Baza chorób - Alergia

pokaż wszystkie

Alergia na kosmetykiPowszechnie znane i cenione jest korzystne oddziaływanie kosmetyków na skórę, mniej mówi się o ich niekorzystnych własnościach uczulających. Tymczasem wiele kosmetyków i środków higieny osobistej, a ściślej mówiąc niektóre ich składniki są silnymi alergenami zdolnymi wywołać alergiczny wyprysk kontaktowy (lub z podrażnienia), zmiany fototoksyczne lub fotoalergiczne.

Czy umiemy stosować kosmetyki?

Pewna kobieta przyszła do lekarza alergologa uskarżając się na swędzącą skórę i piekący rumień na twarzy. Pod silnie napiętą skórą widoczne były grudki i pęcherzyki wysiękowe. Zapytana o stosowane ostatnio środki kosmetyczne wyliczyła: dwa rodzaje perfum, krem nawilżający, krem przeciwzmarszczkowy, krem przeciw celulitis, podkład kosmetyczny do makijażu, mleczko zmywające, cienie pod oczy i inne środki do makijażu, krem z filtrem przeciwsłonecznym. Nie była przy tym pewna, czy wymieniła wszystkie używane ostatnio kosmetyki. Alergolog podejrzewający alergię kontaktową z powodu jednego z tych kosmetyków stanął przed bardzo trudnym zadaniem wykrycia przyczyny uczulenia.Jakie są typowe objawy alergii na kosmetyki?

U większości uczulonych objawy alergii są nieznaczne, ograniczają się do: pieczenia, świądu, suchości skóry. Zdarzają się jednak objawy bardziej dotkliwe, jak: zaczerwienienie, silny rumień, grudki i pęcherzyki wysiękowe, zmiany wysiękowe, itp., czego przykładem jest opisany na wstępie przypadek młodej kobiety uczulonej na kosmetyki.


Jakie osoby są najbardziej narażone na wyprysk alergiczny?

Większość reakcji na kosmetyki występuje u kobiet starszych, chociaż nie omijają one też osób młodych, zwłaszcza nadużywających kosmetyków. Najczęściej zajętymi przez objawy alergiczne obszarem skóry jest twarz i okolice oczodołów (około 60% przypadków).
 

Jaki jest mechanizm reakcji skórnej na składniki drażniące kosmetyków?

Większość opisanych wyżej objawów skórnych to kontaktowe zapalenie skóry. Przyczyną jest kontakt i podrażnienie skóry przez niektóre składniki kosmetyków i środków toaletowych. Składniki te wywołują w skórze efekt toksyczny i wyprysk kontaktowy. Tego typu reakcje i wynikłe z nich objawy skórne pojawiają się w reakcji na substancję drażniącą. Substancja taka w dużym stężeniu może wywołać objawy skórne praktycznie u każdego człowieka, bez wyjątku, jeśli działa odpowiednio długo.


Zaczyna się zwykle od podrażnienia wskutek wymycia ochronnego sebum skóry


Wyrobami, które wywołują wyprysk kontaktowy, z podrażnienia są najczęściej - mydła, szampony, płyny do kąpieli, dezodoranty - zwłaszcza te, w których skład wchodzą aktywne detergenty. to właśnie detergenty najczęściej niszczą lipidowo-kwasową osłonę ochronną skóry, co drastycznie zwiększa jej przepuszczalność dla substancji drażniących i tym samym powoduje objawy podrażnienia skóry i jej zwiększoną podatność na uczulenia.


Jak powstaje reakcja alergiczna na kosmetyki i środki higieny osobistej?

Reakcja kontaktowa tego typu ma podłoże immunologiczne i jest związana z nadwrażliwością na tzw. małocząsteczkowe substancje chemiczne. Substancje kontaktowe  - niektóre składniki kosmetyków, detergentów, substancji zapachowych (w tym również niektóre olejki eteryczne) -  osiadając lub przenikając przez skórę łączą się konwalencyjnie z jej białkami. Powstałe kompleksy są źle znoszone przez organizm, który uznaje je za antygeny i usiłuje zwalczać podobnie jak zarazki. Wówczas "wewnętrzni obrońcy organizmu" - limfocyty rozpoznają antygen - łączą się z nim  receptorami i zapoczątkowują proces zwalczania. Są to tzw. grasiczozależne limfocyty,
które przy kontakcie z alergenem wytwarzają populację tzw. limfocytów T - uczulonych na konkretny kompleks alergen-białko skóry. Dlatego każdy ponowny kontakt skóry z tego typu alergenem wywołuje przyspieszony "wyrzut histaminy" i innych mediatorów zapalenia - słowem stan zapalny skóry, (rumień, grudki wysiękowe, pęcherze wysiękowe, itd.)
Egzema, czyli alergiczny wyprysk kontaktowy


Oprac. mgr Edward Ozga - Michalski
Konsultacja prof. dr hab. Andrzej Danysz
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.