artykuły
Udostępnij

Zielony odchudza?

Zielonej kawie przypisywane są właściwości odchudzające, zmniejszające poziom cholesterolu oraz działanie antycellulitowe. Co na ten temat mówią badania naukowe?

Zielony odchudza?

O zielonej kawie stało się głośno w Ameryce w 2012 roku, gdy do jej stosowania zaczął namawiać dr Oz, amerykański lekarz i guru odchudzania. Ma ona przyspieszać metabolizm, zmniejszać wchłanianie cukrów z układu pokarmowego, wspomagać spalanie tłuszczów, redukować cellulit, a nawet obniżać ciśnienie krwi. Jednak czy jest ona rzeczywiście remedium na problemy osób odchudzających się?

Zielona, niepalona

Ziarna zielonej kawy są dokładnie tymi samymi ziarnami, które w zwykłej kawie poddawane są procesowi palenia. Zielona kawa jest po prostu kawą niepaloną. Palenie ziaren kawy powoduje tracenie zawartego w nich kwasu chlorogenowego, obecnego chociażby w ziemniakach. Właśnie temu związkowi, należącemu pod względem chemicznym do polifenoli, przypisywane są prozdrowotne właściwości zielonej kawy. Poza kwasem chlorogenowym zielona kawa, podobnie jak zwykła, zawiera kofeinę.

Ziarna zielonej kawy można kupić w sklepach. Oprócz nich w sprzedaży są kawy rozpuszczalne z dodatkiem zielonej kawy oraz suplementy diety z ekstraktem z ziaren zielonej kawy. Te ostatnie zawierają zazwyczaj obok wcześniej wspomnianego ekstraktu minerały (magnez, chrom), błonnik spożywczy, wyciągi z innych roślin, w tym ekstrakty z zielonej herbaty czy żeń-szenia.

Przyspieszony metabolizm

O zawartej w kawie czy herbacie kofeinie od dawna wiadomo, że może przyspieszać tempo metabolizmu od 3 do 11 procent. Oznacza to przyspieszoną przemianę energii i sprzyja utracie wagi. Jednak do osiągnięcia tego efektu nie jest potrzebna akurat niepalona kawa.

Istnieją badania, w których wykazano, że sam kwas chlorogenowy odpowiedzialny jest za zmniejszenie przyswajania węglowodanów z przewodu pokarmowego. Zmniejszenie ilości wchłanianego cukru oznacza spadek ilości przyswajanych kalorii (to tak, jakby przeszło się na ubogą w cukry dietę) oraz zmniejszenie wydzielania ilości insuliny (bo nie jest ona potrzebna w takiej ilości). Eksperymenty te były wykonane przy udziale ludzi.

W badaniach na gryzoniach (myszach i szczurach) wykazano, że podawanie im kwasu chlorogenowego powoduje zmniejszenie masy ciała, obniżenie ilości przyswajanego wraz z pożywieniem tłuszczu, redukcję tłuszczu magazynowanego w wątrobie oraz zwiększone spalanie tkanki tłuszczowej. Nie udowodniono, aby ten sam efekt był osiągany u przedstawicieli naszego gatunku.

Wspomaganie – a nie odchudzanie

Istnieje niewielka liczba badań czy udziale ludzi, w których analizowano wpływ ekstraktu z zielonej kawy (a nie jego poszczególnych składników) na organizm człowieka. W jednym z tych badań wzięło udział 30 ochotników, którzy mieli nadwagę. Eksperyment trwał 12 tygodni, a uczestnicy mieli pić kawę rozpuszczalną z dodatkiem ekstraktu z ziaren zielonej kawy oraz byli zobligowani do zmiany w diecie oraz do zwiększenia aktywności fizycznej.

Większy spadek masy ciała został zaobserwowany w grupie stosującej dodatek zielonej kawy w diecie. W czasie trwania badania uczestnicy z tej grupy stracili średnio 5,4 kilograma w porównaniu do 1,7 kilograma u osób z grupy kontrolnej. Jednocześnie ilość tkanki tłuszczowej u pijących zieloną kawę zmniejszyła się 3,6 procenta, przy średniej 0,7 procenta u osób nie stosujących ekstraktu z ziaren zielonej kawy. Wyniki te świadczą o tym, że zielona kawa może wspomagać proces odchudzania, jednak nie ma dowodów, aby sama z siebie, bez zmiany diety i zwiększenia aktywności fizycznej, powodowała chudnięcie.

Zauważono za to, że niewielkie spożycie zielonej kawy może obniżać u ludzi ciśnienie krwi.

 

Na podstawie:

Shimoda H., Seki E., Aitani M., Inhibitory effect of green coffee bean extract on fat accumulation and body weight gain in mice. BMC Complement Altern. Med. 6 (2006) 9.

Cho A. S., Jeon S. M., Kim M. J., Yeo J., Seo K. I., Choi M. S., Lee M. K., Chlorogenic acid exhibits anti-obesity property and improves lipid metabolism in high-fat diet-induced-obese mice. Food Chem Toxicol. 48(3) (2010) 937-943.

Thom E., The effect of chlorogenic acid enriched coffee on glucose absorption in healthy volunteers and its effect on body mass when used long-term in overweight and obese people. J. Int. Med. Res. 35(6) (2007) 900-908.

Suzuki A., Kagawa D., Ochiai R., Tokimitsu I., Saito I., Green coffee bean extract and its metabolites have a hypotensive effect in spontaneously hypertensive rats. Hypertens Res. 25(1) (2002) 99-107.

gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych przeze mnie w toku rejestracji w zakresie dostępu i korzystania z Portalu.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach edukacyjnych.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Wyrażam zgodę na używanie automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, zgodnie z ustawą Prawo telekomunikacyjne z dnia 16 lipca 2004 r. (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243, 827, 1198, z 2015 r. poz. 1069).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.