii całorocznej, tj. objawy kataru siennego, pokrzywki lub astmy.


Jak chronić się przed alergenami domowego kurzu?


Podstawowe metody leczenia chorób alergicznych to: unikanie kontaktu z alergenem, odczulanie (immunoterapia), leczenie farmakologiczne oraz działania profilaktyczne. Niestety uchronić się przed alergizującym domowym kurzem jest nie sposób.
W takich sytuacjach dotkliwe objawy alergii - katar sienny, pokrzywkę, itp. łagodzi lub całkowicie usuwa podanie choremu preparatów przeciwhistaminowych, które traktuje się jako leki pierwszego rzutu.


Lekami pierwszego rzutu są preparaty przeciwhistaminowe.

 Zwykle działają szybko, i skutecznie łagodzą przykre objawy uczuleniowe. Ich mechanizm polega m.in. na blokowaniu tzw. receptorów histaminowych (stąd ich nazwa) w różnych miejscach organizmu. Leki antyhistaminowe neutralizują i łagodzą większość miejscowych objawów uczuleniowych wywołanych kontaktem z odchodami roztoczy i innymi alergenami kurzu domowego.oprac. mgr Edward Ozga Michalski
Konsultacja prof. dr hab. med. Andrzej Danysz  
   
 
 
 

 
 
 
 
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.