artykuły
Udostępnij
Tagi

Ziółka dobre na nerwy

Intensywne tempo życia, ciągły pośpiech, stres i niedosypianie powodują, że odsetek osób z problemami ze snem, przedłużającymi się stanami napięcia nerwowego i depresją stale wzrasta. Jednocześnie stosowanie syntetycznych leków uspakajających i przeciwdepresyjnych może wiązać się z występowaniem działań niepożądanych. Alternatywą może być odpowiednia terapia lekami pochodzenia roślinnego.

Ziółka dobre na nerwy

Odpowiednio dobrane leczenie wyciągami z roślin o znanym działaniu uspakajającym działa nie tylko na strefę psychiczną, ale może też łagodzić objawy neurowegetatywne, w tym skurcze w przewodzie pokarmowym, przyspieszoną akcję serca czy uderzenia gorąca. Co prawda leki pochodzenia roślinnego mają łagodniejsze działanie niż syntetyczne preparaty a podobne wyniki osiąga się po dłuższym czasie stosowania, to jednak rzadziej powodują występowania poważnych działań ubocznych.

Przeciwlękowy kozłek lekarski, nasenna lawenda

Kozłek lekarski jest wieloletnią rośliną, występującą w Europie, Ameryce Północnej, Azji Zachodniej, Japonii oraz Mandżurii, rosnącą na wilgotnych łąkach, torfowiskach i w zaroślach. Surowcem leczniczym są kłącza i korzeń kozłka, zbierane późną jesienią w drugim roku wegetacji. Roślina jest źródłem olejku eterycznego o działaniu uspakajającym, nasennym i przeciwlękowym.

Mechanizm działania kozłka polega na wychwycie zwrotnym neurotransmitera GABA oraz pobudzaniu neuronów do jego uwalniania. Wzrost stężenia GABA powoduje otwarcie kanałów jonowych w komórkach nerwowych, zwiększony przepływ jonów chlorkowych do wnętrza komórki, a to z kolei przyczynia się do zmniejszenia pobudliwości komórek nerwowych i hamowania odpowiedzi na bodźce.

Udowodniono, że stosowanie preparatów z kozłkiem lekarskim poprawia jakość snu, zmniejsza w modelu zwierzęcym lęk w podobnym stopniu do syntetycznego diazepamu oraz może pomagać dzieciom z ADHD w poprawie zachowania. Efekty działania kozłka pojawiały się po minimum 2 tygodniach stosowania.

Taki sam mechanizm działania co kozłek lekarski wykazuje lawenda wąskolistna, uprawiana w wielu krajach Europy i Ameryki Północnej. Była ulubionym dodatkiem do kąpieli starożytnych Rzymian, a od słowa lavo (łac. myć się) wzięła swoją nazwę. Olejek eteryczny z kwiatów lawendy, zbieranych tuż przed rozwinięciem, wydłuża czas snu, zmniejsza temperaturę ciała i ruchliwość, bez zakłócania koordynacji ruchowej. Wykazano, że inhalacje lawendowe przed wizytą u stomatologa mogą w znacznym stopniu zmniejszyć stres związany z zabiegami. Stosowana wraz z lekami przeciwdepresyjnymi, wzmaga ich działanie.

Chmiel i melisa na kobiece problemy

Uprawiany w strefie umiarkowanego klimatu chmiel jest źródłem stosowanych w ziołolecznictwie szyszek chmielowych (kwiatostany żeńskie) i lupuliny (włosków gruczołowych). Surowiec zawiera olejek eteryczny, żywice, flawonoidy, kwasy fenolowe i garbniki. Działa hamująco na czynności kory mózgowej, zmniejszając wrażliwość niektórych ośrodków w rdzeniu przedłużonym i kręgowym oraz utrudniając przenoszenie bodźców do mózgu. Chmiel, oprócz właściwości uspakajających, wykazuje też działanie estrogenne. Udowodniono, że preparaty z chmielem łagodzą nieprzyjemne objawy związane z menopauzą, w tym uderzenia gorąca, stany niepokoju i depresyjne.

Z kolei uprawiana w Europie, Azji i Ameryce Północnej melisa może pomóc, gdy zmagamy się z objawami zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Zawierające olejek eteryczny liście melisy mogą pomóc również osobom z zaawansowaną demencją, zmniejszając agresję i skłaniając do szukania kontaktów z innymi ludźmi. Preparaty z melisą działają też przeciwlękowo, choć w większych dawkach powodują senność. Udowodniono, że ekstrakty z melisy mogą pomóc w łagodnym kołataniu serca, zmniejszając odczucie niepokoju, bezsenności i wyrównując rytm serca. Dzieci z ADHD, którym podawano melisę, odczuwały znaczną poprawę skupienia uwagi.

Ziołowe leki uspakajające mogą być alternatywą dla syntetycznych preparatów o działaniu uspakajającym, przeciwlękowym i ułatwiającym zasypianie. Dobrze tolerowane, nie uzależniają i w przeciwieństwie do syntetycznych leków – powodują stosunkowo niewiele efektów ubocznych.

 

Na podstawie:

N. Dobros, Zioła o działaniu uspokajającym i przeciwdepresyjnym. Postępy Fitoterapii 3/2017, s. 215-222

Tagi
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.