Baza chorób - Alergia

pokaż wszystkie

Alergia na jad os i pszczółUWAGA: Każdego roku notowanych jest KILKADZIESI¡T przypadków zgonów spowodowanych tylko reakcjami na użądlenia owadów błonkoskrzydłych - os, pszczół, szerszeni, itp. Co ciekawe liczba ta jest dwukrotnie większa od liczby zgonów wywołanych ukąszeniami jadowitych węży.
Ocenia się, że na każdy notowany przypadek śmiertelny przypada kilka tysięcy reakcji o ciężkim przebiegu z zagrożeniem życia. Zgony spowodowane użądleniem pszczoły są liczniejsze od wszystkich pozostałych przypadków śmiertelnych, spowodowanych przez inne owady.


OBJAWY ALERGII NA OWADYOpis silnej i gwałtownej uogólnionej reakcji na ukąszenie pszczoły

Podczas pobytu na wczasach mężczyzna w średnim wieku został użądlony przez pszczoły. Po kilku minutach od użądlenia, zasłabł - towarzysząca mu żona nie mogła wyczuć tętna - po czym zaczął wymiotować. Osłabienie i wymioty trwały nie dłużej niż kwadrans, zanim powrócił do normalnej kondycji.


Opis silnej reakcji miejscowej na ukąszenie osy

19-letnia młoda kobieta, spędzająca wakacje na Mazurach została użądlona przez osy. Wystąpił u niej duży obrzęk tkanki podskórnej w miejscu ukłucia, który zniknął dopiero następnego dnia pod wpływem preparatu przeciwhistaminowego.


Podobnych przypadków możemy się spodziewać w miesiącach letnich

W klimacie umiarkowanym,jaki występuje w Polsce, najczęściej mamy do czynienia z reakcjami uczuleniowymi na jad owadów błonkoskrzydłych. Należą do nich pszczoły (użądlenia zdarzają się najczęściej na początku lata), wszechobecne osy (bardziej agresywne od pszczół - żądlą najczęściej w lipcu i sierpniu), a także, chociaż bardzo rzadko szerszenie i mało agresywne trzmiele.


Dlaczego niekiedy gwałtownie reagujemy na os i pszczół?

Jad pszczeli wytwarzają robotnice i matki owadów.  Jad jest toksyczny i służy on do walki i paraliżowania lub uśmiercania przeciwnikami, którymi są zarówno inne owady, jak i większe zwierzęta - człowiek też. Jad pszczoły spływa wyżłobieniem w żądle, po wkłuciu go w skórę. Stwierdzono, że w jadzie owadów występuje również wiele substancji inicjujących reakcję uczuleniową organizmu człowieka. Użądlenia os powodują podobne objawy, jak użądlenia pszczół.


Jakie składniki jadu wywołują reakcję alergiczną?

Należy do nich mellityna, wpływająca m.in. na uwalnianie mediatorów reakcji alergicznej - histaminy, aktywująca w specyficzny sposób komórki tuczne, lub apamina, specjalny peptyd degradujący komórki tuczne i wyzwalający wyrzut histaminy. W samym jadzie znajduje się również histamina, która jak wiemy wywołuje gwałtowną rekcję alergiczną.


Reakcja organizmu na jad owadów może być miejscowa lub ogólna

Miejcowa, czyli ograniczona do obrzęku skóry  i pokrzywki w miejscu użądlenia lub ogólna. Ta ostatnia może przejawiać się złym samopoczuciem, nudnościami, wymiotami, biegunką, bólem brzucha, zawrotami głowy, osłabieniem, a nawet chwilową utratą przytomności. Niektóre z tych objawów cechowały opisaną wyżej reakcję mężczyzny na jad pszczół.


Jak opiszemy przypadek mężczyzny, którego w czasie wakacji ukąsiła pszczoła?

W przypadku mężczyzny, jad spowodował typową reakcję ogólną - (anafilaktyczną) o średnim nasileniu. W drastycznych przypadkach dochodzi do tzw. wstrząsu anafilaktycznego ze spadkiem ciśnienia tętniczego, zapaścią, utratą przytomności. Niezbędna jest wówczas błyskawiczna interwencja lekarza ratująca choremu życie, gdyż w niektórych przypadkach może dojść do śmierci osoby uczulonej na jad.

Histamina i alergia

REAKCJA NA JAD OWADÓW


Jaka jest reakcja organizmu na alergen, jakim jest jad owadów?

 
Reakcja organizmu na jad owadów może być miejscowa, ograniczona do obrzęku i pokrzywki w miejscu użądlenia lub ogólna.Jak wygląda reakcja miejscowa na jad owadów?
 
Reakcja miejscowa ogranicza się do skóry i objawia się zwykle bólem, pieczeniem, obrzękiem, przekrwieniem, świądem. Może to być niewielka i niezbyt dotkliwa lub też silna i bolesna reakcja miejscowa. Jad os i jad pszczół pomimo pewnych różnic w składzie chemicznym ma zbliżone działanie i może spowodować duże odczyny miejscowe. Jeszcze silniejsze działanie ma jad szerszeni. Przypadek kobiety użądlonej jadem osy jest typowym przykładem znacznego nasilenia odczynu miejscowego. Odmienny charakter mają duże odczyny miejscowe polegające na utrzymującym się ponad dobę obrzęku, rumieniu i nacieku, mogące być wyrazem nadwrażliwości opóźnionej.


Reakcja uogólniona - o średnim nasileniu

Reakcja uogólniona na jad owadów (ogólna)  może przejawiać się:  złym samopoczuciem, nudnościami, wymiotami, biegunką, bólem brzucha, zawrotami głowy, osłabieniem, a nawet chwilową utratą przytomności. Niektóre z tych objawów cechowały opisaną wyżej reakcję mężczyzny na jad pszczół.


Reakcja uogólniona o dużym nasileniu - wstrząs anafilaktyczny

 W drastycznych przypadkach dochodzi do tzw. wstrząsu anafilaktycznego ze spadkiem ciśnienia tętniczego, zapaścią, utratą przytomności. Niezbędna jest wówczas błyskawiczna interwencja lekarza ratująca choremu życie, gdyż w niektórych przypadkach może dojść do śmierci osoby uczulonej na jad.


Czy występują niekiedy inne, niebezpieczne dla zdrowia objawy reakcji na ukąszenia owadów?
 
Do innych objawów alergii na jad owadów, niż wstrząs należą: duszność, katar, wysiew pokrzywki i biegunki. Czasami (rzadko) obserwuje się też zawał serca lub udar mózgu. Bardzo często u jednej osoby występują dwie, a niekiedy nawet i więcej tych dolegliwości, np. reakcja ogólna i odczyn miejscowy.


UWAGA! CHROŃMY USTA PRZED Ż¡DL¡CYMI OWADAMI!

 Bezpośrednie użądlenie osy, czy użądlenie pszczoły w język, dziąsła i działanie jadu na śluzówkę jamy ustnej, języka czy przełyku jest bardzo niebezpieczne dla każdego, gdyż może grozić uduszeniem! Może się to zdarzyć, gdy przypadkiem, wraz z pożywieniem (owocem, chlebem posmarowanym dżemem, itp.) małe dziecko lub dorosły, włoży do ust osę, czy pszczołę!  Niezbędna jest wówczas natychmiastowa pomoc lekarska!!!
 

Czy substancje toksyny z jadu owadów są niebezpieczne dla zdrowia?

Niektóre objawy miejscowe to reakcja na toksyny jadu owadów. Ostry ból, szybko narastające zaczerwienienie i obrzęk, mający czasami średnicę do 10 cm, utrzymujący się do 24 godzin i dłużej to reakcja na substancje zawarte w jadzie. Jeżeli prawie jednoczesnych użądleń jest dużo (według jednych autorów ponad 50, według innych - ponad 150), to dochodzi do odczynów toksycznych, powodujących m.in. uszkodzenie nerek.


Jak się chronić przed ukąszeniami owadów?
 
Na łące czy w lesie trudno uniknąć kontaktu z owadami, ale najlepiej nie drażnić owadów. Należy też unikać chodzenia boso po trawie - ponieważ gniazda wielu gatunków rodziny osowatych nieraz lokowane są w jamach ziemnych. Starajmy się też eliminować z otoczenia mieszkań osy. Wystarczy dokładne przykrywanie produktów żywnościowych, nie zostawianie ich na wierzchu, szczególnie owoców i słodyczy i usuwanie z pobliża domostw zaczątków osich gniazd. Po drugie - jeśli jesteśmy szczególnie narażeni na ukąszenia pszczół i os - leczenie przyczynowe na ich jad polega na immunoterapii, czyli odczulaniu.


oprac. mgr Edward Ozga Michalski
konsultacja prof. dr hab. med. Andrzej Danysz
Tematy powiązane
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.