artykuły
Udostępnij

Zegar tyka też u mężczyzn

Po 35. roku życia kobieta ma coraz mniejsze szanse na macierzyństwo. Czy młodszy partner może to ryzyko zminimalizować? Czy zwiększa szansę na urodzenie dziecka przez dojrzałą kobietę? 

Zegar tyka też u mężczyzn

O tym, że płodność kobiety zmienia się wraz z wiekiem, wiedziano od dawna. Szanse na poczęcie dziecka zaczynają maleć w przypadku kobiet po 35. roku życia. W badaniach nad wpływem wieku na szansę na urodzenie się dziecka jednak rzadko uwzględniany jest wiek partnera przyszłej matki – a okazuje się, że męska płodność również zmienia się wraz z wiekiem. Świadczą o tym wyniki analizy przeprowadzonej przez zespół dr Laury Dodge z Beth Isreal Deaconess Medical Center i Harvard Medical School, zaprezentowane podczas spotkania Europejskiego Towarzystwa Rozrodu i Embriologii Człowieka w Genewie.

Dane z procedur in vitro

Naukowcy przestudiowali ponad 19 tysięcy cykli zapłodnień in vitro przeprowadzonych w Bostonie w latach 2000-2014. Uczestniczące w procedurach kobiety zostały podzielone na cztery grupy wiekowe: poniżej 30. roku życia, w wieku 30-35 lat, 35-40 lat oraz w wieku 40-42 lata. Także partnerzy tych kobiet zostali przydzieleni do grup wiekowych – w ich przypadku poza wymienionymi wyżej czterema grupami wiekowymi wprowadzona została dodatkowa grupa: powyżej 42 lat. Naukowcy analizowali, jakie szanse na urodzenie dziecka mają pary w zależności od wieku obojga partnerów.

Największe prawdopodobieństwo urodzenia potomstwa miały kobiety przed 30-tką. Jeśli ich partnerem był mężczyzna w wieku 30-35 lat, procedura in vitro kończyła się sukcesem w 73 procentach przypadków. Jednak jeżeli partner był starszy (40-42 lata), szansa na potomstwo spadała do 46 procent. Świadczy to o tym, że wiek mężczyzny ma istotne znaczenie dla poczęcia potomstwa w przypadku najmłodszych kobiet.

Gdy o dziecko starała się para w porównywalnym wieku 30-35 lat, istniało 70-procentowe prawdopodobieństwo urodzenia się dziecka. Jednocześnie, gdy kobieta w wieku 30-35 lat starała się o dziecko z partnerem starszym od siebie, prawdopodobieństwo urodzenia dziecka spadało tylko nieznacznie – do 64 procent. W przypadku nieco starszych kobiet (35-40 lat), które pragnęły zajść w ciążę z mężczyzną w wieku 30-35 lat szanse na potomstwo wynosiły 54 procent. Gdy takie kobiety decydowały się na dziecko z młodszym mężczyzną (poniżej 30 lat) prawdopodobieństwo urodzenia dziecka wzrastało do 70 procent – czyli było takie jak dla młodszych kobiet! Najmniejsza szansa na potomstwo dotyczyła zaś kobiet w przedziale 40-42 lata – dla tych kobiet wiek partnera nie miał żadnego wpływu na prawdopodobieństwo urodzenia dziecka.

Wszystkie wyniki te nie zależały od tego, czy problemy z płodnością zostały znalezione po stronie kobiety, czy mężczyzny.

Tata wpływa na psychikę

Wiek świeżo upieczonego taty ma też wpływ na zdrowie psychiczne swojego potomstwa. Wykazano, że wraz z wiekiem ojca rośnie ryzyko rozwoju ADHD, choroby afektywnej dwubiegunowej, schizofrenii, autyzmu u potomka w późniejszym życiu. Starszy wiek rodzica sprzyja też skłonności do uzależnień. Analizę przeprowadzono na danych pochodzących od 2,6 miliona dzieci urodzonych w Szwecji w latach 1973-2001, których ojcami było 1,4 miliona mężczyzn. Nie znaleziono żadnej „granicy”, powyżej której wiek ojca znacząco wpływał na zdrowie potomstwa – zauważono jedynie tendencję.

Naukowcy przypuszczają, że wynika to z nagromadzenia zmian genetycznych w nasieniu wraz z wiekiem mężczyzny.

 

Na podstawie:

sciencedaily.com: Delivery rates in IVF are affected by the age of the male partner. (dostęp 27 lipca 2017)

B. M. D’Onofrio, M. E. Rickert, E. Frans, et al., Paternal Age at Childbearing and Offspring Psychiatric and Academic Morbidity. JAMA Psychiatry 71(4) (2014) 432-438

gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.