artykuły
Udostępnij

Ząb z drukarki 3D

Idealnie dopasowana proteza, która powstała w znacznie krótszym czasie niż tradycyjna? Jest to możliwe dzięki zastosowaniu metody drukowania trójwymiarowego. Jaka jest historia druku 3D? Jak tradycyjnie wytwarza się protezy i na których etapach tego procesu drukowanie przestrzenne może ułatwić pracę protetykowi?

Ząb z drukarki 3D

Historia druku

Początkowo trójwymiarowe drukowanie było raczej naukową ciekawostką. Po raz pierwszy metoda drukowania przestrzennego została opracowana w 1984 roku, a dwa lata później opatentowana jako stereolitografia. Po kolejnych dwóch latach, w 1988 roku, opracowano doskonalszą technikę druku 3D – osadzenie topionego materiału. Latami technika druku 3D rozwijała się. Na pierwsze urządzenie drukujące w trójwymiarze dostępne dla użytkowników domowych należało jednak poczekać aż do 2006 roku.

Z czasem drukowanie 3D zaczęło służyć do wytwarzania prototypów urządzeń, form do wytwarzania elementów, produktów wymagających dalszej obróbki, jak również gotowych przedmiotów. Trwają prace nad wykorzystaniem drukowania przestrzennego w medycynie. Naukowcy próbują wykorzystać tę technikę do wytwarzania tkanek, w tym skóry, nerek czy trzustki. Druk 3D znalazł też zastosowanie w gabinetach stomatologicznych.

Żmudna praca

Wykonanie protezy stomatologicznej, niezależnie od tego, czy jest to implant, koronka, most czy proteza stała, jest procesem czasochłonnym, skomplikowanym oraz wymagającym co najmniej kilku wizyt u stomatologa. Najpierw pacjent musi zostać zakwalifikowany do leczenia protetycznego. Następnie wykonywany jest wycisk uzębienia w szczękach górnej i dolnej oraz dokładnie mierzone są szczęki i uzębienie. Na podstawie tych danych technik wykonuje próbne protezy. Najpierw powstaje model gipsowy, potem woskowy, a na końcu z tworzywa akrylowego. Konieczne jest przymierzenie takiej akrylowej protezy i jej dopasowanie.

Dziś coraz częściej do wytwarzania protez wykorzystywana jest technika CAD/CAM, czyli komputerowo wspomagane projektowanie i wykonanie protezy. Wciąż konieczne jest wykonanie modelu zęba – jednak tym zajmuje się specjalna kamera. Tworzy ona trójwymiarowymi model zęba w wirtualnej przestrzeni. Potem model ten jest dokładnie odwzorowany w wybranym przez specjalistę materiale przez drukarkę 3D. W ten sposób można uzyskać lepsze dopasowanie protezy niż tradycyjnymi metodami. Dodatkowo wytworzenie protezy metodą drukowania przestrzennego pozwala na dużą oszczędność czasu – względem tradycyjnych technik nawet o połowę.

Innowacja z Polski

Wykonywanie protez stomatologicznych poprzez druk 3D jest dość młodą techniką, która na pewno na przestrzeni najbliższych lat będzie udoskonalana. Jeden z pomysłów na ulepszenie dostępnej technologii pochodzi z Polski. Bracia Jakub i Michał Posturzyńscy z Jastrzębia Zdroju jako pierwsi w Europie chcą wykorzystać do produkcji protez w technice druku 3D materiał światłoutwardzalny.

Używana przez nich metoda nosi nazwę DLP (ang. Digital Light Processing) i pozwala na trójwymiarowy druk przy użyciu tworzywa E-guard. Ten światłoutwardzalny materiał dopuszczono już do stosowania w Stanach Zjednoczonych. Bracia Posturzyńcy czekają na dopuszczenie tworzywa E-guard do stosowania w pracowniach protetycznych w Europie. Wynalazcy przekonują, że metoda z wykorzystaniem twardniejącego pod wpływem światła materiału jest tak dokładna, że proteza może od razu trafić do ust pacjenta – bez konieczności dodatkowej obróbki i dopasowywania.

Pozostaje mieć nadzieję, że technologia drukowania przestrzennego idealnie dopasowanych protez w najbliższych latach upowszechni się, ułatwiając pracę protetykom, a pacjentom oszczędzając kilku wizyt u stomatologa. 

gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.