artykuły
Udostępnij
Tagi

Zagłodzić guza

Za większość przerzutów nowotworowych odpowiadają wędrujące komórki macierzyste guza. Brytyjscy naukowcy odkryli substancję, która selektywnie pozbawia te komórki energii, dzięki czemu nowotwór nie rozsiewa się do innych części organizmu.

Zagłodzić guza

Mechanizm, w wyniku którego nowotworowe komórki macierzyste są „zagładzane”, jest zupełnie inny niż te, według których działają dotychczas stosowane terapie przeciwnowotworowe.

Nowy mechanizm, nowa szansa

Badany przez naukowców z University of Salford związek to chlorek difenylenojodoniowy (ang. diphenyleneiodonium chloride, DPI). Złożony jest on z dwóch pierścieni benzenowych, połączonych pięcioczłonowym pierścieniem z wbudowanym atomem jodu. Ten stosunkowo prosty związek organiczny oddziałuje z mitochondriami komórek nowotworowych. Mitochondria są organellami komórkowymi, które odpowiadają za produkcję energii, dlatego czasem nazywane są „fabrykami energii” komórki.

Już od jakiegoś czasu wiadomo, że przemieszczające się po organizmie komórki nowotworowe mają inne potrzeby energetyczne niż komórki kontynuujące namnażanie w pierwotnym guzie. Większość przerzutów jest wywoływana przez wędrujące w ciele nowotworowe komórki macierzyste. Niedawno wykazano, że możliwe jest zahamowanie wzrostu tego rodzaju komórek macierzystych poprzez zaburzanie procesu tworzenia energii w ich mitochondriach.

Bez witaminy B2 ani rusz

DPI pozbawia energii nowotworowe komórki macierzyste poprzez wywołanie w nich niedoboru witaminy B2. Witamina ta, znana również jako ryboflawina, jest w organizmie człowieka prekursorem dwóch ważnych koenzymów, biorących udział w komórkach w procesach utleniania i redukcji. Ludzki organizm potrzebuje jej do prawidłowej pracy układu nerwowego, utrzymania prawidłowego funkcjonowania błon śluzowych oraz nabłonka naczyń krwionośny, dróg oddechowych czy przewodu pokarmowego, a także do przemian aminokwasów i tłuszczów w energię.

Prawdopodobnie ze względu na inne potrzeby energetyczne przerzutujących komórek, DPI wysoce selektywnie oddziałuje z mitochondriami macierzystych komórek guza, nie atakując jednocześnie innych komórek organizmu, w tym nieprzemieszczających się komórek nowotworowych. W doświadczeniu na kulturach tkankowych DPI potrafiło ograniczyć o 90 procent produkcję energii w mitochondriach macierzystych komórek nowotworowych.

Potrzeba nowości

DPI jest nietoksyczny dla większości komórki organizmu, a jednocześnie jest aktywny wobec tego rodzaju komórek nowotworowych, z którymi dzisiejsze terapie radzą sobie najsłabiej. Związek ten sprawia, że nowotworowe komórki macierzyste stają się mniej elastyczne metabolicznie i dzięki temu mogą być łatwiej wyeliminowane innymi terapiami przeciwnowotworowymi.

Dlatego też odkrycie brytyjskich naukowców wydaje się, że może mieć duże znaczenie terapeutyczne. Mechanizm działania badanej substancji aktywnej jest zupełnie inny niż znanych dzisiaj leków przeciwnowotworowych. DPI mógłby być stosowany jako uzupełnienie dotychczasowych form leczenia, zwiększając skuteczność terapii.

 

Na podstawie:

B. Ozsvari, G. Bonuccelli, R. Sanchez-Alvarez, R. Foster, F. Sotgia, M. P. Lisanti, Targeting flavin-containing enzymes eliminates cancer stem cells (CSCs), by inhibiting mitochondrial respiration: Vitamin B2 (Riboflavin) in cancer therapy. Aging 9 (2017) 2610-2628

Tagi
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.