Baza chorób - Alergia

pokaż wszystkie

ABC wiedzy o egzemie


 Egzema - czyli alergiczny wyprysk kontaktowy (1)Zmiany skórne wywołane egzemą?

Przypadek 1.

Młoda kobieta w wieku 19 lat kupiła sobie nowe, efektowne kolczyki i naszyjnik, w skład których wchodził nikiel. Po krótkim czasie noszenia na płatkach usznych oraz na szyi pojawił się rumień oraz uwidoczniły się pod skórą liczne grudki i pęcherzyki wysiękowe. Później pojawił się wysięk i nadżerki skóry. Rozpoznanie przez alergologa - uczulenie na nikiel. Zdjęcie biżuterii wyeliminowało objawy uczulenia.


Przypadek 2.
35-letni mężczyzna pracujący kilkanaście lat w zawodzie murarskim stwierdził pewnego dnia po pracy na swoich rękach wykwit rumieniowy. W następnych dniach na powierzchni rąk uwidoczniły się liczne pęcherzyki z objawami wysięku. Po zbadaniu przez dermatologa diagnoza brzmiała - alergiczny wyprysk kontaktowy. Po wykonaniu testów naskórkowych wykryto u mężczyzny uczulenie na chrom, którego jest szczególnie dużo w cemencie, z jakim stykał się prawie codziennie.Jakie substancje wywołują egzemę?

Wyprysk kontaktowy, zwany popularnie egzemą jest schorzeniem skóry wywołanym przez kontakt z zewnętrznymi substancjami uczulającymi lub substancjami drażniącymi.  Substancje uczulające to tzw. alergeny kontaktowe (zwane też antygenami) , które wywołują wyprysk kontaktowy o charakterze alergicznym. Substancje drażniące to zwykle środki czystości, mydła, detergenty, itp. Objawy obydwu schorzeń są podobne - skóra wskutek ich oddziaływania staje się zaczerwieniona, pogrubiała i złuszcza się. W czasie zaostrzeń widoczne są podskórne grudki lub pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym. W zmianach ostrych występuje nasilony rumień, pęcherzyki pękają, dając wysięk i nadżerki.

 
Czy są różnice pomiędzy egzemą „z podrażnienia” i uczulenia na alergen?


Tak. po piewsze - alergen nie uszkadza skóry, lecz naturalnie wnika do ustroju poprzez drogi oddechowe lub wraz z pokarmem. Wyprysk kontaktowy z podrażnienia powodują substancje, które niszczą lipidowo-kwasową osłonę ochronną skóry (środki czystości, detergenty z medeł i szamponów, czastki metali, toksyny osadzajace się na skórze, itp,). Uszkodzenie osłony skóry pozwala łatwiej  wnikać kolejnym substancjom drażniącym do tkanek, a jednocześnie może od razu wywołać stan zapalny.  Toteż wystąpienie objawów skórnych może dotknąć każdego i zależy tylko od częstości i stopnia natężenia na czynnik drażniący i czasu jego działania. Ta powszechność zagrożenia dolegliwością, jaka jest wyprysk z podrażnienia, to pierwsza zasadnicza różnica między schorzeniami. Druga to większa częstość nawrotów wyprysku z podrażnienia. Pojawia się on ponownie nie tylko po kontakcie z pierwotną przyczyną, ale i pod wpływem wielu innych czynników drażniących. Natomiast alergiczny wyprysk kontaktowy wywołuje zwykle konkretny alergen (ze względu na białkową strukturę określany też terminem medycznym - antygen). Toteż znając listę substancji najczęściej uczulających łatwiej go zidentyfikować i wyeliminować.


Jaki jest mechanizm alergii kontaktowej?
 
Choroba ma podłoże immunologiczne i jest związana z nadwrażliwością na tzw. małocząsteczkowe substancje chemiczne. Substancje te – niektóre antybiotyki (w postaci maści leczniczych), pewne metale z którymi styka się ciało (najczęściej nikiel, chrom.), niektóre kosmetyki, detergenty, itp. łączą się konwalencyjnie z białkami skóry. Powstałe kompleksy są źle znoszone przez organizm, który uznaje je za antygeny. Wówczas limfocyty T rozpoznają antygen, łączą się z nim swoistymi receptorami i zapoczątkowują proces zwalczania. Te grasiczozależne limfocyty przy kontakcie z alergenem wytwarzają populację tzw. limfocytów T - uczulonych na konkretny kompleks alergen-białko skóry. Ten typ uczulonych limfocytów jest odpowiedzialny za objawy chorobowe. Powyższy mechanizm powstawania alergii nazywamy „komórkowym” lub „opóźnionym”.


Po jakim czasie i gdzie występują objawy chorobowe?

Alergiczny wyprysk kontaktowy pojawia się najczęściej w miejscu zetknięcia z uczulającą substancją, ale z opóźnieniem (wobec egzemy z podrażnienia) . Objawy chorobowe skóry pojawiają się nie wcześniej, niż na drugi dzień; zwykle jednak po 2-3 dniach. Skóra staje się wówczas zaczerwieniona, swędząca, często powstają na niej pęcherze lub grudki wysiękowe. Nasilenie zmian jest największe w miejscu kontaktu z substancją uczulającą, ale ich lokalizacja może być różna.


W jakim najcześciej wieku chorujemy?

Częstość występowania kontaktowego zapalenia skóry u dorosłych jest większa niż u dzieci i osób w wieku podeszłym.


Co powoduje egzemę?

Istnieje kilka tysięcy substancji chemicznych, które mogą wywoływać kontaktowe zapalenie skóry. Jednak najczęstszą przyczyna uczulenia są:
Metale: chrom, nikiel, (rzadziej: kobalt, rtęć, złoto).
Substancje chemiczne: składniki gumy, barwniki, żywice epoksydowe.
Leki stosowane zewnętrznie: antybiotyki (neomycyna, gentamycyna, detreomycyna), wioform, kit pszczeli, balsam peruwiański, kortykosteroidy.
Kosmetyki: mieszaniny syntetycznych związków zapachowych, olejki eteryczne, kalafonia, konserwanty.


cd - Metale wywołujące egzemę
       Związki chemiczne wywołujące egzemę
       Leczenie egzemyTematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.