Baza chorób - Alergia

pokaż wszystkie

Alergia na leki

ABC wiedzy o alergii na leki
Występuje rodzinna predyspozycja do alergii polekowych. Częstość alergii na leki zwiększa się z wiekiem , dlatego wszyscy możemy spodziewać się rozwinięcia alergii na średnio 2 lub 3 leki. Często leki są nadużywane, tzn. podawane tak na wszelki wypadek, mimo braku wyraźnych wskazań.
Jak długo po zażyciu leku może pojawić się uczulenie?
 Czas potrzebny do wytworzenia nadreaktywności to 1 - 3 tygodni, nie występuje zaś nigdy po pierwszym zażyciu nowego leku.
  Objawy alergii na leki są różnorodne i mogą dotyczyć jednocześnie wielu narządów:
♦ wykwity na skórze i błonach śluzowych, takich jak świąd , pokrzywka, obrzęk, rozmaite wykwity skórne. Mogą wystąpić wszędzie, ale najczęściej obejmują twarz i dekolt. ♦ z wypryskiem uczuleniowym może współistnieć reakcja fotoalergiczna, to znaczy objawy skórne mogą być wywoływane lub nasilane przez promienie słoneczne. Takie objawy mogą dać penicyliny, cefalosporyny, sulfonamidy i chinidyna; ♦ gorączka polekowa - może towarzyszyć wykwitom skórnym lub być jedynym objawem uczulenia. Pojawia się wtedy zwykle siódmego - dziesiątego dnia od początku stosowania leku i szybko ustępuje po jego odstawieniu, ♦ z układu oddechowego - obrzęk pęcherzyków płucnych, zapalenie lub skurcz oskrzeli - np. po kromoglikanie disodowym, hydrochlorotiazydzie, aspirynie, ♦ reakcje uboczne ze strony wątroby - zastój żółci lub uszkodzenie komórek wątroby - np. po lekach przeciwpadaczkowych, erytromycynie, soli złota - najczęściej całkowicie zanikają po zaprzestaniu stosowania leku, ♦ zaburzenia czynności nerek - np. po złocie, penicylinie, lekach przeciwzapalnych, ♦ powiększenie węzłów chłonnych, ♦ zaburzenia hematologiczne, ♦ reakcja anafilaktyczna -np. po penicylinie, lekach znieczulających.       lek. med. Marta Wysocka 

 


   .
Uwaga!
Leki są również dodawane do jedzenia, aby zapobiec się jego psuciu (np. pochodne penicyliny do mleka, chinina do niektórych napojów takich jak toniki.
  .
więcej informacji w artykule  -  Przyczyny i objawy alergii na leki 

.


 

Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.