artykuły
Udostępnij
Tagi

Zęby naprawiają się same

Czy w najbliższej przyszłości nawet duży ubytek w zębie nie będzie oznaczał konieczności borowania oraz mocowania plomby? Czy zęby mogą się same naprawiać?

Zęby naprawiają się same

Choć wydaje się to być doniesieniem z kart powieści science-fiction, naukowcom z Królewskiego College’u Londyńskiego udało się pobudzić komórki zęba do samoregeneracji. W eksperymencie naturalne zdolności do autonaprawy tkanek zęba zostały pobudzone dzięki zastosowaniu tideglusibu – substancji badanej pod kątem wykorzystania w leczeniu choroby Alzheimera.

Dziś, gdy ubytek w zębie jest duży, konieczne jest usunięcie chorej tkanki oraz wypełnienie dziury przy użyciu sztucznych materiałów, bazujących najczęściej na związkach krzemu. Nowoczesne plomby są coraz wytrzymalsze, udaje się najczęściej dobrać ich kolor do naturalnych zębów pacjenta, mają jednak też wady. Zdarza się, że plomba może wypaść z zęba lub może dojść do rozwoju infekcji wokół zaplombowanego miejsca. Konieczne jest wtedy usunięcie resztek wypełnienia, a tym samym wykonanie większej dziury niż pierwotna, a następnie ponowne zaklejenie ubytku. Kilkukrotne wykonywanie takich zabiegów może w ostateczności oznaczać konieczność usunięcia zęba.

W zamian angielscy naukowcy proponują wykorzystanie naturalnych zdolności do regeneracji, jakie tkwią w naszych ciałach. Ich metoda polega na umieszczeniu w miejscu nawet dużego ubytku gąbek kolagenowych nasączonych niskimi dawkami tideglusibu. W miarę rozkładania się gąbek uczeni obserwowali odnawianie się zębiny, chroniącej delikatną miazgę zębową.

Tideglusib jest małocząsteczkową substancją, antagonistą syntazy glikogenowej 3 (GSK3). Jako lek przeciwko chorobie Alzheimera tideglusib wszedł w tym roku w II fazę badań klinicznych. Dotychczasowe wyniki sugerują, że jest bezpiecznym związkiem, dobrze tolerowanym, metabolizowanym przez enzymy wątrobowe. Gąbki kolagenowe są zaś dobrze przebadanymi substancjami, komercyjnie dostępnymi. Oba czynniki (przejście tideglusibu do dalszych faz badań klinicznych oraz bezpieczeństwo gąbek kolagenowych) wydaje się, że ułatwią szybkie wprowadzenie angielskiej metody leczenia zębów do kliniki.

Nie daj się próchnicy

Warunkiem utrzymania zębów w dobrej kondycji jest prawidłowa higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u dentysty. Gdy zmiana próchnicowa zostanie zauważona na wczesnym etapie, gdy widoczna jest tylko jako jasne lub ciemne przebarwienie, może nie być konieczne borowanie i zakładanie wypełnienia dentystycznego. Lekarz może nanieść na zęba preparat z fluorem, który spowoduje remineralizację szkliwa i wzmocni ząb.

Istnieją metody zmniejszenia prawdopodobieństwa rozwoju próchnicy na zębach, do których należą lakierowanie, lakowanie czy fluoryzacja zębów. Lakierowanie zębów polecane jest zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Na zęby nanoszona jest warstwa lakieru, który zawiera fluor. Dzięki niemu zęby stają się bardziej odporne na działanie bakterii i próchnicę. W przypadku zębów przedtrzonowych i trzonowych możliwe jest wykonanie lakowania. Polega ono na naniesieniu na bruzdy tych zębów płynnej substancji, która zastyga pod wpływem promieniowania. Podobnie jak w przypadku lakierowania, w ten sposób zabezpieczone zęby rzadziej atakowane są przez próchnicę. Zabieg lakowania jest szczególnie polecany dzieciom.

Często wykonywanym zabiegiem wzmacniającym zęby oraz zmniejszającym prawdopodobieństwo rozwoju próchnicy, jest fluoryzacja zębów. Zawarty w preparacie fluor, podobnie jak w przypadku lakierowania, wbudowuje się w tkankę kostną, wzmacniając jej strukturę, chroniąc przed skutkami żerowania bakterii. Fluoryzacja może przyczynić się do samonaprawy niewielkich ubytków w zębach. Zabieg jednak należy powtarzać.

 

Na podstawie:

V. Neves, R. Babb, D. Chandrasekaran, P. T. Sharpe, Promotion of natural tooth repair by small molecule GSK3 antagonists, Scientific Reports, 9.01.2017

Tagi
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych przeze mnie w toku rejestracji w zakresie dostępu i korzystania z Portalu.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach edukacyjnych.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Wyrażam zgodę na używanie automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, zgodnie z ustawą Prawo telekomunikacyjne z dnia 16 lipca 2004 r. (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243, 827, 1198, z 2015 r. poz. 1069).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.